Ślub zimą – za i przeciw

Zacznijmy od tego, jakie plusy i minusy niesie ze sobą decyzja o organizacji ślubu zimą. Wśród zalet takiego terminu należy przede wszystkim zaliczyć organizację uroczystości poza sezonem, co niesie ze sobą wiele plusów, jak mniejsze obłożenie sal i usługodawców, krótsze terminy i oczywiście niższe ceny. Dzięki temu wesele zimą można zorganizować taniej i w dogodnym dla nas terminie – a nie w tym, który po prostu „został”. Ale ślub i wesele zimą to nie tylko kwestia oszczędności, ale także ciekawych możliwości, jakie daje ten okres. Jeśli decydujemy się na ślub zimą w górach lub innym miejscu gwarantującym śnieg, fotograf i kamerzysta będą mieć pole do popisu.

Taka sceneria zapiera bowiem dech w piersiach. Ślub zimą w kościele w okolicach świąt zapewni nam także… darmową dekorację świątyni, w której z pewnością znajdować będą się w tym czasie iglaki. Pomysłów na wesele zimą można mieć wiele – od sań ciągniętych przez zaprzęg koni, przez pochodnie i inne formy oświetlenia aż po dekoracje, dania i napoje tworzone z myślą o zimowej aurze.

Przeczytaj także: Ślub w Sylwestra, w Adwencie, w Boże Ciało i Święta Bożego Narodzenia – czy warto? Za i przeciw!

Ale ślub i wesele zimą to także pewne niedogodności. Pierwszym, co przychodzi na myśl, jest oczywiście temperatura. Z jej powodu zapomnijmy o imprezie plenerowej. Zadbać będzie trzeba także o odpowiednie ogrzanie sali. Mróz to także niebezpieczeństwo… cieknącego nosa i czerwonych policzków, co może niekorzystnie wypaść na zdjęciach. Ślub z zimie to również szybko zapadająca noc, co znowu może utrudnić pracę fotografa. Ślub w zimę niesie także niebezpieczeństwo niekorzystnych warunków na drodze, co może być problematyczne dla gości. Ostatnim, nie tak oczywistym dla wielu minusem ślubu zimą, są możliwe wyższe ceny niektórych produktów, jak żywe kwiaty, warzywa i owoce.

Jeśli nie zima, to może jesień? Piszemy, jak zorganizować ślub i wesele jesienią!

Ślub zimą – suknia ślubna

Jedną z wydawałoby się bardziej problematycznych kwestii, jest to, jak ubrać się na wesele zimą. Chodzi oczywiście o sukienkę ślubną na ślub zimą. Suknia panny młodej zazwyczaj jest tworzona z lekkich, przewiewnych materiałów, a do tego potrafi wiele odsłonić. Niektóre panny młode obawiają się także, że sukienki na wesele zimą nie będzie jak zaprezentować. Przyczyną tego może być chociażby konieczność założenia płaszcza. Niekoniecznie.

Przede wszystkim decydując się na ślub zimą, sukienka panny młodej powinna być wykonana z innego materiału niż ta przygotowana na uroczystość latem. Cięższe, mięsiste tkaniny sukienki na wesele zimą to możliwość sięgnięcia po nieco inne, niedostępne dla reszty panien młodych fasony. Przede wszystkim o strukturyzowanych, wręcz architektonicznych dołach. Sukienka na wesele zimą może być także niezwykle bogato zdobiona, bowiem cięższy, grubszy materiał „udźwignie” znacznie więcej.

Ale stylizacje na wesele zimą buduje się nie tylko za pomocą sukienki. Wiedząc już, jaka sukienka na wesele zimą będzie najlepsza, warto rozejrzeć się za innymi elementami garderoby.

Ślub zimą – buty

Jakie buty na wesele zimą, ciśnie się na usta, gdy tylko wybierzemy sukienkę. Buty na wesele zimą nie powinny być raczej otwarte – zapomnijmy o sandałkach czy butach z odkrytym noskiem. Buty na wesele zimą to jednak także nie kozaki (chyba, że tak sobie wymarzymy – na rynku pojawia się coraz więcej eleganckich, białych butów na zimę). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć więcej niż jedną parę butów na ślub zimą – jedne do kościoła i podróży na salę, a drugie na salę.

Ślub zimą – okrycie

Mamy sukienkę i buty, ale co na wierzch na ślub zimą w Polsce? Choć ostatnio zimy są nieco cieplejsze, to nadal nie mamy co liczyć na temperaturę powyżej kilku stopni. W takiej sytuacji okrycie wierzchnie jest konieczne na ślub zimą. Płaszcz to pierwsze, co przychodzi na myśl. Może być problem ze znalezieniem ładnego płaszcza czy futra w białym bądź kremowym kolorze. Jakie inne okrycie na ślub zimą można wybrać? Popularne są duże, grube szale, swetry oraz eleganckie etole.

Pan młody – co założyć na wesele zimą?

Stylizacja na wesele zimą dotyczy także pana młodego. Na całe szczęście to, jak się ubrać na wesele zimą w jego przypadku, nie jest tak nieoczywiste, jak w sytuacji panny młodej. Garnitur sprawdzi się także zimą, jednakże należy pamiętać, że najlepiej, aby był wykonany z grubszych i cieplejszych materiałów niż garnitur letni. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który podpowie, jakie materiały najlepiej sprawdzają się zimą. Nie można zapomnieć również o ciepłym i eleganckim płaszczu!

 

Kwiaty na ślub zimą

Zimowy ślub i kwiaty to problematyczna kwestia – niewiele gatunków dostępnych jest w tym okresie, a i cena żywych kwiatów zimą należy do zdecydowanie wyższych niż w innych okresach roku. Na szczęście coraz więcej usługodawców stara się o dostępność popularnych kwiatów także zimą. Mowa na przykład o różach, eustomach, goździkach, frezjach czy gipsówkach. Ale kwiaty na wesele zimą można dobrać również tak, aby podkreślały ten szczególny czas. Idealne kwiaty na ślub w zimie to chociażby srebrne i białe brunia i starzec srebrzysty. Ponadto zielono-czerwony ostrokrzew, który posłużyć może także za dekorację stołów i sali i pozwoli przywołać ducha świąt.

Wesele zimą – dekoracje

Skoro o dekoracjach mowa – ślub zimą umożliwia przygotowanie dekoracji w różnych stylach, ale najpopularniejsze są dwie opcje. Po pierwsze wesele zimą świetnie wygląda z dekoracjami w chłodnych tonacjach – bieli, srebrnym, błękicie. Za pomocą tych kolorów stworzyć można istny zimowy pałac. Po drugie dekoracje na wesele zimą mogą nawiązywać także do tematyki świąt Bożego Narodzenia. Pozwoli to na wykorzystanie innej palety kolorystycznej – ciemnej zieleni, czerwieni i złota.

Zimowy ślub – zaproszenia ślubne

Na zimowy ślub także zaproszenia powinny być odpowiednie – zimowe zaproszenia ślubne wprowadzą gości w odpowiedni nastrój. Jest w czym wybierać. Wśród takich zaproszeń znajdą coś dla siebie zarówno osoby poszukujące papeterii ślubnej w niebieskich odcieniach. Polecamy między innymi granatowe zaproszenia ślubne Płatki Śniegu, jasnoniebieskie i minimalistyczne zaproszenia ślubne Śnieżna Kraina. Również oferujące eleganckie połączenie czarnego ze złotem zaproszenia ślubne Górskie – ale i Ci, którzy wolą coś w cieplejszej kolorystyce. Im z pewnością przypadną do gustu zielono-czerwone zaproszenia ślubne Zimowa Opowieść.

Przeczytaj także: Zima w zaproszeniach ślubnych.

Wesele zimą – atrakcje

A jakie atrakcje można przygotować na wesele zimą? Oprócz popularnych zimnych ogni i fajerwerków (szybciej zapadająca noc to możliwość ustawienia takiej atrakcji znacznie wcześniej!) narzeczeni mogą sięgnąć także po pochodnie, które ustawione na zewnątrz stworzą niesamowity klimat. Warto także wybrać którąś z kulinarnych atrakcji na wesele zimą, jak stolik z grzanym winem i piwem czy lodowy bar!

Ślub zimą – inspiracje

Ślub zimą daje wiele możliwości – inspiracji szukajcie na portalach polskich i zagranicznych, zwłaszcza skandynawskich. Wesele zimą potrafi być piękne i magiczne, a znalezione inspiracje wam w tym pomogą!

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu