Dzieci na weselu – atrakcje, zabawy, koszty, prezenty

Obecność dzieci na weselu to dla niektórych temat kontrowersyjny. Część osób decyduje się na wesele bez dzieci, ale wiele par nie wyobraża sobie bez nich ślubu. Co musicie wiedzieć, zapraszając dzieci na wesele? Ile płaci się za dzieci na weselu, jak je usadzić, jak przygotować kącik dla dzieci i ile kosztuje animator? Na te  wiele innych pytań odpowiadamy poniżej!

Dzieci na weselu – tak czy nie?

Dla jednych dzieci na weselu to problem – są głośne i nieprzewidywalne, wymagają ,a często także zapewnienia noclegu – męczą się o wiele szybciej niż dorośli. To często sprawia, że ich rodzice rezygnują z dłuższej zabawy, zmuszeni szybciej wrócić do domu. Ale i argumentów za dziećmi jest sporo – w końcu to tacy sami członkowie rodziny, jak i dorośli. Wystarczy przemyśleć, czym zająć dzieci na weselu, by nie musieć martwić się, że będą plątać się między nogami dorosłych. 

Szerzej na ten temat pisaliśmy już na naszym blogu, dlatego odsyłamy was do naszego wpisu Dzieci na weselu – tak czy nie?.

Ile płaci się za dzieci na weselu?

Wiele miejsc oferuje specjalne, niższe ceny za miejsce dla dzieci na weselu. Często spotkacie się z ofertą, że za dzieci do lat 3 sala nie pobiera żadnej opłaty, a za te nieco starsze jedynie część kwoty – na przykład 50%. Jednak nie jest to regułą i zawsze warto się upewnić, ile kosztuje miejsce dla dziecka w konkretnym miejscu i do ilu lat można liczyć na zniżki.

Dlaczego talerzyk dla dziecka jest tańszy? To dość oczywiste – dziecko je i pije o wiele mniej niż dorosły, dlatego sale są w stanie oferować tego typu rabaty.

Jak usadzić dzieci na weselu?

Jeszcze jakiś czas temu można było spotkać się na sali z osobnym stolikiem dla dzieci – dorośli mogli bawić się w swoim gronie, a dzieci zajęte były zabawą w swoim gronie. Osobne miejsca dla dzieci pamięta z pewnością pokolenie obecnych dwudziesto- i trzydziestolatków ze swojego własnego dzieciństwa. Jednak obecnie sytuacja wygląda odmiennie.

Dzisiaj dzieci na weselu przy stole, zwłaszcza te mniejsze, siedzą wraz z rodzicami. Przede wszystkim dlatego, że to oni są odpowiedzialni za ich zachowanie. Dzieci nie są też izolowane od reszty gości. Oczywiście na sali można także zorganizować osobny stolik dla dzieci przeznaczony do zabaw i atrakcji, ale posiłki dzieci spożywają wraz z innymi.

Oczywiście inna sytuacja jest z dziećmi starszymi i nastolatkami. Jeśli macie grupę starszych, samodzielnych dzieci, które znają się wzajemnie, możecie pomyśleć o ich wspólnym usadzeniu. W swoim towarzystwie mogą bawić się znacznie lepiej niż ze swoimi rodzicami.

Prezenty dla dzieci na weselu – 3 pomysły

Jednym z nieodłącznych elementów każdego wesela są drobne podarunki przygotowywane dla gości. Popularnymi wyborami są słoiczki z miodem, fiolki z herbatą, magnesy, niewielkie mydła czy breloczki. Warto jednak przygotować osobne upominki dla dzieci na weselu, bowiem 3-latka może nie ucieszyć sukulent.

Co zatem wybrać na prezencik dla dziecka na wesele? Oto kilka naszych propozycji.

 • Słodycze dla dzieci – na weselu czy gdziekolwiek – to zawsze dobry pomysł. Czekoladka owinięta wstążką, pyszna pralina, batonik lub cukierki wsypane w rożek czy fiolkę zadowolą każdego fana czekolady.
 • Bańki mydlane zamknięte w niewielkiej fiolce nie tylko zachwycą dzieci, ale także zajmą je na wiele minut. Minus? Spodziewajcie się mokrej podłogi.
 • Niewielki kalejdoskop to zabawka, która przystawiona do oka zapewnia kolorowe, zapierające dech widoki. Z pewnością zajmie każdego malca na wystarczająco długo.

Atrakcje dla dzieci na weselu – najpopularniejsze opcje

Rozrywka dla dzieci na weselu to ważny, a często pomijany punkt organizacji. Jeśli nie chcecie, aby znudzone dzieci zasypiały na krzesłach, przygotujcie odpowiednie atrakcje. Są takie, które możecie przygotować samodzielnie, ale i takie, które możecie wynająć lub wypożyczyć. Jakie formy rozrywki mogą się sprawdzić?

