Rocznice ślubu – nazwy, znaczenie, życzenia, prezenty
Choć w idealnym świecie miłość, czułość i wdzięczność powinniśmy okazywać sobie każdego dnia, to wśród codziennej gonitwy często o tym zapominamy. Rocznice ślubu to idealny moment, aby przypomnieć sobie o łączącym was uczuciu. Czy wiecie, że niemal każda rocznica ślubu ma swoją dedykowaną nazwę? Jakie są nazwy rocznic ślubu, skąd się wzięły i co można wręczyć sobie na prezent z okazji każdej z nich?
Rocznice ślubu – skąd mają swoje nazwy?
Dlaczego właściwie rocznice ślubu mają swoje nazwy? Kiedy rozpoczął się ten zwyczaj? Większość źródeł wskazuje na amerykańską pisarkę Emily Post, która w 1922 roku zaproponowała nazwy dla ośmiu rocznic ślubu – dla pierwszej, piątej, dziesiątej, piętnastej, dwudziestej, dwudziestej piątej, pięćdziesiątej i siedemdziesiątej piątej rocznicy. Post była żywo zainteresowana kwestiami etykiety i savoir vivre’u, stąd pomysł na nazwy rocznic ślubu. Z czasem powstawać zaczęły kolejny nazwy, zaproponowane przez Związek Amerykańskich Jubilerów – stąd też zrozumieć można przewagę kruszców i kamieni szlachetnych w nazwach godów. Z pewnością związane było to także ze stworzeniem nowej okazji do wręczania sobie prezentów, a co za tym idzie – zakupów, zwłaszcza biżuterii. Mimo tego nieco komercyjnego tła, sama idea obchodzenia rocznic ślubu jest niezwykle romantyczną i odzwierciedla naturalną potrzebę celebracji ważnych momentów z bliskimi nam osobami.
Gody małżeńskie – co to?
Sam wyraz „gody” ma kilka znaczeń. Przede wszystkim myślimy o godach ślubnych, a więc małżeńskich jubileuszach. Ale wyraz ten stosowany jest także na określenie samej uroczystości weselnej. Gody spotkać można także w tradycji kościoła rzymskokatolickiego – takim terminem nazywa się czas między pierwszym dniem Świąt Bożego Narodzenia, a świętem Trzech Króli. Oczywistym skojarzeniem jest także okres godowy, a więc czas, kiedy to zwierzęta łączą się w pary.
Rocznica ślubu – nazwa każdej z nich
1. rocznica ślubu – papierowe gody
Pierwsza rocznica ślubu, choć nazywana jest rocznicą papierową – ze względu na swój niewielki staż – dla wielu małżonków jest jedną z najważniejszych. To świetna okazja do wypracowania nowej, rodzinnej tradycji – zastanówcie się, jak chcielibyście spędzać w przyszłości kolejne rocznice ślubu. Romantyczna kolacja, weekend tylko we dwoje, a może wspólne oglądanie zdjęć ślubnych i wspominanie tego wyjątkowego dnia?
Jaki prezent wręczyć sobie na papierowe gody? Jeśli miałoby być to coś z papieru, polecamy piękną kartkę okolicznościową, wywołanie wspólnej fotografii lub modny plakat.
2. rocznica ślubu – bawełniane gody
Druga rocznica ślubu, inaczej znana jako bawełniana rocznica ślubu, świadczy o jeszcze dość świeżym stażu małżeńskim. Choć kiedyś tradycyjnie wręczano sobie prezenty z bawełny, dzisiaj nie praktykuje się tego zwyczaju. Jeśli jednak chcielibyście poszukać czegoś pasującego, możecie sięgnąć po najróżniejsze elementy garderoby (np. szal) czy też coś do domu – elegancki obrus albo kolorową makramę na ścianę.
3. rocznica ślubu – skórzane gody
Trzecia rocznica ślubu nazywana jest także skórzaną. Prezent pasujący do nazwy to najróżniejszego typu galanteria – paski, portfele, torebki itp.
4. rocznica ślubu – kwiatowe gody / owocowe gody
Kwiatowa rocznica ślubu (lub owocowa) to czwarta z kolei – tutaj wydaje się, że pomysł na prezent jest banalnie prosty. Piękne kwiaty z pewnością ucieszą każdą osobę, ale można pójść o krok dalej i wybrać na prezent roślinę w doniczce – pozostanie z wami na dłużej, niż najpiękniejszy bukiet.
5. rocznica ślubu – drewniane gody
Piąta rocznica ślubu, czyli rocznica drewniana, to poważna sprawa – pół dekady za wami. Drewno wydaje się mało intuicyjnym wyborem, jeśli chodzi o prezent, ale prawda jest taka, że wiele przedmiotów wykonanych jest z drewna. Dekoracyjna miseczka, puzderko na drobiazgi albo figurka symbolizująca jakiś element waszego związku to tylko niektóre z pomysłów.
6. rocznica ślubu – cukrowe gody / żelazne gody
Cukier czy żelazo? Wydaje się, że to dwa tak odmienne symbole. Szósta rocznica ślubu aż prosi się o to, aby na prezent zamówić przepyszny tort!
7. rocznica ślubu – wełniane gody
Siódma rocznica ślubu, nazwa także wełnianą rocznicą, podsuwa podobne pomysł na prezent, jak rocznica druga. Może warto sięgnąć po ciepły, gruby koc, idealny na zimowe wieczory?
8. rocznica ślubu – spiżowe gody / brązowe gody / blaszane gody
Ósma rocznica ślubu, znana pod nazwą spiżowej, brązowej lub blaszanej rocznicy, świadczy o trwałości waszego związku. Jeśli prezent z metalu niekoniecznie was interesuje, może warto po prostu zaprosić w ten dzień drugą połówkę na romantyczną kolację?
9. rocznica ślubu – gliniane gody / generalskie gody
Gliniana rocznica ślubu to nazwa dla dziewiątej rocznicy. Glina, jeśli odpowiednio ją uformować i wypalić w wysokiej temperaturze, pozwala na stworzenie pięknych, trwałych naczyń. Może to będzie inspiracją na prezent?
10. rocznica ślubu – cynowe gody / aluminiowe gody
Cyna jest materiałem kojarzonym z trwałością, dlatego nic dziwnego, że dziesiąta rocznica ślubu nazywana jest także cynową. Trudno dzisiaj o przedmioty z cyny, więc sięgnięcie po jakikolwiek metal wydaje się dobrym pomysłem na prezent.
11. rocznica ślubu – stalowe gody
Stal kojarzy nam się z czymś niezwykle wytrzymałym – jedenasta rocznica ślubu pasuje więcej tutaj idealnie. Jakakolwiek biżuteria będzie tutaj świetnym prezentem.
12. rocznica ślubu – jedwabne gody / płócienne gody / lniane gody
Dwunasta rocznica ślubu ma kilka nazw – mówi się o jedwabnej, płóciennej lub lnianej rocznicy ślubu. Każdy z tych materiałów kojarzy nam się z delikatnością, ale także z wytrzymałością. To świetna inspiracja na prezent – jedwabna apaszka, lniana pościel lub obrus, na przykład z waszymi inicjałami.
13. rocznica ślubu – koronkowe gody
Koronka kojarzy nam się, a przynajmniej tak było kiedyś, z tradycją, elegancją i luksusem. Koronką ozdabiamy bowiem ubrania i przedmioty wyjątkowe, po które sięgamy, gdy jest ku temu okazja. Prezent z koronką będzie więc dobrym pomysłem.
14. rocznica ślubu – gody z kości słoniowej
Rocznica kości słoniowej – taką nazwę nosi czternasta rocznica ślubu. Kość słoniowa to drogi materiał, z którego pozyskiwaniem wiąże się zresztą spora kontrowersja. Dlatego też obecnie handel kością słoniową jest zakazany. Jedyny legalny sposób zakupu przedmiotów z kości słoniowej, to wybór przedmiotów wykonanych i sprowadzonych odpowiednio wcześniej, przed wprowadzeniem zakazu. Jednak to oczywiście niejedyny pomysła na prezent – zamiast po kość słoniową, sięgnąć można po jakikolwiek inny piękny materiał. Marmurowa miseczka, malachitowe puzderko czy onyksowa podstawka idealna na świecę lub biżuterię ucieszy wiele osób.
15. rocznica ślubu – kryształowe gody
Kryształowa rocznica ślubu to nazwa dla piętnastej rocznicy. Następna „nazwana” rocznica czeka was dopiero za kolejnych pięć lat. Nazwa jest świetną inspiracją na prezent – kryształ od kilku lat wraca do łask, a w domach na nowo miejsce znajdują piękne, dekoracyjne kieliszki do wina, koniaku czy też wazony.
20. rocznica ślubu – porcelanowe gody
Dwudziesta rocznica ślubu zwana jest porcelanową rocznicą – porcelana, choć to materiał delikatny i kruchy, jest także symbolem luksusu i tradycji. Czy porcelanowy komplet to dobry pomysł na prezent? Naszym zdaniem kawa z pięknej, porcelanowej filiżanki potrafi smakować jeszcze lepiej!
25. rocznica ślubu – srebrne gody
Srebrna rocznica ślubu to nazwa dla dwudziestej piątej rocznicy. Prezent wydaje się być tu oczywistym – srebro to piękny, a nie tak drogi kruszec. Nie musi być to jednak wyłącznie biżuteria! Srebrna cukiernica, łyżeczka z grawerem, ramka na zdjęcia – to tylko kilka pomysłów.
30. rocznica ślubu – perłowe gody
Trzydziesta rocznica ślubu nazwana została perłową rocznicą. Perły to materiał pochodzenia odzwierzęcego – powstaje wewnątrz małży. Trudność w pozyskiwaniu pereł oraz fakt, że każda perła jest unikalna, sprawiają, że perła to coś niezwykle cennego. Przedmioty z nimi, jak biżuteria, to dobry prezent na 30. rocznicę ślubu. Inne inspiracje? Masa perłowa, która wykorzystywana jest w jubilerstwie, ale także w przedmiotach codziennego użytku.
35. rocznica ślubu – koralowe gody
Trzydziesta piąta rocznica ślubu – ją nazywamy koralową rocznicą. Koral to, podobnie jak perła, materiał odzwierzęcy, szkielet wapienny koralowców żyjących w Morzu Adriatyckim i Śródziemnym. To także ozdoba, która zwyczajowo kojarzy nam się ze strojem ludowym. Piękne, czerwone korale albo jakakolwiek inna biżuteria z koralem to świetny pomysł na prezent.
40. rocznica ślubu – rubinowe gody
Rubinowa rocznica ślubu to nazwa dla czterdziestej rocznicy. Nazwa podsuwa nam konkretny pomysł na prezent – jeśli jednak celujemy w coś innego, niż biżuteria z rubinem, zainspirujmy się choć samym… kolorem!
45. rocznica ślubu – szafirowe gody
Szafirowa rocznica ślubu to inna nazwa dla czterdziestej piątej rocznicy. Szafir to niezwykle drogi i rzadki kamień szlachetny symbolizujący przyjaźń. Ze względu na cenę, nie zawsze szafirowa biżuteria będzie idealnym prezentem. Znowu, z pomocą może przyjść inspiracja kolorem – głęboki błękit to cudowna barwa, pięknie prezentować będzie się na dodatkach czy przedmiotach codziennego użytku.
50. rocznica ślubu – złote gody
Spędziliście wspólnie pół wieku! Pięćdziesiąta rocznica ślubu to piękna okazja do świętowania. Wiele osób z okazji złotej rocznicy ślubu organizuje zabawę w gronie rodziny. Takie staże małżeńskie są takżę nagradzane przez państwo! Za spędzenie 50 lat w związku małżeńskim z jedną osobą pary otrzymują Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. A co z prezentem? Jeśli chcecie podarować sobie coś zgodnego z symboliką, cokolwiek wykonanego ze złota będzie dobrym wyborem.
55. rocznica ślubu – szmaragdowe gody / platynowe gody
Zarówno szmaragd, jak i platyna, to drogocenne materiały. Tak drogocenne, jak tak piękny staż małżeński! Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu to idealna okazja do wspólnego świętowania. A prezent? Inspiracja jest oczywista. Możecie także sięgnąć po prostu po coś zielonego.
60. rocznica ślubu – diamentowe gody
Diament to najtwardszy, naturalny materiał nam znany – nie do zniszczenia, zupełnie jak wasze małżeństwo. Sześćdziesiąta rocznica ślubu zasługuje na wyjątkową oprawę. Diament pasować będzie tu idealnie.
65. rocznica ślubu – żelazne gody
Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu nazywana jest także żelazną rocznicą – a materiał ten świadczy o niesamowitej trwałości. Najpiękniejszym prezentem będzie z pewnością czas poświęcony na wspólne wspominanie wszystkich cudownych chwil
70. rocznica ślubu – kamienne gody
Siedemdziesiąta rocznica ślubu nazwana jest kamienną. Choć może nam się wydawać, że kamień jest pospolity, to jednak ten naturalny materiał potrafi przetrwać tysiące lat.
75. rocznica ślubu – brylantowe gody
Siedemdziesiąta piąta rocznica znana jest także jako rocznica brylantowa. Brylant to oszlifowany diament – można by rzec, że tak samo i wy oszlifowaliście wasze życia z pomocą czasu.
80. rocznica ślubu – dębowe gody
Dębowa rocznica ślubu to inaczej osiemdziesiąta rocznica. Niewielu ma okazję ją świętować – jeśli należycie do tych szczęśliwców, trudno chyba o lepszy prezent, niż wspólnie spędzony czas.
Inne rocznice ślubu – czy mają swoje nazwy?
Czy istnieją nazwy na 16. rocznicę ślubu, 17. lub 18. rocznicę ślubu albo na 19. rocznicę ślubu, czy też na późniejsze, np. 23., 33. czy 44. rocznicę ślubu?
Nie ma stałych, symbolicznych nazw na takie rocznice – nazwy nadano rocznicom od pierwszej do piętnastej, a następnie każdej następującej po kolejnych pięciu latach, aż do dębowych godów, czyli osiemdziesiątej rocznicy ślubu.
Czy to znaczy, że takie rocznice są mniej ważne od innych? Oczywiście, że nie! Tylko od was zależy, czy i jak świętować będziecie każdą z nich. Pamiętajcie, że nie tylko rocznice, ale nawet każdy kolejny dzień udanego małżeństwa jest powodem do szczęścia i wdzięczności.
Rocznica ślubu – jak powinny wyglądać życzenia?
Nie ma jednego, idealnego wzoru na życzenia z okazji rocznicy ślubu. Ale wiemy, co składa się na najlepsze życzenia.
Pierwszym składnikiem jest pamięć – dla wielu osób to także najpiękniejszy dar.
Drugim składnikiem jest szczerość – życzenia powinny odzwierciedlać waszą historię. Warto wspomnieć w nich nie tylko o tych najprzyjemniejszych chwilach, ale i trudniejszych momentach – i podkreślić, jak wiele udało wam się wspólnie przetrwać i jak umocniło to wasz związek. Trzecim składnikiem jest przyszłość – choć kolejna rocznica za wami, przed wami jeszcze wiele wspólnych chwil. Rocznica ślubu to idealny moment na złożenie sobie jakiegoś przyrzeczenia – choćby najmniejszego.
Czy trzeba obchodzić rocznicę ślubu?
Dla wielu par rocznica ślubu to najważniejszy dzień w roku dla ich związku. To okazja do celebracji uczucia, które was połączyło i okazania sobie czułości, której być może, w codziennym pośpiechu, czasem brakuje. Ale nie ma też obowiązku obchodzenia rocznicy ślubu.
Jak więc odpowiedzieć na to pytanie? Celebracja ślubnych godów to kwestia indywidualna – każda para musi podjąć samodzielną decyzję. Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy i jak chcielibyście obchodzić ślubne rocznice. Czy będzie to złożenia życzeń, a może chcecie wręczać sobie także prezenty? Czy jest to czas tylko dla was, czy też pragniecie spędzać go wspólnie z najbliższymi?
Najgorszym, co może się wydarzyć, to sytuacja, w której dwie strony mają zupełnie różne potrzeby i oczekiwania. Gdy dla jednego z was rocznica ślubu nie będzie tak ważną, dla drugiej osoby może być istotną datą. By nie doprowadzić do nieprzyjemnych nieporozumień, warto zawczasu szczerze porozmawiać na temat wzajemnych oczekiwań.