Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Jak wygląda styl retro? To podchwytliwe pytanie. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki historyczny okres staramy się przywołać. Inaczej będzie wyglądać vintage wesele w stylu lat 20., a inaczej w stylu lat 50. Postaramy się więc przywoływać różne przykłady i kreślić dość ogólne kierunki, które sprawdzą się niemal zawsze.

Co najważniejsze – ma być jak kiedyś i musi wyglądać to autentycznie. Nie ma więc tu miejsca na półśrodki czy nowe przedmioty. Zajrzyjcie na pchli targ, strych czy do piwnic. Styl retro mocno bazuje na dekoracjach, skupcie się więc na zgromadzeniu jak największej liczby pasujących przedmiotów. Stare skórzane kufry, mosiężne świeczniki pokryte patyną, vintage dywany czy nawet stary aparat lub maszyna do pisania – to wszystko pomoże wam stworzyć wyjątkowy klimat waszego wesela.

Sprawdź, jak zorganizować wesele w stylu rustykalnym

Wesele w stylu retro – jak zorganizować vintage wesele

Wesele w stylu vintage w 4 krokach

1. Miejsce na wesele w stylu retro

Ślub w stylu vintage wymaga odpowiedniego miejsca. Jeśli szykujecie imprezę w stylu lat 20. a nawet nawiązującą do jeszcze starszych czasów, poszukajcie w okolicy pałacyków i dworków. Ale wesele w stylu retro nawiązujące już do okresu PRL-u lepiej sprawdzi się… w autentycznej remizie czy nawet w szkole – czyli w miejscach, w których wesela organizowali nasi dziadkowie i rodzice! Jeśli żaden z tych pomysłów nie przypadł wam do gustu, pomyślcie o alternatywnych miejscach, jak odnowiony wiejski domek z drewnianym podestem, na którym tańce trwają do białego rana.

Wesele boho – jak je zorganizować?

2. Dekoracje na ślub w stylu vintage

Dekoracje weselne w stylu retro czekają na was na targach staroci, na poddaszach domów czy w schowanych w piwnicach pudłach. Pamiętajcie także, że różne lata to różne dekoracje. Lata 20. charakteryzują się luksusem i bogactwem – złoto i srebro, lustra, frędzle, wielkie żyrandole, ciężkie kotary, okrągłe stoły. Lata 50., przynajmniej te zachodnie, to elegancja, ale i luz, pastelowe barwy czy grochy. 

Niezwykłą dekoracją będzie także stary, stylowy samochód dopasowany do okresu, który kochacie.

Zobacz, jak wygląda wesele w stylu glamour.

3. Sukienka na wesele w stylu retro

Sukienka na wesele w stylu retro nawiązująca do lat 20. będzie miała długość do ziemi, luźny krój z obniżoną lub lekko zaznaczoną talią, długim rękawem oraz masą koronek. Warto postawić na welon stylizowany na ten w okresu międzywojennego. Fryzura panny młodej powinna nawiązywać do tak modnych wtedy fal. Natomiast pan młody może postawić na elegancki frak.

Inną opcją jest sukienka w stylu klepsydra o skróconej długości – tak charakterystycznej dla lat. 50. Panom polecamy garnitury w kratę w garancie, bordowym i ciemnej zieleni.

4. Zaproszenia na ślub w stylu vintage

Ślub w stylu retro nie może obejść się bez odpowiednich zaproszeń ślubnych. Oto nasze typy zaproszeń ślubnych vintage.

Pałacowe
Pudrowe złoto
Balowe
Art deco
Ślubny pociąg
Kwiaty vintage

Przeczytaj inne nasze wpisy

Cytaty na zaproszenia ślubnePhoto by Vlada Karpovich

54 cytaty na zaproszenia ślubne – najpiękniejsze sentencje ślubne

Szukasz pięknych cytatów na zaproszenia ślubne? Chcesz, aby wybrana przez was sentencja ślubna w pełni oddawała waszą miłość? Oto 54 cytatów i wierszyków na zaproszenia ślubne. W naszym zestawieniu znajdziecie zarówno cytaty z Biblii na ślub, sentencje ślubne Jana Pawła II i cytaty na zaproszenia ślubne ks. Twardowskiego, jak i cytaty do zaproszeń ślubnych z poezji, książek, piosenek, filmów czy seriali!
Kwiaty retro - zaproszenie ślubne - zdjęcie leżące

4 gotowe teksty zaproszeń ślubnych

Teksty na zaproszenia ślubne można tworzyć samodzielne, ale można także zainspirować się treścią zaproszenia ślubnego z sieci – albo wykorzystać je w całości! Aby ułatwić wam i tak niełatwe zadanie zorganizowania bajkowego ślubu i wesela, stworzyliśmy dla was listę tekstów zaproszeń na ślub w najróżniejszych stylach.
olory i motywy przewodnie wesela 2021/2022

Kolory i motywy przewodnie wesela 2021/2022 – najmodniejsze trendy ślubne

Śluby i wesela, jak i inne rzeczy, podlegają modom i trendom, a te jak wiemy, są zmienne. I choć jak w każdej branży można mówić o ślubnych klasykach, w poszukiwaniu inspiracji motywu czy koloru przewodniego wesela warto sprawdzić, co obecnie jest na topie. Jak wybrać kolor przewodni wesela, który jest obecnie najmodniejszy i jaki styl warto wybrać?
Formalności przed ślubem i weselem

Dokumenty i formalności do ślubu cywilnego, kościelnego i konkordatowego

Formalności ślubne to jeden z najmniej ulubionych elementów organizacji ślubu i wesela narzeczonych – mogą wydawać się skomplikowane i potrafią niektórych stresować. Do tego wcale nie są romantyczne! Ale prawidłowo przygotowane dokumenty do ślubu to gwarancja spokoju, a to przyda się wszystkim przyszłym małżonkom, zwłaszcza w gorączce ślubnych przygotowań. Wyjaśniamy, jakie dokumenty potrzebne są do ślubu cywilnego, kościelnego i konkordatowego; kiedy należy je załatwić i ile to kosztuje.
Ślub i wesele w Andrzejki