Chociaż zaproszenia na ślub wręcza się bliskim zazwyczaj na kilka miesięcy przed ślubem, to niektórzy goście nadal rezygnują z uczestnictwa w uroczystości z powodu niepasującego terminu. Aby ustrzec się przed takimi sytuacjami, powstało Save The Date! 

Save The Date – co to jest?

O Save The Date zdarzyło już nam się wspomnieć w tekście Zawiadomienie czy zaproszenia na ślub? Najważniejsze różnice. Warto jednak omówić ten temat nieco szerzej. Save The Date, po polsku Zarezerwuj Datę/Termin, to nic innego, jak informowanie swoich gości o planowanej dacie ślubu z bardzo dużym wyprzedzeniem – rocznym, a nawet dwu- trzyletnim. Co ważne, Save The Date to nie zaproszenia ani zawiadomienia! Jedyną informacją, jaką zawiera Save The Date, jest data ślubu – i nic więcej, nie zawiera ono godziny, miejsca ani RSVP! To jedynie wstępna informacja dla waszych gości, aby mogli zarezerwować sobie czas na ten dzień.

Zwyczaj Save The Date przyszedł do nas z Wielkiej Brytanii i wydaje się, że zagościł w Polsce już na dobre. Dlaczego? Jest przede wszystkim niezwykle praktyczny i pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, kiedy z terminem ślubu koliduje czyjś urlop albo… inny ślub w rodzinie!

Save the date, czyli zarezeruj datę

Dlaczego warto zarezerwować datę?

Save The Date jest z jednej strony gwarancją dla was, że jak najwięcej osób będzie w stanie pojawić się na waszym ślubie i weselu, ale jest także ogromnym ułatwieniem dla waszych gości. Obecnie wiele osób planuje urlopy z ogromnym wyprzedzeniem – ponieważ wymaga tego pracodawca, bądź z powodu wykupienia wakacji typu first minute. Powiadomienie wystarczająco wcześnie o dacie ślubu jest więc dla nich sporym ułatwieniem. Tym bardziej, że jako przyszła Młoda Para znacie ją bardzo wcześnie – w końcu salę i kościół rezerwuje się nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem! Jeśli więc nie chcecie, aby spora część gości odmówiła wam przybycia na ślub, skorzystajcie z Save The Date,

Kiedy warto wysłać Save The Date?

Wspomnieliśmy już o urlopie, ale to niejedyny powód do tego, aby poprosić swoich gości o rezerwację terminu. Kiedy warto wysłać Save The Date? 

  • Gdy duża część waszych gości mieszka za granicą i ich obecność na weselu wymaga odpowiednio wcześniejszego zaplanowania.
  • Jeśli planujecie ślub w miesiącach wakacyjnych, podczas długiego weekendu lub świąt, kiedy wiele osób wyjeżdża lub ma często inne plany.
  • Jeśli planujecie ślub w piątek, ponieważ wiąże się to z koniecznością wzięcia przez gości dodatkowego dnia wolnego.
  • Gdy z przyczyn sentymentalnych chcecie ślub w konkretnym dniu, a nie znacie jeszcze miejsca.
  • Gdy nie chcecie, aby ktoś inny ze znajomych czy rodziny zaplanował swój ślub w tym samym dniu.
  • Gdy zależy Wam, aby jak najwięcej gości miało w tym dniu wolny termin.

Jak widać powodów do tego, aby zarezerwować datę, jest wiele. Warto teraz wspomnieć, w jaki sposób można to zrobić.

Różne formy Save The Date – magnes, bilecik, filmik, kartka z kalendarza

Save The Date może przybierać różne formy. Najbardziej klasyczną jest oczywiście bilecik – mała karteczka, na której znajdują się jedynie: data, wasze imiona oraz napis „Save The Date” lub „Zarezerwuj datę”. Świetnie, jeśli bilecik ten estetycznie odpowiada późniejszym zaproszeniom i papeterii ślubnej, ale nie jest to konieczne. Poza tym forma karteczki nie jest jedyną. Możecie poprosić swoich gości o zarezerwowanie daty na ślub w inne sposoby. Popularne są Save The Date w formie magnesów – przyczepione na lodówkę, codziennie przypominają domownikom o dacie waszego ślubu. Ciekawym pomysłem jest projekt bileciku w formie „kartki z kalendarza” z zaznaczonym dniem ślubu lub kartki pocztowej. Niektóre osoby decydują się nawet na nagranie specjalnego filmu, ale innym wystarczy wysłanie maila czy smsa – tak naprawdę to od was zależy decyzja. Nie ma jednego szablonu Save The Date, choć tekst jest banalnie prosty: data i wasze imiona. Inspiracji możecie szukać w sieci, chociażby na pinterest, a jeśli marzy wam się bilecik z Save The Date według waszego projektu, odezwijcie się do nas.

Przeczytaj inne nasze wpisy

Wesele w domuhttps://blog.toddjamesphotography.com/

Jak zorganizować wesele w domu?

Pandemia nauczyła nas zmieniać plany i sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania. Nauczyła nas także mocno okrajać listę gości. A skoro z wesela na 150 osób szykuje się kameralna impreza weselna na 40, to co stoi na przeszkodzie, aby zorganizować ją w domu? Opowiadamy, jak zorganizować wesele w domu oraz jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Piktogramy – prośba w najprostszej postaci

Często zdarza się, że jakaś informacja utknie na w pamięci nim zdążymy się zorientować. Nie wiadomo skąd, ale pamiętamy dokładną drogę, jaką musimy przebyć przez zawiłe korytarze dworca czy lotniska, w moment poznajemy markę samochodu, a logo ulubionego sklepu przypomnimy sobie w środku nocy. Wszystkie te dane spokojnie siedzą w naszej pamięci mimo, że nikt z nas się ich nie uczył i nie czytał ich bogatych opisów w podręcznikach. Jednak kiedy spojrzymy na niewielką informację zapisaną ciągłym tekstem, potrafi ona w ułamku sekundy ulecieć w zapomnienie. Trzeba postawić sobie ważne pytanie: skąd bierze się taka prawidłowość?
Księga Gości

Księga Gości – pamiątka z uroczystości weselnej na całe życie

Jednym z najczęściej wybieranych oraz polecanych przez nas dodatków do papeterii ślubnej jest Księga Gości. Z dbałości o najmniejszy detal, oferujemy personalizowaną Księgę Gości, której projekt jest spójny z konwencją papeterii ślubnej. Warto podkreślić, iż nasze księgi gości cechuje wysoki standard wykonania o czym świadczy fakt, iż posiadają twarde oprawy, szyte są albumowo oraz oklejane płótnem.
Tropikalne złoto

Zaproszenia ślubne – trendy 2019

Sezon ślubny 2019 rozkręca się na całego. Dla osób jeszcze niezdecydowanych na konkretny motyw przewodni uroczystości weselnej zapraszamy do lektury naszego przewodnika, w którym opisujemy najbardziej popularne zaproszenia ślubne 2019 r.
Elegancka piwonia zaproszenie ślubne jednokartkowe
miniatura