Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Jak wygląda styl retro? To podchwytliwe pytanie. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki historyczny okres staramy się przywołać. Inaczej będzie wyglądać vintage wesele w stylu lat 20., a inaczej w stylu lat 50. Postaramy się więc przywoływać różne przykłady i kreślić dość ogólne kierunki, które sprawdzą się niemal zawsze.

Co najważniejsze – ma być jak kiedyś i musi wyglądać to autentycznie. Nie ma więc tu miejsca na półśrodki czy nowe przedmioty. Zajrzyjcie na pchli targ, strych czy do piwnic. Styl retro mocno bazuje na dekoracjach, skupcie się więc na zgromadzeniu jak największej liczby pasujących przedmiotów. Stare skórzane kufry, mosiężne świeczniki pokryte patyną, vintage dywany czy nawet stary aparat lub maszyna do pisania – to wszystko pomoże wam stworzyć wyjątkowy klimat waszego wesela.

Sprawdź, jak zorganizować wesele w stylu rustykalnym

Wesele w stylu retro – jak zorganizować vintage wesele

Wesele w stylu vintage w 4 krokach

1. Miejsce na wesele w stylu retro

Ślub w stylu vintage wymaga odpowiedniego miejsca. Jeśli szykujecie imprezę w stylu lat 20. a nawet nawiązującą do jeszcze starszych czasów, poszukajcie w okolicy pałacyków i dworków. Ale wesele w stylu retro nawiązujące już do okresu PRL-u lepiej sprawdzi się… w autentycznej remizie czy nawet w szkole – czyli w miejscach, w których wesela organizowali nasi dziadkowie i rodzice! Jeśli żaden z tych pomysłów nie przypadł wam do gustu, pomyślcie o alternatywnych miejscach, jak odnowiony wiejski domek z drewnianym podestem, na którym tańce trwają do białego rana.

Wesele boho – jak je zorganizować?

2. Dekoracje na ślub w stylu vintage

Dekoracje weselne w stylu retro czekają na was na targach staroci, na poddaszach domów czy w schowanych w piwnicach pudłach. Pamiętajcie także, że różne lata to różne dekoracje. Lata 20. charakteryzują się luksusem i bogactwem – złoto i srebro, lustra, frędzle, wielkie żyrandole, ciężkie kotary, okrągłe stoły. Lata 50., przynajmniej te zachodnie, to elegancja, ale i luz, pastelowe barwy czy grochy. 

Niezwykłą dekoracją będzie także stary, stylowy samochód dopasowany do okresu, który kochacie.

Zobacz, jak wygląda wesele w stylu glamour.

3. Sukienka na wesele w stylu retro

Sukienka na wesele w stylu retro nawiązująca do lat 20. będzie miała długość do ziemi, luźny krój z obniżoną lub lekko zaznaczoną talią, długim rękawem oraz masą koronek. Warto postawić na welon stylizowany na ten w okresu międzywojennego. Fryzura panny młodej powinna nawiązywać do tak modnych wtedy fal. Natomiast pan młody może postawić na elegancki frak.

Inną opcją jest sukienka w stylu klepsydra o skróconej długości – tak charakterystycznej dla lat. 50. Panom polecamy garnitury w kratę w garancie, bordowym i ciemnej zieleni.

4. Zaproszenia na ślub w stylu vintage

Ślub w stylu retro nie może obejść się bez odpowiednich zaproszeń ślubnych. Oto nasze typy zaproszeń ślubnych vintage.

Pałacowe
Pudrowe złoto
Balowe
Art deco
Ślubny pociąg
Kwiaty vintage

Przeczytaj inne nasze wpisy

miniatura

Organizacja wesela – harmonogram. Kiedy rezerwować salę, ślub w kościele i wszystko inne!

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w Polsce najprawdopodobniej w 2007 roku. Od tego czasu ciekawostka zza granicy zamieniła się w popularną alternatywę dla ślubu kościelnego czy cywilnego. Co to ślub humanistyczny, kto go może zawrzeć i jakie skutki prawne ze sobą niesie? I najważniejsze – jak go zorganizować?
miniatura

Ślub humanistyczny – co to, ile kosztuje i jak go zorganizować?

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w Polsce najprawdopodobniej w 2007 roku. Od tego czasu ciekawostka zza granicy zamieniła się w popularną alternatywę dla ślubu kościelnego czy cywilnego. Co to ślub humanistyczny, kto go może zawrzeć i jakie skutki prawne ze sobą niesie? I najważniejsze – jak go zorganizować?

Przysięga małżeńska: słowa przysięgi na ślubie cywilnym, kościelnym, jednostronnym i humanistycznym

Moment, w którym państwo młodzi wypowiadają słowa przysięgi małżeńskiej, to z pewnością jeden z najbardziej wzruszających w trakcie całej uroczystości. Niektórym gościom po policzku spływa wtedy łza, a i małżonkom czasem zadrży głos w trakcie zapewniania się wzajemnie o dozgonnej miłości – ale nie każda przysięga będzie taka sama. Jak brzmi przysięga małżeńska cywilna, a jak kościelna? I czy taką przysięgę małżeńską można ułożyć samodzielnie, według własnego pomysłu?
miniatura

Protokół przedślubny – aktualne pytania i informacje

Protokół przedślubny zdaje się u wielu par wywoływać pewne obawy. Są one jednak całkowicie nieuzasadnione! Aby je rozwiać, odpowiadamy na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania – czym jest protokół przedślubny, kiedy i jak jest przeprowadzany i najważniejsze – jak brzmią pytania i jak należy na nie odpowiadać?
miniatura
miniatura