Najpopularniejszym dniem na wzięcie ślubu jest wciąż sobota – dzień wolny od pracy dla większości z nas. Ale sobót nie ma zbyt wiele w ciągu roku – pięćdziesiąt dwie i to licząc wszystkie, a nie tylko te w cieplejsze miesiące. Nic więc dziwnego, że gdy na termin trzeba czekać kilka lat, pary coraz częściej decydują się na mniej konwencjonalne daty. Jakie są zalety i wady ślubu w Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra czy w Boże Ciało?

Kiedy nie brać ślubu? A może właśnie brać?

Z terminami ślubów związanych jest wiele przesądów, jak na przykład ten głoszący, że pobrać się należy w miesiącu, który ma w swojej nazwie literę „r”, ale i przyzwyczajeń, wynikających z praktycznych przesłanek. Pary zazwyczaj chcą wziąć ślub w sobotę. Dzień jest wolny od pracy, ale wszystkie sklepy czy punkty usługowe, jak fryzjer, kwiaciarnia i kosmetyczka, są otwarte. Następny dzień to niedziela, kolejny dzień wolny, dzięki czemu goście mogą bawić się do rana. Ale dzisiaj na terminy w niektórych miejscach czeka się nawet 3-4 lata! Sobót nie przybywa, a chętnych na wzięcie ślubu tak. Dlatego narzeczeni szukają innych dni wolnych od pracy, w które można by zorganizować uroczystość. Tych w naszym kalendarzu nie brakuje.

Ślub w zimie – za i przeciw

Przyszli małżonkowie wciąż na wzięcie ślubu najchętniej wybierają ciepłe miesiące, ale coraz popularniejszy jest ślub w grudniu. Mniejsze obłożenie sprawia, że o termin o wiele łatwiej. Tym bardziej, że ślub w grudniu może być równie uroczy, jak ten w czerwcu czy sierpniu! Wesele w grudniu można przygotować w pięknej, zimowej scenerii. Białe, srebrne i niebieskie dekoracje wprowadzą naszych gości w niezwykły klimat. Jeśli ślub w zimie urządzamy w górach albo innym miejscu gwarantującym śnieg, to zapewnimy sobie i gościom wspaniałe wspomnienia i jeszcze piękniejsze zdjęcia. O popularności wesel w grudniu świadczy także to, że można znaleźć coraz więcej ślubnych dekoracji z zimowym motywem, jak chociażby zimowe zaproszenia ślubne.

Ślub i wesele zimą

Ślub w Święta Bożego Narodzenia

Są jednak w grudniu dwa terminy, które dla wielu osób są dość kontrowersyjne. Bo co powiecie na ślub w Święta Bożego Narodzenia? Polacy są niezwykle przywiązani do tych świąt, z którymi związanych jest wiele zwyczajów. Jeśli nasza rodzina bardzo tradycyjnie podchodzi do Gwiazdki, ślub w Święta Bożego Narodzenia może nie być najlepszym pomysłem.

Ślub w Sylwestra

To może wesele w Sylwestra? W końcu chodzi o to, aby tej nocy się bawić, prawda? Ślub w Sylwestra może być tym wygodniejszy, że jeśli weźmiemy 1-2 dni wolnego, liczyć możemy na długi weekend (do święta Objawienia Pańskiego, czy tak zwanych Trzech Króli), który pozwoli nam odpocząć. Wesele w Sylwestra to także gwarancja fajerwerków – i to bez płacenia za nie!

Czy można brać ślub w adwencie?

Z weselem w grudniu wiąże się jeszcze jedna kwestia – Adwent, czyli trwający cztery tygodnie czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Jeśli planujemy ślub w zimie, musimy wziąć pod uwagę, że Adwent z założenia jest czasem wyciszenia i oczekiwania. Czy wypada więc organizować wesele w Adwencie? Zazwyczaj nie ma z tym problemu. Jeśli planujemy ślub cywilny, to kwestia ta nas nie dotyczy, a jeśli decydujemy się na ślub kościelny, po prostu porozmawiajmy z księdzem z parafii, w której planujemy uroczystość. Nie powinien odmówić!

Ślub w Boże Ciało – czy można?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to święto ruchome – przypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to dzień wolny od pracy i co więcej, wypada w czerwcu! Wystarczy wziąć wolne w piątek po Bożym Ciele i mamy cztery dni wolnego! Wydaje się więc, że ślub w Boże Ciało to termin idealny! Minusy? W ten dzień wszystko jest zamknięte, więc bez wcześniejszych uzgodnień może być problem z fryzjerem, kosmetyczką czy kwiaciarnią. Nie każdy też dostanie wolne w piątek. No i jeśli zależy nam na ślubie kościelnym, warto wcześniej uzgodnić taki termin z księdzem.

Ślub w długi majowy weekend – praktyczny czy nie?

Może więc ślub w długi weekend majowy? Musimy pamiętać, że coraz więcej osób w długi weekend wyjeżdża na wakacje. Co prawda o terminie ślubu informuje się gości z nawet kilkuletnim wyprzedzeniem, niemniej ktoś nadal może wybrać egzotyczny wyjazd zamiast naszej uroczystości – liczmy się więc z odmowami. Po drugie, w długi weekend sklepy i punkty usługowe są zamknięte. No i w nazwie miesiąca nie ma litery „r” – oczywiście jeśli to ma dla kogoś znaczenie. Plusy wesela w majowy weekend? Duże szanse na piękną pogodę, spory wybór kwiatów do dekoracji i kilka dni wolnego…

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy nie brać ślubu. Terminy jak ślub w Boże Narodzenie, Sylwestra czy Boże Ciało, mogą nie wszystkim pasować, ale jeśli wystarczająco szybko poinformujemy gości o terminie, jest szansa, że większość się pojawi. Pamiętajmy jednak o dwóch kwestiach – uzgodnienia terminu z księdzem (w przypadku ślubu kościelnego) i zatroszczenia się o fryzjera, kosmetyczkę czy kwiaciarnię w dni wolne od pracy.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu