Z tematem zaproszeń ślubnych wiąże się wiele pytań i niejasności. Jedną z nich jest kwestia tego, kiedy wysłać zaproszenia na ślub i czy w ogóle je wysyłać – bo może jednak należy wręczyć je osobiście? A skoro pytamy o to, kiedy rozdawać zaproszenia ślubne, to zapytajmy także o to, kiedy je zamawiać.

Zaproszenia na ślub – ile wcześniej?

Zacznijmy właśnie od tej ostatniej kwestii, która w przypadku każdej szykujące się do ślubu pary, będzie chronologicznie pierwszą – kiedy zamawiać zaproszenia ślubne? To oczywiście zależy od tego, gdzie takie zamówienie składamy. Pamiętajmy, że każde zaproszenie na ślub musi zostać indywidualnie dopasowane. Nawet jeśli wybieramy gotowy projekt, trzeba będzie na niego nieco poczekać – czasem krócej, czasem dłużej. Kiedy zamawiać zaproszenia ślubne w sklepie slubipapier? U nas czas oczekiwania wynosi od 2 do 3 tygodni. Dlatego zaproszenia wystarczy zamówić ok. 3 tygodnie przed planowanym terminem ich wręczania. Oczywiście można zrobić to nieco wcześniej i zostawić sobie pewien zapas czasu na wszelkie niespodziewane wydarzenia.

Nie zawsze jednak otrzymamy zamówienie tak szybko. Jeśli zlecamy stworzenie całkowicie oryginalnych zaproszeń ślubnych tylko na nasz użytek, musimy liczyć się z tym, że konsultacje, pierwszy szkic, nanoszenie poprawek, ostateczny projekt i sam wydruk oraz wysyłka mogą zająć o wiele dłużej! Kiedy kupować zaproszenia ślubne jeśli wybieramy sklep zagraniczny? Tutaj także musimy zazwyczaj liczyć się z dłuższym terminem realizacji, który wynika z faktu, że nasza paczka będzie potrzebowała więcej czasu na dotarcie.

Pamiętajmy także, aby wybierać na zamówienie zaproszeń na ślub sprawdzone miejsca, które posiadają wiele opinii i pozytywnych ocen. Wybór niesprawdzonego sklepu czy pracowni może skończyć się przedłużającym się oczekiwaniem czy anulowaniem zamówienia.

Kiedy rozdawać zaproszenia ślubne

Kiedy wysłać zaproszenia na ślub?

Na pytanie, kiedy zaproszenia ślubne należy wręczać bądź wysyłać, również nie ma jednej odpowiedzi. Przyjmuje się, że bezpiecznym momentem są 3 miesiące przed planowaną datą uroczystości. Na taką opcję najlepiej zdecydować się, gdy osoby, które chcemy zaprosić, znają już datę i widzą, że najprawdopodobniej zostaną zaproszone.

Jednak kiedy rozwozić zaproszenia ślubne, gdy sytuacja nie jest tak jasna? W sytuacji, gdy zamierzamy zaprosić osoby, z którymi nie utrzymujemy tak stałego kontaktu albo które mogą mieć na ten czas inne plany, warto zrobić to znacznie wcześniej – 5-6 miesięcy przed planowaną uroczystością. Czasem warto to zrobić nawet jeszcze szybciej, bo kiedy wysyłać zaproszenia ślubne, gdy np. planujemy ślub za granicą albo za granicą mieszkają goście? Wtedy warto zaprosić ich już 8-9 miesięcy wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zaplanują nic innego na czas ślubu, a także będą w stanie zorganizować sobie chociażby transport, jeśli my go nie organizujemy.

Wręczać czy wysyłać – zaproszenia ślubne i sposób ich dostarczania

Na koniec wyjaśnijmy szybko, czy zaproszenia należy dawać osobiście, czy też można wysłać je listownie lub przekazać przez kogoś innego. Zakłada się, że jeśli dany gość nie mieszka zbyt daleko lub jeśli bywamy w miejscu jego zamieszkania, zaproszenia należy wręczyć osobiście. Warto także pofatygować się nieco dalej i dać zaproszenie podczas spotkania osobom, na których nam najbardziej zależy. Jeśli wiemy, że z kimś nie uda nam się spotkać, możemy zaproszenie ślubne wysłać listownie. O tym jak i komu wręczać zaproszenia na ślub przeczytacie także w naszym tekście Zawiadomienie czy zaproszenie na ślub? Najważniejsze różnice.

Przeczytaj inne nasze wpisy

Zwierzęta na ślubie i weseluPhoto by Vasylyna Kucherepa on Unsplash

Zwierzęta na ślubie i weselu – za i przeciw

Problematyczne i nieprzewidywalne, powiedzą jedni. Członkowie rodziny, których nie może zabraknąć, odpowiedzą drudzy. Czy zwierzęta na ślubie i weselu to dobry pomysł? Kiedy można zdecydować się na zwierzę na ślubie, a kiedy lepiej zrezygnować? Jak zaangażować pupila i po jakie alternatywy dla jego obecności na weselu warto sięgnąć? Odpowiadamy!
Tropikalne złoto

Zaproszenia ślubne – trendy 2019

Sezon ślubny 2019 rozkręca się na całego. Dla osób jeszcze niezdecydowanych na konkretny motyw przewodni uroczystości weselnej zapraszamy do lektury naszego przewodnika, w którym opisujemy najbardziej popularne zaproszenia ślubne 2019 r.
Jak zaprosić gości na wesele

Lista gości weselnych – jak ją przygotować?

Przygotowywanie listy gości na wesele to dla wielu par jeden z bardziej stresujących punktów związanych z organizacją ślubu i wesela. Kogo wypada zaprosić na wesele, a kogo niekoniecznie? Jak skrócić listę gości weselnych tak, aby nikt nie poczuł się urażony? I jak nie pogubić się we wszystkich ustaleniach? Wyjaśniamy!
Zarezerwujdate

Własna ślubna strona internetowa – co to i dlaczego warto ją mieć?

Organizacja ślubu to wieloetapowe przedsięwzięcie jednego z najważniejszych dni w życiu – nic dziwnego, że każdy pragnie, aby wszystko było perfekcyjnie. Ale takiego efektu nie osiąga się bez dobrego planowania. Idealnym pomocnikiem każdej pary a jednocześnie wspaniałą pamiątką jest ślubna strona internetowa. Czym dokładnie jest, w czym wam pomoże i jak taką stronę założyć zaledwie w kilka minut? Wyjaśniamy!
Liście palmowe - główne zdjęcie