Znaki a pamięć
Często zdarza się, że jakaś informacja utknie na w pamięci nim zdążymy się zorientować. Nie wiadomo skąd, ale pamiętamy dokładną drogę, jaką musimy przebyć przez zawiłe korytarze dworca czy lotniska, w moment poznajemy markę samochodu, a logo ulubionego sklepu przypomnimy sobie w środku nocy. Wszystkie te dane spokojnie siedzą w naszej pamięci mimo, że nikt z nas się ich nie uczył i nie czytał ich bogatych opisów w podręcznikach. Jednak kiedy spojrzymy na niewielką informację zapisaną ciągłym tekstem, potrafi ona w ułamku sekundy ulecieć w zapomnienie. Trzeba postawić sobie ważne pytanie: skąd bierze się taka prawidłowość?
Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta. Każdy bez względu na wiek czy prywatne upodobania lepiej zapamiętuje pismo obrazkowe, niż całe ciągłe zdania. Oznaczenia w miejscach publicznych czy logo marki to doskonały przykład tego zjawiska. Jako że świat projektowania idzie do przodu, postanowiliśmy nie pozostawać w tyle i również pójść tą drogą. W zaproszeniach ślubnych raczej trudno byłoby zaprosić wujka czy ciocię za pomocą prostych znaków graficznych, ale dlaczego nie złożyć prośby o prezenty w formie piktogramów?
Czemu piktogramy?
Piktogramy to nic innego jak przejrzysty znak graficzny, esencja przedstawianego przedmiotu czy kształtu. Wystarczy jedno spojrzenie, by zrozumieć ich przesłanie. Skoro już prosimy gości o określony rodzaj upominków sprawmy, żeby zapraszani dobrze zapamiętali jak uszczęśliwić młodą parę. Przekreślony prezent i strzałka kierująca nas w stronę butelki z alkoholem czy koperty to wyraźny przekaz nie pozostawiający wątpliwości co do swojego znaczenia. Jak najmniejsza ilość tekstu, ale jak największa ilość treści to sedno minimalizmu. Zachęcamy do wypróbowania tej wdzięcznej metody. Gwarantujemy, że taka forma prośby każdemu zapadnie głęboko w pamięć.