Jak zabrać się za organizację wesela i ślubu?

Choć nie ma jednego sposobu na organizację wesela i ślubu, istnieje szereg niepisanych zasad organizacji wesela, które ułatwiają narzeczonym w przygotowaniach do ich wielkiego dnia. Pamiętajcie, że to, od czego zacząć organizację wesela, zależy często od waszej wizji oraz finansowych możliwości. Nie ma jednego przepisu na planowanie wesela, niemniej mamy nadzieję, że nasze rady okażą się przydatne bez względu na rodzaj wybranej przez was uroczystości.

Kiedy zacząć organizację wesela?

Wiele par zastanawia się, od kiedy trzeba zająć się organizacją wesela. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To, ile czas zajmie wam organizacja wesela, zależy od wielu czynników – formy uroczystości, miejsca, nakładów finansowych. Jednak przyjmuje się, że standardowo wesela należy zacząć organizować ok. dwa lata wcześniej. Wynika to przede wszystkim z terminów, jakie oferują sale. Oczywiście w przypadku niektórych miejsc dwa lata to nadal za mało, a w innych miejscach wolny termin znajdziemy i na pół roku przed uroczystością. Jeśli natomiast organizujemy wesele w domu, ten czynnik w ogóle nas nie interesuje.

Od czego zacząć organizację ślubu i wesela

dfhfhf

1. Wspólnie określcie, na czym wam zależy

Od czego zacząć przygotowania do ślubu? Od szczerej rozmowy z partnerem/partnerką! Organizację ślubu i wesela musicie zacząć od określenie, na czym wam zależy i jak miałby wyglądać wasz wymarzony ślub. Czy ma być to wielka impreza, czy kameralne spotkanie w gronie najbliższych? Czy chcecie klasyczny ślub na sali weselnej, czy marzy wam się ślub na plaży za granicą? Od tego będą zależeć wszystkie kolejne decyzje.

Czasem zdarza się, że obie strony pragną czegoś zupełnie innego. Planowanie ślubu to sztuka kompromisów. W takiej sytuacji musicie odnaleźć złoty środek.

Ustalcie też styl i motyw przewodni. Czy chcecie zorganizować wesele w stylu rustykalnym albo wesele w stylu boho, a może marzy wam się wesele w stylu glamour? Od obranej estetyki zależeć będą dalsze decyzje – wybór miejsca, florystki czy dekoracji.

2. Ustalcie budżet ślubu i wesela

Jak przygotować ślub i wesele, nie wiedząc, ile zamierzamy na nie wydać? To możliwe chyba tylko dla tych, którzy mają nieograniczone możliwości. Dlatego pierwsze kroki w planowaniu ślubu i wesela powinny zawierać w sobie ustalenie budżetu. Określcie docelową kwotę, jaką jesteście w stanie i chcecie wydać na ślub. Ustalcie również, jakiej kwoty nie chcecie na pewno przekraczać. 

W planowaniu organizacji wesela warto ustalić także, kto za co płaci. Sytuacja jest ułatwiona, jeśli macie wspólne konto i za wszystko płacicie sami. Jeśli jednak jest inaczej, ustalcie, kto pokryje jaką część wydatków. Jeśli macie otrzymać jakieś pieniądze na organizację ślubu od rodziny, np. rodziców, warto od początku wiedzieć, jaka to będzie kwota i kiedy zostanie wam ona przekazana.

3. Ustalcie liczbę gości

Jako że koszt sali weselnej to ok. połowa waszego budżetu ślubnego, liczba gości to jeden z kluczowych czynników dla określenia, ile będziecie musieli wydać. Dlatego wstępna organizacja ślubu i wesela nie może obyć się bez określenia choć wstępnej liczby gości.

Wiele par ma problem z doborem gości na wesele – zazwyczaj chcemy zaprosić więcej osób, niż nas na to stać. Jeśli zastanawiamy się nad jakąś osobą, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Czy osoba ta należy do najbliższej rodziny?
  2. Czy utrzymuje z tą osobą kontakt?
  3. Czy lubię tę osobę?
  4. Czy sam/sama chciałbym/chciałabym zostać zaproszonym/zaproszoną na wesele tej osoby?

4. Ustalcie, kiedy chcecie wziąć ślub

Czy ślub chcecie wziąć za rok, z dwa lata, a może za trzy miesiące? Czy wolicie wesele latem, a może marzy wam się ślub zimą bądź ślub i wesele jesienią? Organizacja wesela krok po kroku nie może obyć się bez tego punktu. Ustalenie, kiedy chcecie wziąć ślub, będzie konieczne podczas rozmów chociażby z salami weselnymi. Może być jednak tak, że ze względu na niską dostępność wolnych terminów, będziecie musieli zrewidować swoje plany. W takiej sytuacji warto także rozważyć mniej popularne daty.

Ślub w Sylwestra, w Adwencie, w Boże Ciało i Święta Bożego Narodzenia – czy warto? Za i przeciw!

5. Zamówcie trzy podstawowe usługi – salę, DJ-a/zespół i fotografa

O czym pamiętać, przy początkach organizacji wesela? Co po kolei powinniście zrobić? Na samym początku powinniście zarezerwować kilka podstawowych usług. Wynika to z faktu, że terminy dotyczące tych elementów ślubu są najbardziej odległe.

  1. Zarezerwujcie salę – tak jest, nawet, jeśli chcecie wziąć ślub kościelny, w pierwszej kolejności zarezerwujcie salę weselną. 
  2. Wybierzcie DJ-a/zespół muzyczny. Na niektóre zespoły kolejka oczekiwania wynosi nawet kilka lat! Ale i coraz trudniej znaleźć dobrego DJ-a z wolnymi terminami. Jest to kwestia, którą powinniście załatwić zaraz po zarezerwowaniu sali.
  3. Fotograf i/lub kamerzysta – w zależności, jaka opcja was interesuje, razem w poszukiwaniem muzyków powinniście zarezerwować usługi foto i wideo.

Organizacja wesela – co kiedy powinniście zamówić? Jak wspomnieliśmy, te trzy usługi najlepiej rezerwować w pierwszej kolejności, najlepiej ok. dwa lata przed ślubem.

6. Zarezerwujcie datę w kościele

Organizację wesela, jeśli decydujecie się na ślub kościelny, zacząć trudno bez rezerwacji terminu w kościele. Warto wybrać świątynię usytuowaną dość blisko sali weselnej, maks. kilkadziesiąt km dalej. Po wstępnym zarezerwowaniu daty ślubu będziecie musieli skontaktować się z parafią później w celu potwierdzenia daty (ok. rok przed ślubem) i ustalenia kwestii formalnych (nauki, zaświadczenia itd. – najwcześniej pół roku przed ślubem).

Organizacja wesela – o czym jeszcze nie zapomnieć?

Oczywiście oprócz sali, fotografa, DJ-a i kościoła musicie załatwić jeszcze masę innych rzeczy – powinniście zadbać o obrączki, suknię ślubną i garnitur, zaproszenia ślubne, samochód, dekorację, kwiaty – lista jest dość długa. Warto więc skorzystać z kompletnej listy przygotowań ślubnych i ustalić harmonogram działań. Spokojnie, nie wszystko musicie robić od razu. Przedstawione w tym tekście kroki w pełni opisują początkowe przygotowania do ślubu i wesela.

Przeczytajcie też: Kiedy zamawiać i wręczać zaproszenia ślubne?

Przeczytaj inne nasze wpisy

Wypisywanie zaproszeń

Jak zapraszać gości na wesele?

Telefonicznie, listownie, osobiście, a może za pomocą mediów społecznościowych – jak zapraszać na wesele, aby nie doszło do żadnych nieporozumień? Co powiedzieć i w jaki sposób poinformować gości o konkretnych założeniach? Rozwiewamy wątpliwości!
Gwiezdne wojny

Zaproszenia dla geeków i nerdów

Popularne w kulturze książki, gry czy seriale są obecne w życiu każdego z nas i zapewne połączyły już niejedną parę. Uczucie ekscytacji kiedy odkryjemy, że ktoś podziela naszą fascynację danym tematem jest nieporównywalne do niczego innego. Zaintonowanie melodii z Mario czy zrozumienie żartu rodem z Shire spowodują, że nawiążemy nić porozumienia szybciej niż po wielogodzinnej rozmowie. Dla tych par, które właśnie tak rozpoczęły swoją przygodę mamy kilka propozycji, które wyznaczą początek kolejnego etapu wspólnego życia.
Akwarelowe liście - zdjęcie

Zieleń (Greenery), czyli kolor Pantone 2017

Tradycyjnie koniec roku obfituje w podsumowania w różnych dziedzinach, ale jest też czasem ogłaszania nadchodzących nowości. Wczoraj Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2017 - greenery, czyli zieleń i jej odcienie.
Kwiaty vintage z wklejką

5 kroków do wesela rustykalnego! O czym musicie wiedzieć?

Styl rustykalny – czyli jaki? Ślub i wesele w stylu rustykalnym to nie wiejskie wesele, choć rustykalny w pewien sposób to oznacza. Ale tym, co sprawia, że wesele staje się rustykalne, jest natura w swoim najprostszym wydaniu. Inspiracji na wesele rustykalne należy więc szukać w tym co nieidealne, ale i prawdziwe.
Gwiezdne wojny
Wesele w stylu retro – jak zorganizować vintage wesele