Znaki a pamięć

Często zdarza się, że jakaś informacja utknie na w pamięci nim zdążymy się zorientować. Nie wiadomo skąd, ale pamiętamy dokładną drogę, jaką musimy przebyć przez zawiłe korytarze dworca czy lotniska, w moment poznajemy markę samochodu, a logo ulubionego sklepu przypomnimy sobie w środku nocy. Wszystkie te dane spokojnie siedzą w naszej pamięci mimo, że nikt z nas się ich nie uczył i nie czytał ich bogatych opisów w podręcznikach. Jednak kiedy spojrzymy na niewielką informację zapisaną ciągłym tekstem, potrafi ona w ułamku sekundy ulecieć w zapomnienie. Trzeba postawić sobie ważne pytanie: skąd bierze się taka prawidłowość?

Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta. Każdy bez względu na wiek czy prywatne upodobania lepiej zapamiętuje pismo obrazkowe, niż całe ciągłe zdania. Oznaczenia w miejscach publicznych czy logo marki to doskonały przykład tego zjawiska. Jako że świat projektowania idzie do przodu, postanowiliśmy nie pozostawać w tyle i również pójść tą drogą. W zaproszeniach ślubnych raczej trudno byłoby zaprosić wujka czy ciocię za pomocą prostych znaków graficznych, ale dlaczego nie złożyć prośby o prezenty w formie piktogramów?

Piktogramy prezenty

Czemu piktogramy?

Piktogramy to nic innego jak przejrzysty znak graficzny, esencja przedstawianego przedmiotu czy kształtu. Wystarczy jedno spojrzenie, by zrozumieć ich przesłanie. Skoro już prosimy gości o określony rodzaj upominków sprawmy, żeby zapraszani dobrze zapamiętali jak uszczęśliwić młodą parę. Przekreślony prezent i strzałka kierująca nas w stronę butelki z alkoholem czy koperty to wyraźny przekaz nie pozostawiający wątpliwości co do swojego znaczenia. Jak najmniejsza ilość tekstu, ale jak największa ilość treści to sedno minimalizmu. Zachęcamy do wypróbowania tej wdzięcznej metody. Gwarantujemy, że taka forma prośby każdemu zapadnie głęboko w pamięć.

Przeczytaj inne nasze wpisy

miniatura

Organizacja wesela – harmonogram. Kiedy rezerwować salę, ślub w kościele i wszystko inne!

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w Polsce najprawdopodobniej w 2007 roku. Od tego czasu ciekawostka zza granicy zamieniła się w popularną alternatywę dla ślubu kościelnego czy cywilnego. Co to ślub humanistyczny, kto go może zawrzeć i jakie skutki prawne ze sobą niesie? I najważniejsze – jak go zorganizować?
miniatura

Ślub humanistyczny – co to, ile kosztuje i jak go zorganizować?

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w Polsce najprawdopodobniej w 2007 roku. Od tego czasu ciekawostka zza granicy zamieniła się w popularną alternatywę dla ślubu kościelnego czy cywilnego. Co to ślub humanistyczny, kto go może zawrzeć i jakie skutki prawne ze sobą niesie? I najważniejsze – jak go zorganizować?

Przysięga małżeńska: słowa przysięgi na ślubie cywilnym, kościelnym, jednostronnym i humanistycznym

Moment, w którym państwo młodzi wypowiadają słowa przysięgi małżeńskiej, to z pewnością jeden z najbardziej wzruszających w trakcie całej uroczystości. Niektórym gościom po policzku spływa wtedy łza, a i małżonkom czasem zadrży głos w trakcie zapewniania się wzajemnie o dozgonnej miłości – ale nie każda przysięga będzie taka sama. Jak brzmi przysięga małżeńska cywilna, a jak kościelna? I czy taką przysięgę małżeńską można ułożyć samodzielnie, według własnego pomysłu?
miniatura

Protokół przedślubny – aktualne pytania i informacje

Protokół przedślubny zdaje się u wielu par wywoływać pewne obawy. Są one jednak całkowicie nieuzasadnione! Aby je rozwiać, odpowiadamy na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania – czym jest protokół przedślubny, kiedy i jak jest przeprowadzany i najważniejsze – jak brzmią pytania i jak należy na nie odpowiadać?
miniatura
miniatura