Andrzejki to święto, które przypada na koniec listopada. Ślub i wesele w Andrzejki to niecodzienna sytuacja i pewnie niewielu z Was miało okazję wziąć udział w takim wydarzeniu. W Wigilię świętego Andrzeja wiele osób organizuje huczne imprezy z wróżbami, a zabawa jaka towarzyszy tym chwilom wydaje się być doskonałą sposobnością na zaplanowanie ślubu i wesela. Jakie wróżby i zabawy przemycić na zabawę weselną? Podpowiadamy!

Czy ślub i wesele w Andrzejki to dobry pomysł?

Wróżby, horoskopy związane z miłością to urocza tradycja, można by rzec, że wprost idealna na organizację ślubu i wesela. Andrzejkowa impreza może mieć wiele wspólnych motywów z typowymi zabawami z sali weselnej, tylko trzeba wiedzieć, w jaki sposób należy je zmodyfikować. Przez wzgląd na to, Andrzejki to dobry pomysł, aby zorganizować wesele tematyczne.

Świece Andrzejkowe

Pomysły na zabawy weselne w Andrzejki

Można czerpać mnóstwo pomysłów z wróżb andrzejkowych. My przygotowaliśmy idealne propozycje, które wkomponują się w klimat wesela i staną się jego częścią.

Andrzejkowa wersja oczepin

Oczepiny to tradycyjny element wesela, sięgający dawnym słowiańskim obrzędom. Symbolizowały zmianę statusu cywilnego Panny Młodej, któremu towarzyszyły różnorakie zabawy. Współcześnie zabawy oczepinowe rozpoczynają się od wyboru nowej Pary Młodej, najczęstszym sposobem jest rzut welonem i muchą. Panny zbierają się wokół Pani Młodej i łapią welon, natomiast kawalerowie gromadzą się wokół Pana Młodego i łapią muchę. Wybrańcy tworzą nową Parę Młodą i wykonują pierwszy taniec.

A jak można ograć oczepiny za pomocą wróżb? Sprawdźcie, jakie mamy pomysły!

  • Serce i szpilki – na wyciętym z kartki papieru sercu wypisujemy imiona panien i kawalerów. Po jednej stronie damskie imiona, po drugiej męskie imiona. Zabawa polega na tym, żeby wbić dwie szpilki i wyłonić dwa imiona. Do tego zadania można wybrać Państwa Młodych lub kogoś z głównych zainteresowanych. Osoby, których imiona zostały trafione, stworzą nową Parę Młodą.
  • Buty – wszystkie obecne panny i kawalerowie ściągają po jednym bucie, a następnie ustawiają dwie kolejki. Państwo Młodzi wyznaczają miejsce, z którego będą ustawiać buty w kierunku wyjścia. But najbliższy wyjścia wędruje na koniec kolejki i tak kontynuuje się ich wędrówkę, aż w końcu jeden damski i męski but przekroczy próg. Właściciele szczęśliwych butów zostają nową Parą Młodą.
  • Łódki na wodzie – zabawa polega na umieszczeniu dwóch rodzajów łódek (idealnie sprawdzą się łupiny po orzechach) w dwóch kolorach, aby odróżnić te przeznaczone dla mężczyzn od tych przeznaczonych dla kobiet. Na odwrocie wypisujemy imiona wszystkich obecnych panien i kawalerów, a następnie wypuszczamy łódki w rejs. Te dwie, które reprezentują przeciwne drużyny i zetkną się jako pierwsze stworzą nową parę małżonków, którzy będą mieli zatańczyć swój pierwszy taniec.

Zabawy weselne

Andrzejkowe zabawy weselne

Zabawy to nieodłączny element każdego wesela, dzięki nim Państwo Młodzi mogą się rozluźnić po stresującym dniu, a ich goście mogą będą wspominać udaną imprezę przez długie lata. W jaki sposób można zaaranżować weselne atrakcje w klimacie Andrzejek? Poniżej znajdziecie ciekawe sposoby!

  • Lanie wosku – może to być zabawa na kreatywność dla Waszych gości. Jest to najpopularniejsza zabawa andrzejkowa, ale w tym wydaniu to goście będą wróżyć Wam. Jest to nic innego, jak lanie roztopionego wosku do miski z wodą. Gdy wosk stężeje, a na tafli wody pojawią się nietypowe kształty, zadaniem gości będzie opowiedzenie znaczenia wróżby. Gwarantujemy niekończące się śmiechy i ciekawe interpretacje.
  • Ciasteczka z wróżbą – przygotujcie małe karteczki z pozytywnymi wróżbami i włóżcie do malutkich ciasteczek. Taki sposób sprawdzi się na słodkim stole, Wasi goście będą mogli przeczytać coś miłego, a dodatkowo z pewnością będzie do dobra zachęta do skosztowania słodkości. Ciasteczka z wróżbą to również wielki hit jako forma podziękowania dla gości, którą można umieścić przy każdym talerzyku.
  • Karteczki z imionami – aby tańcom na zabawie weselnej nie było końca, możecie wypisać imiona wszystkich gości do losowania, najlepiej będzie oddzielić kobiety od mężczyzn. Zamysł tej zabawy polega na tym, żeby najlepiej zintegrować gości weselnych. Najpierw każdy z Panów losuje jedno damskie imię i prosi Panią do tańca. Następnie przychodzi zamiana, i to Panie mają za zadanie poprosić jednego z mężczyzn do tańca.

Wieczór wróżb andrzejkowych to magiczny i przepełniony radością czas. Podobnie jest z dniem ślubu i wesela, dlatego połączenie tych dwóch okazji może być strzałem w dziesiątkę. Bez dwóch zdań taka impreza będzie niezapomniana dla Pary Młodej, jak i dla ich gości.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu