Przyszłe młode pary podczas organizacji wesela mają wiele twardych orzechów do zgryzienia. Jednym z nich jest podjęcie decyzji dotyczącej zaproszenia gości z dziećmi lub bez dzieci. Dla jednych wesele z małymi dziećmi jest trudne do wyobrażenia, inni chcą mieć przy sobie wszystkich członków rodziny, również tych najmłodszych. Poznajmy argumenty za i przeciw oraz kilka podpowiedzi, jak zorganizować udane wesele z dziećmi.

Czy zapraszać dzieci na wesele? 

Wesele z dziećmi czy bez? To pytanie zadaje sobie wiele par. Jedno trzeba zaznaczyć już na początku. Nie ważne jaką decyzję podejmiecie – czy zaprosicie waszych gości na wesele z dziećmi albo bez – jest to wasza decyzja i wasi goście powinni ją uszanować. Pamiętajcie także, że nie musicie nikomu się z niej tłumaczyć.

Mając tę kwestię za sobą, warto przyjrzeć się bliżej kwestii obecności dzieci na weselu. Zacznijmy od obaw i argumentów przeciw zapraszaniu dzieci na wesele.

Dzieci na weselu – argumenty przeciw

Pierwszym argumentem przeciw zapraszaniu dzieci na wesele jest oczywiście ich młody wiek i wynikające z tego zachowanie. Dzieci często trudno przypilnować (a niektórzy rodzice  nie okazują się pomocni, bawiąc się w tym czasie świetnie w dorosłym gronie) i nie sposób przewidzieć ich zachowania – czy nie rozpłaczą się w kościele podczas składania przysięgi, czy nie wpadną na fotografa albo kamerzystę, czy nie wejdą na parkiet w trakcie pierwszego tańca itd.

Dzieci na weselu są także bardzo często znudzone. Dorośli jedzą, rozmawiają, tańczą i spędzają czas we własnym towarzystwie. Jeśli dla dzieci nie ma przygotowanych żadnych dedykowanych atrakcji, bardzo szybko mogą zacząć marudzić, upraszając się o uwagę i zajęcie się nimi – co jest dość naturalnym zachowaniem, zwłaszcza u tych najmłodszych.

Należy również pamiętać, że dzieci na weselu męczą się o wiele szybciej niż dorośli. Nie pomaga bardzo głośna muzyka, podpici goście czy nieobyczajne zachowania i przyśpiewki. Bardzo częstym jest widok dzieci usypiających wieczorem na krzesłach przy stolikach. Mniejszy problem jest wtedy, kiedy goście mają nocleg przy sali, mogą ułożyć dziecko do snu, a następnie wrócić do zabawy. Jednak jeśli dziecko jest zbyt małe albo niespokojne, dla jednego z opiekunów impreza właśnie się skończyła. Jeśli dorośli noclegu nie mają i muszą wracać do domu, to oboje opuszczają wesele.

Jeszcze jednym ważnym argumentem przeciw zapraszaniu dzieci na wesele są koszty. O ile część sal oferuje darmowy talerzyk dla maluchów do lat 2 czy 3 albo połowę ceny dla nieco starszych dzieci, o tyle: a) nie każde miejsce ma tak preferencyjne warunki; b) nie każde dziecko się na nie łapie. W sytuacji kiedy lista gości jest dość napięta i liczy się każde miejsce, narzeczeni mogą mieć spory dylemat – zaprosić dzieci, czy na przykład swoich dobrych znajomych?

Zestaw gier dla dzieci na wesele

Zestaw gier dla dzieci na wesele

Jak elegancko zaprosić gości na wesele bez dzieci?

Jeśli uznacie, że planujecie wesele bez dzieci, musicie to odpowiednio zakomunikować swoim gościom. Niektórzy po prostu umieszczają taką informację na zaproszeniu ślubnym, ale nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie. Inni w miejsce imion zaproszonych gości wpisują jedynie te należące do dorosłych, ale dla wielu gości jest to zbyt słaba aluzja. Dlatego warto, czy to podczas wręczania zaproszeń ślubnych, czy też później, na przykład przy okazji innej rozmowy, nawiązać do tego tematu. Możecie chociażby zapytać, z kim wasi goście zostawiają maluchy na czas ślubu i wesela. Możecie się jednak spotkać z sytuacją, kiedy goście odmówią przyjazdu na uroczystość, ponieważ nie mogą uczestniczyć w niej z maluchami. Taką decyzję także należy uszanować. Niektórzy goście mogą starać się wymóc na was zmianę decyzji co do tego, aby nie zapraszać dzieci na wesele. Jednakże jeśli zrobicie wyjątek w jednym przypadku, inni goście w podobnej sytuacji, którzy swoje dzieci zostawili w domach, poczują się z pewnością urażeni.

Zaproszenie z dziećmi na wesele – czemu nie!

Przeszliśmy przez argumenty przeciw zapraszaniu dzieci na wesele – czas na drugą stronę! To, jak dzieci będą zachowywać się podczas uroczystości, zależy w dużej mierze od rodziców. Jeśli macie do nich zaufanie i wiecie, że zajmą się nimi odpowiednio, nie musicie obawiać się zapraszania dzieci na ślub i wesele. Dzieci to także równoprawni członkowie rodziny i najbliższego grona. To także dla nich ważne przeżycie – ślub bierze ich ulubiona ciocia lub ukochany wujek. Czy warto pozbawiać je możliwości uczestnictwa w uroczystości?

W końcu dzieci na weselu wprowadzają luz i odrobinę chaosu – ale takiego pozytywnego. Być może nie wszystko musi być od linijki i zawsze, także podczas ślubu, jest czas na spontaniczność i po prostu – dobrą zabawę.

Jak zapewnić dzieciom na weselu zajęcie? Nie tylko animator!

Jeśli podjęliście decyzję, że zapraszacie na wesele z dziećmi, nie zapomnijcie przygotować dla nich odpowiednich zabaw. Atrakcje dla dzieci na wesele pozwolą im miło spędzić czas, a dorosłym zapewnią chwilę dla siebie. Odpowiednie gadżety dla dzieci na wesele można przygotować samemu lub też zamówić je – chociażby u nas. Zapewniamy bogaty wybór zestawów gier i zabaw dla dzieci na wesele, które nie tylko pozwolą maluchom się czymś zająć, ale również świetnie wyglądają. Aranżując kącik do zabaw dla dzieci z naszymi zestawami, macie pewność, że będą się pięknie prezentować.

Zestawy dla dzieci na wesele przydadzą się także, jeśli zatrudniacie profesjonalnego animatora dla dzieci na wesele. Taki animator nie tylko zabawi maluchy, ale i będzie mieć na nie oko. A kiedy skończy pracę, a dzieci nadal będą spragnione zabawy, będą mogły miło spędzić czas z kolorowankami, grami i zgadywankami z naszego zestawu.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu