Jak zapraszać gości na wesele?

Telefonicznie, listownie, osobiście, a może za pomocą mediów społecznościowych – jak zapraszać na wesele, aby nie doszło do żadnych nieporozumień? Co powiedzieć i w jaki sposób poinformować gości o konkretnych założeniach? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak powinno się zapraszać gości na wesele?

Zapraszanie gości na wesele może być dla niektórych źródłem obaw – przede wszystkim to czasochłonny proces (jeśli zdecydowaliście się zapraszać wszystkich osobiście), a i niektóre kwestie wydają się być trudne do zakomunikowania. Jak powiedzieć, że zapraszacie waszych najbliższych bez dzieci? Jak zachęcić ich do udziału w uroczystości mimo dużej odległości? Albo jak powiedzieć, że zamiast kompletu sztućców wolelibyście kopertę? Dylematów jest sporo.

Przeczytaj: Lista 147 rzeczy do zrobienia przed ślubem

Zacznijmy od sposobu zapraszania gości – co macie do wyboru?

  • Zaproszenie gości osobiście – najpopularniejsza opcja wybierana przez większość par. Wyraz szacunku wobec gości, a poza tym okazja do spotkania z dawno niewidzianymi bliskimi. Osobiście najłatwiej przekazać ważne dla was szczegóły wesela. Jeśli macie możliwość zaprosić waszych gości osobiście, warto się na ten sposób zdecydować.
  • Zaproszenie listowne – klasyczna forma zaproszenia gości, którzy mieszkają od was bardzo daleko. Warto połączyć to z rozmową telefoniczną, aby upewnić się, że zaproszenie dotarło.
  • Zaproszenie telefoniczne – sam telefon z informacją o zaproszeniu to dla wielu gości zbyt mało – oczekują oni otrzymania fizycznych zaproszeń ślubnych. Telefon polecamy jedynie jako dodatek do innej formy.
  • Zaproszenie mailowe/poprzez social media – nie dla każdego taka forma zaproszenia będzie odpowiednia – wynika to głównie z wieku i znajomości technologii gości. Jeśli zapraszacie znajomych, którzy nie mają problemu z mało tradycyjną formą zaproszenia, nie ma sprawy. Ale starszą ciocię zaproście jednak osobiście.

Jak zapraszać gości na wesele osobiście?

Jak zaprosić gości na wesele osobiście

Każdą wizytę należy poprzedzić telefonem. Wyjaśnijcie, jaki jest wasz cel spotkania i ustalcie z gośćmi termin. Pamiętajcie, że to wy powinniście odwiedzić ich, nie na odwrót – wasi goście pofatygują się do was na wesele, teraz jest na to wasza kolej.

Podczas spotkania, jeśli goście nie zakomunikowali, że nie mają wiele czasu, nie przechodźcie od razu do kwestii zaproszeń – spędźcie najpierw nieco czasu na rozmowie, zwłaszcza, jeśli od dawna się nie widzieliście. Dopiero po czasie nawiążcie do celu waszej wizyty.

Wręczając zaproszenia, możecie wspomnieć o najważniejszych dla was kwestiach, jak termin potwierdzenia przybycia czy temat noclegów. Wasi goście mogą mieć kilka pytań dotyczących spraw organizacyjnych, postarajcie się odpowiedzieć na nie wszystkie jak najdokładniej.

Przeczytaj:

Jak zapraszać gości na wesele – co mówić?

O czym wspomnieć, wręczając osobiście zaproszenia ślubne?

  • Zacznijcie od podstawowych informacji, czyli daty i miejsca ślubu oraz wesela.
  • Jeśli oferujecie nocleg waszym gościom, koniecznie o tym powiedzcie. Jeśli wasi goście mieszkają daleko od miejsca ślubu i wesela, a nie zapewniacie noclegów, także warto to zakomunikować.
  • Jeśli wasi goście mają dzieci, dopowiedzcie, czy zapraszacie ich z nimi, czy bez – nawet jeśli informacja o tym jest za zaproszeniu.
  • Jeśli zapraszacie gości z dziećmi i zapewniacie podczas wesela opiekę animatorów, wspomnijcie o tym.
  • Jeśli macie szczególne oczekiwania co do prezentów – na przykład nie chcecie kwiatów, a zamiast tego chcecie, aby goście zakupili karmę dla schroniska, warto powiedzieć także o tym.
  • Jeśli na weselu obowiązuje konkretny dress code, także należy o tym wspomnieć.

Jak zapraszać dzieci na wesele?

O samej kwestii za i przeciw zapraszania dzieci na wesele pisaliśmy w tekście Dzieci na weselu – tak czy nie, więc nie będziemy poruszać tego tematu ponownie. Rozważmy kilka scenariuszy zapraszania (lub nie) dzieci na wesele.

  • Dzieci waszych gości są malutkie – jeśli zapraszacie gości z malutkimi dziećmi, na zaproszeniu zamieście imiona i nazwiska gości z dopiskiem „wraz z dziećmi” lub z imionami dzieci; jeśli zapraszacie gości bez dzieci, nie umieszczajcie ich na zaproszeniu, a podczas wręczania zaproszeń wspomnijcie o tym, że wesele jest bez dzieci.
  • Dzieci waszych gości to nastolatkowie – jeśli zapraszacie te dzieci bez osób towarzyszących, umieśćcie ich na wspólnym zaproszeniu wraz z ich rodzicami; jeśli zapraszacie je wraz z osobami towarzyszącymi, wręczcie im osobne zaproszenia. O ile dwunastolatki nie zaprosicie raczej z osobą towarzyszącą, to już siedemnastolatkę jak najbardziej możecie.
  • Dzieci waszych gości są dorosłe (mają 18 lat lub więcej) – jeśli je zapraszacie, wręczcie im osobne zaproszenia ślubne wraz z osobami towarzyszącymi. 

Jak zapytać o potwierdzenie przybycia na wesele?

Jak zapytać o potwierdzenie przybycia

Wręczenie zaproszeń to jedno, drugie to otrzymanie potwierdzenia. Wypisując zaproszenia ślubne, nie zapomnijcie umieścić na nich informacji o RSVP – to skrót od „répondez s’il vous plaît”, co po polsku oznacza „proszę odpowiedzieć”. Obok RSVP należy podać datę, do kiedy goście mają potwierdzić swój udział w uroczystości.

Jeśli wręczacie zaproszenia osobiście, możecie zwrócić na to uwagę gości i poprosić ich o odpowiedź w terminie. Niektórzy od razu podczas wręczania zaproszenia potwierdzają przybycie. Inni zadzwonią do was w podanym przez was terminie.

Więcej na ten temat w tekście RSVP – co to jest?

Kiedy wręczać zaproszenia ślubne?

Zazwyczaj zaproszenia ślubne wręcza się na 3-4 miesiące przed ślubem, ale są od tego wyjątki – wszystkie dokładnie opisaliśmy w tekście Kiedy zamawiać i wręczać zaproszenia ślubne?

Jak potwierdzić przybycie na wesele?

Jak goście powinni potwierdzić swoje przybycie na ślub i wesele? To zależy o jaką formę poprosiliście. Najczęściej jest to rozmowa telefoniczna lub sms – nie zapomnijcie na zaproszeniu umieścić waszych numerów telefonów. Jeśli na zaproszeniu podaliście także wasze adresy mailowe, część gości może potwierdzić przybycie w ten sposób.

Często zdarza się, że goście nie potwierdzają swojego przybycia w wyznaczonym przez narzeczonych terminie. Często po prostu o tym zapominają. Dlatego jeśli ktoś spóźnił się z potwierdzeniem, nie skreślajcie go automatycznie z listy gości, tylko sami zadzwońcie z pytaniem.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu