Savoir-vivre zaproszeń ślubnych

Bez wątpienia, jednym z ważniejszych elementów planowania uroczystości ślubnej jest wybór odpowiednich projektów zaproszeń oraz dodatków ślubnych, które będą odzwierciedlać temperament, gusta oraz preferencje Młodej Pary. Zaproszenia weselne stanowią pierwszą wskazówkę dla gości odnośnie charakteru uroczystości, dlatego warto zadbać o każdy najmniejszy szczegół podczas ich kreacji. Wiemy z autopsji, iż przygotowania do uroczystości ślubnych mogą sprawić nieco kłopotów, więc postanowiliśmy przygotować klika cennych wskazówek odnośnie etykiety związanej z zaproszeniami ślubnymi.

Zaproszenia ślubne – kiedy zacząć poszukiwanie?
W związku z faktem, iż zgodnie z zasadami savoir-vivre zaproszenia ślubne wypada wręczyć gościom około trzy miesiące przed planowaną datą uroczystości, poszukiwanie firmy projektującej zaproszenia należy najlepiej rozpocząć już pięć miesięcy przed ślubem. Wówczas będziecie mieli pewność, iż wybierając przykładowo indywidualny projekt zaproszeń, pracownia graficzna będzie miała odpowiednią ilość czasu na współpracę z Młodą Parą oraz stworzenie wymarzonego zaproszenia, które spełni Wasze oczekiwania, wzbudzi zachwyt i na długo pozostanie w pamięci Waszych gości.

Jednolita koncepcja ceremonii ślubnej
Warto zauważyć, iż coraz częściej uroczystości ślubne charakteryzuje jeden przewodni motyw, który wykorzystywany jest przy projektowaniu całokształtu papeterii ślubnej. Może być to zarówno wybrane przez Młodą Parę zestawienie kolorystyczne, określony kwiat, wzór, który przewija się we wszystkich elementach wydarzenia m.in. dekoracji sali weselnej, Kościoła, dodatków ślubnych (winietek, kart menu, planu rozmieszczenia gości etc.). Charakterystyczny motyw pozwala na zaaranżowanie ceremonii wedle spójnej koncepcji estetycznej, dlatego już przy wyborze pracowni graficznej wykonującej zaproszenia warto upewnić się, iż wykonawca zajmuje się kompleksową oprawą graficzną uroczystości ślubnych.

jednoscPalacowe

Forma i treść zaproszenia
W naszym przekonaniu, wyjątkowo stylowo i elegancko prezentują się zaproszenia w formie składanej, gdyż pozwalają na zamieszczenie designerskiej grafiki na pierwszej stronie zaproszenia, a wewnętrzna strona, ze względu na dużą ilość miejsca, umożliwia estetyczne rozplanowanie układu tekstu.

W zakresie treści, zaproszenie obowiązkowo powinno zawierać następujące informacje:

  • nazwiska i imiona narzeczonych,
  • nazwiska i imiona osób zapraszanych (ewentualnie informacje dotyczące osoby towarzyszącej),
  • datę i godzinę uroczystości,
  • miejsce uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego.

Alternatywnie, w zaproszeniu należałoby umieścić:

  • prośbę o potwierdzenie obecności wraz z numerami telefonów, adresami e-mail narzeczonych,
  • wzmiankę lub żartobliwy wierszyk na temat oczekiwanego prezentu,
  • mapkę/plan dojazdu.

Nasze przykładowe wzory zaproszeń są już zaopatrzone w gotowe teksty, które można wykorzystać uzupełniając wyłącznie brakujące dane. Jednocześnie, podkreślamy, iż zgodnie z sugestią specjalistów z branży ślubnej, warto zamawiać spersonalizowane zaproszenia, które mają już wydrukowane dane osób zaproszonych. Również należy pamiętać o zamówieniu kilku niewypełnionych zaproszeń w wybranej stylistyce na wypadek nieplanowanego doproszenia gości.

Plan dojazdu
W związku z faktem, iż obecnie, w szczególności latem, zyskują na popularności przyjęcia weselne organizowane poza miastem w pałacowej, dworkowej scenerii, miłym akcentem jest dołączenie do zaproszenia małej mapki z dojazdem, informującej w jaki sposób bezproblemowo dotrzeć na miejsce uroczystości. W zależności od decyzji Młodej Pary, plan dojazdu może być elementem zaproszenia albo stanowić dodatkową wkładkę.

Mapki

 

Termin i wręczanie zaproszeń ślubnych
Warto podkreślić, iż zaproszenie na ślub wymaga wielu ważnych przygotowań również ze strony gości, na które potrzeba czasu, takich jak wybór stroju, kupno prezentu, zaplanowanie opieki nad dziećmi, etc. Z powyższego powodu, zaproszenia należy wysyłać z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej trzy lub dwa miesiące przed planowaną datą uroczystości. Dochowanie powyższego terminu ma szczególne znaczenie dla osób przyjeżdżających z daleka lub w sytuacji, gdy ślub ma się odbyć, w któryś z dni świątecznych lub wakacyjnych.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, zaproszenia ślubne powinny być wręczane osobiście przez Młodą Parę po wcześniejszym zaanonsowaniu wizyty. Powyższa zasada dotyczy w szczególności osób najbliższych, czy to ze względu na więzy pokrewieństwa, czy przyjaźni. Niemniej jednak, dopuszczalne jest również wysyłanie zaproszeń tradycyjną pocztą, w przypadku gdy adresat mieszka za granicą lub bardzo daleko i wizyta u niego nie jest możliwa. Inne, niebezpośrednie zaproszenia ślubne przykładowo w formie smsów bądź e-maili proponujemy zostawić raczej na wesele zorganizowane w lekkiej, luźnej formie i na uroczystości obchodzone w wyłącznie młodzieżowym gronie.

R.S.V.P. – Potwierdzenie obecności
Młoda Para, w momencie rezerwacji sali czy restauracji na przyjęcie weselne zobowiązana jest do podania szacunkowej liczby zaproszonych gości. W związku z faktem, iż przy potwierdzeniu rezerwacji narzeczeni muszą wiedzieć dokładnie ile gości przyjęło zaproszenie, w celu usprawnienia komunikacji z gośćmi, zaproszenia powinny zawierać krótką formułę „Prosimy o potwierdzenie obecności” albo „R.S.V.P.” wraz z datą i danymi kontaktowymi (numery telefonów, adresy e-mail) narzeczonych.

Tym samym, po otrzymaniu zaproszenia na ślub i przyjęcie weselne, przez wzgląd na szacunek dla Młodej Pary i ich rodzin, powinniśmy skontaktować się z nimi w wyznaczonym terminie i potwierdzić uczestnictwo. Jeżeli musimy odmówić, wówczas należy krótko poinformować o przyczynach naszej nieobecności.

 

Mamy nadzieję, iż powyższy tekst dotyczący etykiety pisania i wysyłania zaproszeń ślubnych przyda się Młodym Parom podczas gorączki weselnych przygotowań. Jednocześnie, zachęcamy do podjęcia współpracy z naszą Pracownią Graficzną ŚLUB & PAPIER, gdzie w ramach świadczonych usług oferujemy kompleksową oprawę graficzną uroczystości ślubnych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*