 • Stolik ze słodyczami dla dzieci na weselu – słodki stół czy czekoladowa fontanna to niekwestionowani faworyci wśród weselnego jedzenia każdego dziecka.
 • Konkursy dla dzieci na weselu – konkursy dla dzieci przeprowadzić może zarówno wodzirej, jak i animator, jeśli na takowego się zdecydujecie. Konkursy pozwolą nie tylko zająć dzieci, ale drobne nagrody wręczane uczestnikom będą dodatkową atrakcją.
 • Malowanie twarzy – malowanie twarzy można powierzyć animatorowi albo pozwolić dzieciom bawić się samodzielnie, zapewniając im jedynie farbki do twarzy. Jednak drugi ze scenariuszy ma pewien minus – niepilnowane farbki na weselu mogą skutkować nie tylko brudnymi twarzami.
 • Kolorowanki – prosty i tani sposób na urozmaicenie czasu na weselu dzieciom. Wystarczą kolorowanki – nie trzeba ich nawet kupować, wiele wzorów jest dostępnych za darmo w internecie – kredki i pisaki.
 • Piosenki dla dzieci na weselu – możecie urozmaicić wesele dzieciom, zapraszając je do zabawy przy piosenkach dla dzieci – na przykład w przerwach między zabawą taneczną dla dorosłych.

Kącik dla dzieci na weselu – co przygotować?

Jedną z najczęściej wybieranych atrakcji na weselu dla dzieci jest specjalnie przygotowanych dla najmłodszych kącik. Dobrze przemyślany pozwoli odciążyć rodziców i zająć dzieci. Jak przygotować kącik zabaw dla dzieci na weselu?

 • Wybierzcie odpowiednie miejsce – z jednej strony nieco na uboczu, aby dzieci mogły do woli hałasować, z drugiej w takim miejscu, aby rodzice mogli nadal mieć pociechy na oku. Pamiętajcie także, że wokół stolika dla dzieci szybko może pojawić się bałagan – miejsce powinno być tak dobrane, aby nie stanowiło to przeszkody.
 • Kącik warto z jednej strony wyposażyć w niski, dostosowany do dzieci stolik i odpowiednie krzesełka, a z drugiej w miękkie poduchy.
 • Na stoliku warto przygotować dla dzieci takie atrakcje jak: kolorowanki i papier do rysowania, kredki i pisaki, książeczki, planszówki. Dodatkowo możecie umieścić tam kilka pluszaków i zabawek.

Jeśli pogoda dopisuje, dookoła sali jest przyjemny teren zielony, a wy macie takie możliwości, przygotujcie miejsce zabaw dla dzieci na zewnątrz. Może to być piaskownica, trampolina czy dmuchaniec.

Zabawy dla dzieci na weselu – scenariusz na udany wieczór

Stolik dla dzieci na weselu i zabawki to niejedyne, co możecie przygotować – jeśli na weselu będzie ktoś, kto będzie mógł przeprowadzić z dziećmi zabawy, warto przygotować kilka scenariuszy.

Jaka zabawa dla dzieci na weselu może się sprawdzić? Warto postawić na klasyki jak: zabawa w chowanego, berka, ciuciubabkę, „stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Baba-Jaga patrzy”. Najlepiej przeprowadzać je na zewnątrz, aby dzieci nie biegały po sali, gdzie kelnerzy noszą gorące dania.

Animator dzieci na weselu – tak czy nie? Ile kosztuje?

Najlepiej, aby nad tymi wszystkimi zabawami, sprawował kontrolę ktoś odpowiedzialny. Na weselu każdy ma ochotę się bawić i także rodzice, którzy przyjechali z dziećmi, chętnie spędziliby ten czas tańcząc i bawiąc się z bliskimi. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zatrudnieniem animatora.

Dlaczego warto rozważyć zatrudnienie animatora/animatorki na wesele?

 • Animator odciąża rodziców dzieci i pozwala im bawić się z innymi gośćmi – i z wami!
 • Animator ma – a przynajmniej powinien mieć – odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, co sprawia, że potrafi zajmować się dziećmi i nawiązuje z nimi dobry kontakt.
 • Animator może zaoferować wiele pomysłów na zabawy i konkursy dla dzieci i zorganizować dzieciom czas tak, jak sami byśmy tego nie potrafili.
 • Animator pilnujecie dzieci i czuwa nad bezpiecznym przebiegiem zabawy.

Ilu animatorów należy zatrudnić? Jeśli na weselu ma być zaledwie kilkoro dzieci – 3-5 maluchów – w zupełności wystarczy jedna osoba. Ale im więcej dzieci, tym więcej animatorów należałoby zatrudnić. Przy kilkunastu dzieciach warto pomyśleć już o 2-3 osobach.

Jedno z ważniejszych pytań brzmi – ile kosztuje animator na wesele? Pamiętajmy, że cena takiej usługi będzie zależeć od:

 • czasu – animatorzy podają stawki godzinowe;
 • zakresu pracy – czy animator ma jedynie pilnować dzieci podcza zabawy, czy samodzielnie organizować i prowadzić zabawy;
 • przygotowanych materiałów – czy sami zapewniacie rzeczy niezbędne do zabawy, jak kolorowe papiery, czy też przynosi je animator.

Zatrudniając animatora, należy przygotować się na koszt kilkuset złotych za godzinę. Trzy godziny pracy jednego animatora może kosztować ok. 1000 zł. 

Dzieci na weselu wcale nie muszą być problemem – wystarczy zapewnić im atrakcje odpowiednie do ich wieku i zainteresowań. Rozwiązaniem może być także zatrudnienie animatora, który zorganizuje maluchom czas i jednocześnie będzie czuwać nad ich bezpieczeństwem.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu