Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Jak wygląda styl retro? To podchwytliwe pytanie. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki historyczny okres staramy się przywołać. Inaczej będzie wyglądać vintage wesele w stylu lat 20., a inaczej w stylu lat 50. Postaramy się więc przywoływać różne przykłady i kreślić dość ogólne kierunki, które sprawdzą się niemal zawsze.

Co najważniejsze – ma być jak kiedyś i musi wyglądać to autentycznie. Nie ma więc tu miejsca na półśrodki czy nowe przedmioty. Zajrzyjcie na pchli targ, strych czy do piwnic. Styl retro mocno bazuje na dekoracjach, skupcie się więc na zgromadzeniu jak największej liczby pasujących przedmiotów. Stare skórzane kufry, mosiężne świeczniki pokryte patyną, vintage dywany czy nawet stary aparat lub maszyna do pisania – to wszystko pomoże wam stworzyć wyjątkowy klimat waszego wesela.

Sprawdź, jak zorganizować wesele w stylu rustykalnym

Wesele w stylu retro – jak zorganizować vintage wesele

Wesele w stylu vintage w 4 krokach

1. Miejsce na wesele w stylu retro

Ślub w stylu vintage wymaga odpowiedniego miejsca. Jeśli szykujecie imprezę w stylu lat 20. a nawet nawiązującą do jeszcze starszych czasów, poszukajcie w okolicy pałacyków i dworków. Ale wesele w stylu retro nawiązujące już do okresu PRL-u lepiej sprawdzi się… w autentycznej remizie czy nawet w szkole – czyli w miejscach, w których wesela organizowali nasi dziadkowie i rodzice! Jeśli żaden z tych pomysłów nie przypadł wam do gustu, pomyślcie o alternatywnych miejscach, jak odnowiony wiejski domek z drewnianym podestem, na którym tańce trwają do białego rana.

Wesele boho – jak je zorganizować?

2. Dekoracje na ślub w stylu vintage

Dekoracje weselne w stylu retro czekają na was na targach staroci, na poddaszach domów czy w schowanych w piwnicach pudłach. Pamiętajcie także, że różne lata to różne dekoracje. Lata 20. charakteryzują się luksusem i bogactwem – złoto i srebro, lustra, frędzle, wielkie żyrandole, ciężkie kotary, okrągłe stoły. Lata 50., przynajmniej te zachodnie, to elegancja, ale i luz, pastelowe barwy czy grochy. 

Niezwykłą dekoracją będzie także stary, stylowy samochód dopasowany do okresu, który kochacie.

Zobacz, jak wygląda wesele w stylu glamour.

3. Sukienka na wesele w stylu retro

Sukienka na wesele w stylu retro nawiązująca do lat 20. będzie miała długość do ziemi, luźny krój z obniżoną lub lekko zaznaczoną talią, długim rękawem oraz masą koronek. Warto postawić na welon stylizowany na ten w okresu międzywojennego. Fryzura panny młodej powinna nawiązywać do tak modnych wtedy fal. Natomiast pan młody może postawić na elegancki frak.

Inną opcją jest sukienka w stylu klepsydra o skróconej długości – tak charakterystycznej dla lat. 50. Panom polecamy garnitury w kratę w garancie, bordowym i ciemnej zieleni.

4. Zaproszenia na ślub w stylu vintage

Ślub w stylu retro nie może obejść się bez odpowiednich zaproszeń ślubnych. Oto nasze typy zaproszeń ślubnych vintage.

Pałacowe
Pudrowe złoto
Balowe
Art deco
Ślubny pociąg
Kwiaty vintage

Przeczytaj inne nasze wpisy

Kwiaty vintage

Zaproszenia Retro / Vintage

Styl vintage to jeden z najchętniej wybieranych przez miłośników tradycji motyw. Jego elementy możemy spotkać do dziś nie tylko w modzie czy wystroju wnętrz. Postanowiliśmy nie zostawać w tyle i odkurzyć to, co cieszyło oko już lata temu. W nowym wydaniu, ale o nostalgicznym charakterze – papeteria vintage to nastrojowy powrót do przeszłości.
Wesele w stylu romantycznym – jak zorganizować romantyczne wesele?

Wesele w stylu romantycznym – jak zorganizować romantyczne wesele?

Ślub i wesele same w sobie są bardzo romantyczne. Ale jak wygląda wesele w stylu romantycznym? Czym ten styl wesela się odznacza i jak zorganizować najbardziej romantyczny ślubu ever?
blog kolory pion

5 nieoczywistych kolorów zaproszeń ślubnych

Ślub tuż tuż, a wy nadal nie wiecie, jakie zaproszenia ślubne wybrać? Trudno wam wskazać ten jeden, ulubiony kolor? A może szukacie czegoś oryginalnego i świeżego, czego nie zobaczycie u żadnej znajomej czy kuzynki? Oto pięć nieoczywistych i pięknych kolorów zaproszeń ślubnych, którymi oczarujecie swoich gości!
Wesele w domuhttps://blog.toddjamesphotography.com/

Jak zorganizować wesele w domu?

Pandemia nauczyła nas zmieniać plany i sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania. Nauczyła nas także mocno okrajać listę gości. A skoro z wesela na 150 osób szykuje się kameralna impreza weselna na 40, to co stoi na przeszkodzie, aby zorganizować ją w domu? Opowiadamy, jak zorganizować wesele w domu oraz jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
Ślub i wesele w plenerze krok po kroku
Weselny niezbędnik naprawczy - miniaturka