Jak zabrać się za organizację wesela i ślubu?

Choć nie ma jednego sposobu na przygotowanie wesela i ślubu, istnieje szereg niepisanych zasad organizacji wesela, które ułatwiają narzeczonym przygotowanie ich wielkiego dnia. Pamiętajcie, że to, od czego zacząć organizację wesela, zależy często od waszej wizji oraz finansowych możliwości. Nie ma jednego przepisu na planowanie wesela, niemniej mamy nadzieję, że nasze rady okażą się przydatne bez względu na rodzaj wybranej przez was uroczystości.

Kiedy i jak zacząć planować ślub?

Wiele par zastanawia się, kiedy trzeba zacząć przygotowania do organizacji wesela. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To, ile czas zajmie wam przygotowanie uroczystości, zależy od wielu czynników – formy, miejsca, nakładów finansowych. Jednak przyjmuje się, że standardowo wesela należy zacząć organizować około dwa lata wcześniej. Wynika to przede wszystkim z terminów, jakie oferują sale. Oczywiście w przypadku niektórych miejsc dwa lata to nadal za mało, a w innych miejscach wolny termin znajdziemy i na pół roku przed uroczystością. Jeśli natomiast organizujemy wesele w domu, ten czynnik w ogóle nas nie interesuje.

Od czego zacząć organizację ślubu i wesela

Ślub – od czego zacząć, gdy zależy nam na czasie?

Nim przejdziemy do właściwego tematu, warto powiedzieć kilka słów o sytuacji, gdy organizacja ślubu musi być maksymalnie przyspieszona. Co jasne, wówczas trudno o szczegółowe przygotowania i długie zastanawianie się nad każdym szczegółem. Nie znaczy to jednak, że musicie zrezygnować z wszystkich marzeń i pomysłów. Kluczem w takich sytuacjach jest spokój i rozsądek. Pomogą one ustalić priorytety i uniknąć szkodliwego koncentrowania się na mniej istotnych szczegółach. Warto też podkreślić, że wiele firm z branży oferuje usługi błyskawiczne, choć z reguły ich koszt jest nieco wyższy, niż w przypadku standardowego podejścia.

Jak zorganizować wesele – początek jest najważniejszy!

Oczywiście opinii na temat tego, jak zaplanować wesele jest mnóstwo. Bardzo wiele zależy od charakteru uroczystości, możliwości i oczekiwań pary oraz wielu innych czynników. Co więcej, z racji długiego okresu przygotowania takich uroczystości, istnieje spore ryzyko, że w międzyczasie wydarzy się coś, co może całą wizję wywrócić do góry nogami. Najlepszym przykładem jest tu, chociażby wpływ pandemii COVID-19 na wesela. Uderzyła ona bardzo mocno w całą branżę i wprowadziła mnóstwo ograniczeń w organizacji imprez. Mimo to warto pamiętać, że początek przygotowań jest zawsze najważniejszy. Jeśli właściwie rozpiszemy plan działań, określimy potrzeby, możliwości itp., to mamy dużo większe szanse na sukces – czyli przygotowanie idealnej uroczystości. Dlatego też poniżej prezentujemy 6 najważniejszych kwestii, o których musimy pamiętać, chcąc zorganizować ślub.

1. Wspólnie określcie, na czym wam zależy

Od czego zacząć przygotowania do ślubu? Od szczerej rozmowy z partnerem/partnerką! Organizację ślubu i wesela musicie zacząć od określenia, na czym wam zależy i jak miałby wyglądać wasz wymarzony ślub. Czy ma być to wielka impreza, czy kameralne spotkanie w gronie najbliższych? Czy chcecie klasyczny ślub na sali weselnej, czy marzy wam się ślub na plaży za granicą? Od tego będą zależeć wszystkie kolejne decyzje.

Czasem zdarza się, że obie strony pragną czegoś zupełnie innego. Planowanie ślubu to sztuka kompromisów. W takiej sytuacji musicie odnaleźć złoty środek.

Ustalcie też styl i motyw przewodni. Czy chcecie zorganizować wesele w stylu rustykalnym albo wesele w stylu boho, a może marzy wam się wesele w stylu glamour? Od obranej estetyki zależeć będą dalsze decyzje – wybór miejsca, florystki czy dekoracji.

2. Ustalcie budżet ślubu i wesela

Jak przygotować ślub i wesele, nie wiedząc, ile zamierzamy na nie wydać? To możliwe chyba tylko dla tych, którzy mają nieograniczone możliwości. Dlatego pierwsze kroki w planowaniu ślubu i wesela powinny zawierać w sobie ustalenie budżetu. Określcie docelową kwotę, jaką jesteście w stanie i chcecie wydać na ślub. Ustalcie również, jakiej kwoty nie chcecie na pewno przekraczać.

W planowaniu organizacji wesela warto ustalić także, kto za co płaci. Sytuacja jest ułatwiona, jeśli macie wspólne konto i za wszystko płacicie sami. Jeśli jednak jest inaczej, ustalcie, kto pokryje jaką część wydatków. Jeśli macie otrzymać jakieś pieniądze na organizację ślubu od rodziny, np. rodziców, warto od początku wiedzieć, jaka to będzie kwota i kiedy zostanie wam ona przekazana.

3. Ustalcie liczbę gości

Jako że koszt sali weselnej to około połowa waszego budżetu ślubnego, liczba gości to jeden z kluczowych czynników dla określenia, ile będziecie musieli wydać. Dlatego wstępna organizacja ślubu i wesela nie może obyć się bez określenia, choć wstępnej liczby gości.

Wiele par ma problem z doborem gości na wesele – zazwyczaj chcemy zaprosić więcej osób, niż nas na to stać. Jeśli zastanawiamy się nad jakąś osobą, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Czy osoba ta należy do najbliższej rodziny?
  2. Czy utrzymuje z tą osobą kontakt?
  3. Czy lubię tę osobę?
  4. Czy sam/sama chciałbym/chciałabym zostać zaproszonym/zaproszoną na wesele tej osoby?

4. Ustalcie, kiedy chcecie wziąć ślub

Czy ślub chcecie wziąć za rok, z dwa lata, a może za trzy miesiące? Czy wolicie wesele latem, a może marzy wam się ślub zimą, bądź ślub i wesele jesienią? Organizacja wesela krok po kroku nie może obyć się bez tego punktu. Ustalenie, kiedy chcecie wziąć ślub, będzie konieczne podczas rozmów chociażby z salami weselnymi. Może być jednak tak, że ze względu na niską dostępność wolnych terminów, będziecie musieli zrewidować swoje plany. W takiej sytuacji warto także rozważyć mniej popularne daty.

Ślub w Sylwestra, w Adwencie, w Boże Ciało i Święta Bożego Narodzenia – czy warto? Za i przeciw!

5. Zamówcie trzy podstawowe usługi – salę, DJ-a/zespół i fotografa

O czym pamiętać, przy początkach organizacji wesela? Co po kolei powinniście zrobić? Na samym początku powinniście zarezerwować kilka podstawowych usług. Wynika to z faktu, że terminy dotyczące tych elementów ślubu są najbardziej odległe.

  1. Zarezerwujcie salę – tak jest, nawet jeśli chcecie wziąć ślub kościelny, w pierwszej kolejności zarezerwujcie salę weselną.
  2. Wybierzcie DJ-a/zespół muzyczny. Na niektóre zespoły kolejka oczekiwania wynosi nawet kilka lat! Coraz trudniej też znaleźć dobrego DJ-a z wolnymi terminami. Jest to kwestia, którą powinniście załatwić zaraz po zarezerwowaniu sali.
  3. Fotograf lub kamerzysta – w zależności, jaka opcja was interesuje, razem z poszukiwaniem muzyków powinniście zarezerwować usługi foto i wideo.

Organizacja wesela – co kiedy powinniście zamówić? Jak wspomnieliśmy, te trzy usługi najlepiej rezerwować w pierwszej kolejności, najlepiej około dwa lata przed ślubem.

6. Zarezerwujcie datę w kościele

Organizację wesela, jeśli decydujecie się na ślub kościelny, zacząć trudno bez rezerwacji terminu w kościele. Warto wybrać świątynię usytuowaną dość blisko sali weselnej, maks. kilkadziesiąt km dalej. Po wstępnym zarezerwowaniu daty ślubu będziecie musieli skontaktować się z parafią później w celu potwierdzenia daty (około rok przed ślubem) i ustalenia kwestii formalnych (nauki, zaświadczenia itd. – najwcześniej pół roku przed ślubem).

Organizacja wesela – o czym jeszcze nie zapomnieć?

Oczywiście oprócz sali, fotografa, DJ-a i kościoła musicie załatwić jeszcze masę innych rzeczy – powinniście zadbać o obrączki, suknię ślubną i garnitur, zaproszenia ślubne, samochód, dekorację, kwiaty – lista jest dość długa. Warto więc skorzystać z kompletnej listy przygotowań ślubnych i ustalić harmonogram działań. Spokojnie, nie wszystko musicie robić od razu. Przedstawione w tym tekście kroki w pełni opisują początkowe przygotowania do ślubu i wesela.

Przeczytajcie też: Kiedy zamawiać i wręczać zaproszenia ślubne?

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu