Z tematem zaproszeń ślubnych wiąże się wiele pytań i niejasności. Jedną z nich jest kwestia tego, kiedy wysłać zaproszenia na ślub i czy w ogóle je wysyłać – bo może jednak należy wręczyć je osobiście? A skoro pytamy o to, kiedy rozdawać zaproszenia ślubne, to zapytajmy także o to, kiedy je zamawiać.

Zaproszenia na ślub – ile wcześniej?

Zacznijmy właśnie od tej ostatniej kwestii, która w przypadku każdej szykujące się do ślubu pary, będzie chronologicznie pierwszą – kiedy zamawiać zaproszenia ślubne? To oczywiście zależy od tego, gdzie takie zamówienie składamy. Pamiętajmy, że każde zaproszenie na ślub musi zostać indywidualnie dopasowane. Nawet jeśli wybieramy gotowy projekt, trzeba będzie na niego nieco poczekać – czasem krócej, czasem dłużej. Kiedy zamawiać zaproszenia ślubne w sklepie slubipapier? U nas czas oczekiwania wynosi od 2 do 3 tygodni. Dlatego zaproszenia wystarczy zamówić ok. 3 tygodnie przed planowanym terminem ich wręczania. Oczywiście można zrobić to nieco wcześniej i zostawić sobie pewien zapas czasu na wszelkie niespodziewane wydarzenia.

Nie zawsze jednak otrzymamy zamówienie tak szybko. Jeśli zlecamy stworzenie całkowicie oryginalnych zaproszeń ślubnych tylko na nasz użytek, musimy liczyć się z tym, że konsultacje, pierwszy szkic, nanoszenie poprawek, ostateczny projekt i sam wydruk oraz wysyłka mogą zająć o wiele dłużej! Kiedy kupować zaproszenia ślubne jeśli wybieramy sklep zagraniczny? Tutaj także musimy zazwyczaj liczyć się z dłuższym terminem realizacji, który wynika z faktu, że nasza paczka będzie potrzebowała więcej czasu na dotarcie.

Pamiętajmy także, aby wybierać na zamówienie zaproszeń na ślub sprawdzone miejsca, które posiadają wiele opinii i pozytywnych ocen. Wybór niesprawdzonego sklepu czy pracowni może skończyć się przedłużającym się oczekiwaniem czy anulowaniem zamówienia.

Kiedy rozdawać zaproszenia ślubne

Kiedy wysłać zaproszenia na ślub?

Na pytanie, kiedy zaproszenia ślubne należy wręczać bądź wysyłać, również nie ma jednej odpowiedzi. Przyjmuje się, że bezpiecznym momentem są 3 miesiące przed planowaną datą uroczystości. Na taką opcję najlepiej zdecydować się, gdy osoby, które chcemy zaprosić, znają już datę i widzą, że najprawdopodobniej zostaną zaproszone.

Jednak kiedy rozwozić zaproszenia ślubne, gdy sytuacja nie jest tak jasna? W sytuacji, gdy zamierzamy zaprosić osoby, z którymi nie utrzymujemy tak stałego kontaktu albo które mogą mieć na ten czas inne plany, warto zrobić to znacznie wcześniej – 5-6 miesięcy przed planowaną uroczystością. Czasem warto to zrobić nawet jeszcze szybciej, bo kiedy wysyłać zaproszenia ślubne, gdy np. planujemy ślub za granicą albo za granicą mieszkają goście? Wtedy warto zaprosić ich już 8-9 miesięcy wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zaplanują nic innego na czas ślubu, a także będą w stanie zorganizować sobie chociażby transport, jeśli my go nie organizujemy.

Wręczać czy wysyłać – zaproszenia ślubne i sposób ich dostarczania

Na koniec wyjaśnijmy szybko, czy zaproszenia należy dawać osobiście, czy też można wysłać je listownie lub przekazać przez kogoś innego. Zakłada się, że jeśli dany gość nie mieszka zbyt daleko lub jeśli bywamy w miejscu jego zamieszkania, zaproszenia należy wręczyć osobiście. Warto także pofatygować się nieco dalej i dać zaproszenie podczas spotkania osobom, na których nam najbardziej zależy. Jeśli wiemy, że z kimś nie uda nam się spotkać, możemy zaproszenie ślubne wysłać listownie. O tym jak i komu wręczać zaproszenia na ślub przeczytacie także w naszym tekście Zawiadomienie czy zaproszenie na ślub? Najważniejsze różnice.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu