Teksty zaproszeń ślubnych to specyficzne formy, które muszą łączyć w sobie wiele funkcji – informować gości o najważniejszych kwestiach w prosty i skondensowany sposób, ale tak, aby zachować odpowiedni charakter. Jak połączyć romantyczną bądź zabawną atmosferę zaproszeń z koniecznością przekazania sporej ilości informacji na dość ograniczonej powierzchni tak, aby całość nie wyglądała jak ściana tekstu? I co powinno znaleźć się w treści zaproszenia ślubnego, a co możemy pominąć?

Treść zaproszenia ślubnego – jakie funkcje musi spełnić?

Na to pytanie częściowo już sobie odpowiedzieliśmy, ale warto podkreślić, że tekst zaproszenia ślubnego musi przede wszystkim informować. Aby treści zaproszeń ślubnych nie wzbudzały w żadnym odbiorcy wątpliwości, muszą być jednoznaczne i konkretne. Chyba nikt nie chce otrzymywać kilkunastu telefonów z pytaniem, co oznacza jakiś fragment tekstu naszych zaproszeń na ślub – „Czy zaproszenie jest tylko dla mnie, czy także dla dzieci?”, „To o której godzinie jest ślub, a o której wesele?”, „Czy to znaczy, że będę mieć zapewniony nocleg?”.

Jednocześnie chcemy, aby teksty zaproszeń ślubnych były: ładne, wyjątkowe, oryginalne, romantyczne, zabawne, niepowtarzalne… Pomysłów jest sporo i ile par, tyle koncepcji, ale jedno jest pewne – tekst zaproszenia ślubnego musi być jakiś.

W tej całej historii nie pomaga fakt, że miejsca na tekst na zaproszenie ślubne nie ma za wiele. Dlatego coraz więcej par decyduje się na dwie kartki włożone do koperty – jedną z klasycznym zaproszeniem ślubnym i najważniejszymi informacjami w bardzo okrojonej formie oraz drugą, z bardziej szczegółowymi informacjami podanymi w bardzo konkretny i czytelny sposób. Zaproszenie ślubne goście mogę zostawić sobie potem na pamiątkę. Druga kartka pełni jedynie funkcję informującą.

Co napisać w zaproszeniu ślubnym

Teksty zaproszeń ślubnych – 6 rzeczy, które muszą zawierać

Jakie informacje muszą znaleźć się w zaproszeniu ślubnym? Treść powinna zawierać:

 • imiona i nazwiska narzeczonych;
 • datę, godzinę i miejsce ślubu (adres kościoła bądź urzędu stanu cywilnego);
 • miejsce wesela;
 • RSVP – na naszym blogu przeczytasz co to jest RSVP;
 • kontakt do narzeczonych (numeru telefonu i/lub adresy mailowe);
 • informację kto jest zaproszony: sam gość, gość + osoba towarzysząca (wymieniona z nazwiska bądź nie), gość/goście + dzieci.

Jest to absolutny zestaw obowiązkowy treści zaproszenia na ślub. Ale przecież to nie wszystko, bowiem teksty do zaproszeń ślubnych mogą zawierać także:

 • mapkę dojazdu do kościoła/sali weselnej;
 • cytaty bądź sentencje ślubne – cytaty do zaproszeń ślubnych mogą pochodzić z Biblii, ale także z wierszy, piosenek a nawet z naszego ulubionego filmu;
 • wierszyki – np. wierszyki o prezentach zamiast kwiatów;
 • dodatkową informację o weselu bez alkoholu/disco polo. Są takie elementy wesela, które goście uznają za pewniki, choć wcale nie musi tak być. Jeśli nie chcemy, aby goście podczas wesela komentowali brak alkoholu bądź muzyki disco polo, uprzedźmy ich zawczasu;
 • informację o dojeździe;
 • informację o noclegu;
 • informację o parkingu;
 • informację o obowiązującym stroju/stylu imprezy.

Sporo, prawda? Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe wkładki do zaproszeń ślubnych, na których umieszcza się wszelkie nadprogramowe, ale nadal potrzebne informacje. Kolejnym rozwiązaniem są piktogramy ślubne, które w prosty i niezajmujący wiele miejsca sposób komunikują istotne kwestie. Na przykład taki ślubny piktogram informuje, że para młoda zamiast kwiatów chętnie przyjmie wino lub książkę. 🙂

GRAFIKA: FRAGMENT ZAPROSZENIA Z ODPOWIEDNIM PIKTOGRAMEM

Jaki tekst do zaproszeń ślubnych dla rodziców?

Można także pomyśleć nad wybraniem nieco innego tekstu w zaproszeniach dla rodziców. Zamiast wykorzystać tę samą formułkę, co dla innych gości, w zaproszeniach dla rodziców tekst może być znacznie bardziej osobisty. To dobre miejsce na przekazanie także wyrazów wdzięczności.

Tekst zaproszenia na ślub cywilny – czym się różni od tekstu zaproszenia na ślub kościelny?

Choć ślub kojarzy nam się zazwyczaj z ceremonią kościelną, to nie zawsze musi się tam odbywać. Organizując ślub cywilny także przecież wręczamy zaproszenia i zawiadomienia. Tekst zaproszenia na ślub cywilny będzie niemal identyczny, jak na kościelny, z tą różnicą, że wskażemy na nim inne miejsce.

Gotowe teksty na zaproszenia ślubne – za i przeciw

Treści zaproszeń ślubnych możecie stworzyć sami. Wtedy macie pewność, że wasze zaproszenie jest niepowtarzalne, ale także możecie zadbać o ich osobisty wydźwięk. Jednakże nie każdy wie, jak stworzyć teksty do zaproszeń ślubnych. Możecie obawiać się popełnienia błędu albo niezręczności językowej. Możecie także nie mieć po prostu na nie pomysłu. Jeśli decydujecie się na zakup gotowego projektu zaproszenia, treść zaproszenia na ślub zapewne będzie już gotowa. Takie teksty do zaproszeń ślubnych z pewnością będą poprawne. Pytanie, na ile będzie uniwersalne, a na ile dopasowane do waszej sytuacji i waszych potrzeb. Możecie także poszukać gotowych tekstów zaproszeń na ślub w sieci. Z pewnością znajdziecie wersję, która przypadnie wam do gustu. W takich sytuacjach warto jednak pamiętać, aby korzystać ze sprawdzonych stron, aby tekst zaproszenia ślubnego na pewno był poprawny.

Przeczytaj inne nasze wpisy

Akwarelowy wianek - Zaproszenia ślubne

Wianek jako motyw kreujący zaproszenia ślubne

W naszej opinii, jednym z gorących trendów papeterii ślubnej w 2016 r. będą zaproszenia ślubne z motywem kwiecistego wianka. Wiele Par Młodych decydujących się na projekty indywidualne, bardzo często przy kreacji papeterii ślubnej, inspiruje się m.in. przyszłym bukietem Panny Młodej oraz wiązankami kwiatowymi, które będą stanowić główną dekorację sali weselnej. Powyższa florystyczna wskazówka pozwala na stworzenie jednolitego anturażu uroczystości ślubnych.
miniatura

Ślub konkordatowy krok po kroku – co musicie wiedzieć?

Kiedy oboje wiecie już, że chcecie wziąć ślub, warto zadać sobie jeszcze jedno ważne pytanie – jaki ślub dokładnie? W tym tekście skupimy się na ślubie konkordatowym – co to jest, jakich dokumentów i formalności wymaga, kto go może zawrzeć i ile trzeba za niego zapłacić.

Motywy geometryczne – trendy 2019

Motywy geometryczne to styl, który powtarza się w sztuce i architekturze od zarania dziejów. Obecny tam niezależnie od epoki i mody, przetrwał aż do dziś wchodząc na kolejne obszary i dziedziny życia. Geometryczne wzory silnie nawiązują też do nurtu jakim jest minimalizm idealnie wpisując się we współczesne trendy. Zaletą prostych kształtów jest ich uniwersalność. Pasują doskonale do bardziej tradycyjnych, kwiatowych modeli, jak i tych nowoczesnych, oszczędnych w dekoracje.

Piktogramy – prośba w najprostszej postaci

Często zdarza się, że jakaś informacja utknie na w pamięci nim zdążymy się zorientować. Nie wiadomo skąd, ale pamiętamy dokładną drogę, jaką musimy przebyć przez zawiłe korytarze dworca czy lotniska, w moment poznajemy markę samochodu, a logo ulubionego sklepu przypomnimy sobie w środku nocy. Wszystkie te dane spokojnie siedzą w naszej pamięci mimo, że nikt z nas się ich nie uczył i nie czytał ich bogatych opisów w podręcznikach. Jednak kiedy spojrzymy na niewielką informację zapisaną ciągłym tekstem, potrafi ona w ułamku sekundy ulecieć w zapomnienie. Trzeba postawić sobie ważne pytanie: skąd bierze się taka prawidłowość?
Szykowne kwiaty - zaproszenia ślubne
Boho pampas - zdjęcie poglądowe
Tropikalne złoto