Alkohol i napoje na wesele – co i ile kupić?

Jednym z obowiązkowych zakupów dla wszystkich organizujących wesele są napoje oraz bardzo często alkohol. Z jednej strony nie chcemy, aby na weselnym stole czegokolwiek zabrakło. Z drugiej strony pary często przesadzają z ilością zakupionego alkoholu i napojów, niepotrzebnie wydając na organizację więcej, niż to było konieczne. Ile napojów i alkoholu kupić kupić na wesele, gdzie się zaopatrzyć i ile to wszystko kosztuje? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania.

Napoje na wesele – najważniejsze kwestie

Zacznijmy od napojów na wesele. Zanim wybierzecie się na zakupy, zorientujcie się, czy musicie zakupić samodzielnie wszystkie napoje – być może niektóre z nich zapewnia sala. Zazwyczaj sala lub catering oferują wodę mineralną – bez ograniczeń. Czasem też w ofercie mają soki w konkretnej ilości na osobę – np. 1-2 l.

Przeczytajcie nasze teksty o organizacji wesela:

Jakie napoje na wesele kupić?

Napoje na wesele możemy podzielić na cztery grupy:

 • wodę mineralną – niegazowaną i gazowaną. Niegazowaną wodę mineralną sale zazwyczaj serwują gościom bez ograniczeń, ale pamiętajcie, że ta kwestia zawsze musi być ujęta w umowie (nie przyjmujcie tego za pewnik). Woda niegazowana serwowana jest w szklanych karafkach, często z dodatkiem świeżych owoców czy listków mięty. Jeśli zao
 • soki owocowe  – zazwyczaj takie jak pomarańczowy czy jabłkowy (to zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny wybór). Soki serwowane są w szklanych karafkach.
 • napoje gazowane – napoje gazowane na wesele służą w dużej mierze popijaniu nimi mocniejszych alkoholi. Zazwyczaj serwuje się dwa lub trzy rodzaje gazowanych napojów. Warto, aby choć jeden z nich był wariantem bez cukru – coraz więcej osób lubi sięgać po mniej kaloryczne odpowiedniki. Napoje gazowane serwujemy w butelkach – maksymalnie o wielkości 1l. Większe butelki będą się nieestetycznie prezentować – będą także niepraktyczne podczas nalewania napoju;
 • ciepłe napoje – kawa i herbata serwowana przez obsługę lub dostępna przez całe wesele w wyznaczonym punkcie na sali. Kawa i herbata zapewniane są przez salę lub catering (warto sprawdzić warunki umowy).

Warto na weselu zaoferować swoim gościom wszystkie rodzaje napojów. Puste karafki i butelki powinny być na bieżąco wymieniane na pełne.

Jaki alkohol wybrać

Ile napojów kupić na wesele?

To, ile napojów na wesele zakupić, zależy od kilku czynników.

 1. Ile osób będzie na weselu – ile z tych osób to dzieci, a ile osoby dorosłe?
 2. Kiedy odbywa się wesele? Letnie, gorące miesiące to gwarancja większego zapotrzebowania na zimne napoje.
 3. Czy na weselu serwowany będzie alkohol, a jeśli tak, to jaki – czy taki, który pija się z napojami gazowanymi?

Przyjmuje się, że na jedną osobę przypada ok. 3 litrów napojów (1 l wody, 1 l soków i 1 l napojów gazowanych). Najlepiej jednak, aby woda niegazowana serwowana była bez limitów.

Gdzie kupić napoje na wesele?

Gdzie najtaniej kupić napoje na wesele? I jak zaoszczędzić na tym zakupie? Na pewno niższe ceny oferują hurtownie i hipermarkety. Warto także wypatrywać wszelkiego rodzaju promocji

Niestety, zakup napojów gazowanych w butelkach 1-litrowych jest droższy niż w większych butelkach – jednakże jest to wydatek, na który należy się przygotować. Gościom trudno będzie nalewać napoje z tak dużych butelek.

Zaoszczędzić można natomiast na sokach i wodzie (jeśli kupujecie ją sami) – te i tak przelewane są do karafek i nie jest widoczne, jaka marka napoju została zakupiona. Warto jednak mieć na względzie przede wszystkim smak. 

Napoje na wesele – koszt

Napoje możecie zakupić samodzielnie lub kupić je przez salę. Jeśli zamierzacie kupić je sami, upewnijcie się, że sala pozwala na wnoszenie własnych napojów i nie pobiera za to opłaty. Ile kosztują poszczególne napoje?

 • 1,5 l wody gazowane to koszt ok. 3 złotych;
 • 5 l wody niegazowane to koszt ok. 6 złotych (możliwe jest także serwowanie wody kranowej);
 • 2 l tańszego soku owocowego to koszt ok. 5-6 złotych;
 • 1 l butelki droższego soku owocowego to kosz ok. 6 złotych;
 • 1 l napoju gazowanego z cukrem to koszt ok. 6-7 złotych;
 • 1 l napoju gazowanego bez cukru to koszt ok. 6 złotych. 

Przykładowo, koszt napojów na wesele dla 100 osób, przy zakupie wody mineralnej niegazowanej, droższych soków i napojów gazowanych z cukrem, to: 120 zł za wodę, 600 złotych za soki i 700 złotych za napoje gazowane – razem ponad 1400 zł. 

Napoje możecie kupić także przez salę. Ich cena może być wtedy wyższa, ale nie musicie zajmować się zakupem i transportem. Dodatkowo możliwe, że niewykorzystane napoje sala przyjmie z powrotem. Wszystkie te kwestie powinniście omówić podczas wyboru sali i ostatecznie powinny znaleźć się w umowie.

Napoje gazowe na wesele – w jakich butelkach kupić i podać?

Jak wspomnieliśmy, forma zakupu wody i soków nie ma znaczenia – serwowane są bowiem w szklanych karafkach. Natomiast woda gazowana i napoje gazowane podawane są w butelkach, dlatego warto kupować butelki o pojemności maksymalnie 1 l.

Alkohol na wesele – najważniejsze pytania

Choć alkohol na weselu nie jest elementem obowiązkowym, to zazwyczaj jest na nim obecny. Planując jego zakup staniecie przed kilkoma dylematami: ile alkoholu kupić, jakie trunki oprócz wódki kupić oraz gdzie znaleźć tani alkohol na wesele?

Jaki alkohol na wesele kupić?

Zacznijmy od kwestii, jaki alkohol kupić.

 • Wódka – tradycyjnie pijany na weselach alkohol, absolutny must have.
 • Wino – bardzo popularny drugi rodzaj alkoholu na wesele. Nie każdy lubi pić wódkę, idealną alternatywą jest wino. Jakie wino na wesele wybrać? Najlepiej sięgnijcie po trunki półwytrawne i półsłodkie – są najbardziej uniwersalne i smakują największej liczbie osób. Warto zakupić zarówno wino białe, jak i czerwone, ewentualnie również różowe. Wino białe i różowe będzie idealne na wesele, które odbywa się latem, czerwone świetnie sprawdzi się podczas wesela organizowanego w chłodniejsze miesiące.
 • Piwo – świetny dodatek do wesela dla osób, które nie chcą pić mocnego alkoholu. Uniwersalnym wyborem są dobrej jakości lagery. Jeśli jednak wiecie, że na weselu będą prawdziwi koneserzy tego trunku, możecie zaopatrzyć się w piwa kraftowe. Idealnym uzupełnieniem będzie zakup piwa bezalkoholowego dla wszystkich, którzy nie piją alkoholu.
 • Whisky – niektóre osoby obok wódki kupują także whisky, ponieważ część osób woli drinki na bazie właśnie tego alkoholu. Kilka butelek z pewnością będzie miłym uzupełnieniem barku. Warto postawić na uniwersalne, popularne marki ze średniej półki cenowej.
 • Szampan/wino musujące – pijane jest zazwyczaj jedynie podczas powitania młodej pary na początku wesela i zapewniane jest przez salę/catering. Jeśli jednak chcecie, możecie zaoferować swoim gościom, obok standardowego wina, wino musujące, jak prosecco. Idealne na letnie wesele.
 • Inne alkohole – jeśli wiecie, że na weselu będą fani konkretnych trunków – np. ginu albo tequili – zaopatrzcie barek w kilka butelek tych alkoholi. Nie jest to jednak popularny wybór, wynika raczej z indywidualnych upodobań.

Oprócz samego alkoholu warto sięgnąć po odpowiednie dodatki ślubne, jak personalizowane etykiety na alkohol czy zawieszki na alkohol.

Przeczytaj także: 77 tekstów i wierszyków na zawieszki na ślubny alkohol (podlinkować niepublikowany tekst)

Ile alkoholu kupić na wesele?

Przejdźmy do tego, ile alkoholu kupić. Pamiętajcie, że podane ilości są orientacyjne – warto rozpatrzyć sprawę indywidualnie. Być może wiecie, że Wasi goście nie przepadają za wódką, ale lubią pić wino – wtedy warto kupić więcej tego drugiego trunku. Być może na weselu co prawda będzie 100 gości, ale 20 z nich to dzieci – pamiętajcie nie liczyć ich do spożycia alkoholu. 

 • Wódka – 0,5 l na osobę dorosłą
 • Wino – butelka na osobę dorosłą
 • Szampan – 0,5 butelki na osobę dorosłą
 • Whisky (inne mocne alkohole poza wódką) – 0,3 l na osobę dorosłą
 • Piwo – 0,5 l na osobę dorosłą

Pamiętajcie,że jeśli na weselu będzie mało rodzajów alkoholu – na przykład tylko wódka i wino – to zapotrzebowanie może być nieco większe. Natomiast jeśli na weselu będzie wiele różnych rodzajów alkoholu, to nie każdy będzie pić wszystko. Warto więc zastanowić, kto co lubi i ilość alkoholu dopasować do waszych gości.

Przeczytaj także: Lista gości weselnych – jak ją przygotować? (podlinkować niepublikowany tekst)

Picie na weselu

Ile alkoholu kupić, gdy na weselu będzie drink bar?

Jeśli na weselu planujecie drink bar, to możecie założyć, że goście wypiją mniej waszego alkoholu. Zrezygnujcie także z zakupu trunków jak whisky, ponieważ drinki z mocnym alkoholem będzie serwować drink bar. Analogicznie – jeśli planujecie na weselu prosecco bar, możecie zrezygnować lub znacznie zmniejszyć ilość zakupionego na wesele wina.

Gdzie kupić alkohol na wesele?

Tani alkohol na wesele zakupicie przede wszystkim w hurtowniach alkoholu oraz w marketach podczas promocji. Pamiętajcie jednak, że najważniejszym jest, aby alkohol kupić z legalnego źródła, co zapewni bezpieczeństwo spożycia. Niech was nie skupi bardzo niska cena oferowana przez szemrane źródła. 

W jakich butelkach kupić alkohol?

  • Wódkę kupuje się w butelkach 0,5 l – taki rozmiar jest bardziej poręczny podczas nalewania alkoholu do kieliszków, szybciej także można schłodzi butelki.
  • Wino kupuje się w standardowych butelkach – 0,7 l lub 1 l.
  • Piwo kupuje się w szklanych butelkach, nie w puszkach.
 • Whisky najlepiej kupić w butelkach 0,7 l.

Ile kosztuje alkohol na wesele?

Równie ważna jest cena – jak wyglądają ceny popularnych alkoholi? Oto minimalny wydatek, na jaki musicie się przygotować. Oczywiście cena konkretnych trunków może być większa, jeśli zdecydujecie się na konkretną, droższą markę.

 • Wódka – 25-27 zł za 0,5 l
 • Wino – 22-25 zł za butelkę
 • Wino musujące (prosecco) – 25-30 zł za butelkę
 • Piwo – 3-5 zł za butelkę
 • Piwo bezalkoholowe – 3-5 zł za butelkę
 • Whisky – 100 zł za 1 l

Jak podawać alkohol na weselu?

 • Wódka podawana jest do stołu, oczywiście schłodzona, najlepiej, aby podawana była w coolerze (wiaderku z lodem, co pozwala zachować niską temperaturę trunku). Alkohol donoszony jest przez obsługę.
 • Wino może być podawane do stołu i donoszone przez obsługę lub może być ustawione na stoliku z alkoholem, aby goście mogli samodzielnie uzupełniać zapotrzebowanie przy swoich stolikach.
 • Piwo, whisky i inne alkohole dostępne są dla gości w wolnym dostępie w wyznaczonym na sali miejscu.

Wesele bez alkoholu – tak czy nie?

Coraz więcej osób decyduje się na organizację wesela bez alkoholu. Powody są różne. Czy to dobry pomysł? Oczywiście wielu gości może być zdziwionych takim wyborem – jesteśmy przyzwyczajeni do obecności alkoholu na weselu. Mogą zdarzyć się nawet nieprzyjemne komentarze ze strony bliskich. Warto jednak pamiętać, że dobra zabawa bez alkoholu jest absolutnie możliwa, a ostateczna decyzja zawsze zależy do was – państwa młodych.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu