Choć wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie ślubu i wesela w innym terminie niż latem, coraz więcej par decyduje się na ślub i wesele jesienią. Jakie są zalety takiego rozwiązania, na co należy zwrócić uwagę i jak zaplanować najważniejsze elementy jesiennego ślubu i wesela, aby jak najlepiej wykorzystać atmosferę tego okresu roku?
Ślub i wesele jesienią – zalety, wady, ważne kwestie
Ślub i wesele jesienią to coraz więcej żadna nowość dla gości. Niezwykle długie terminy oczekiwania na salę i naprawdę dobrych usługodawców sprawiły, że pary zaczęły szukać alternatywy dla ślubu latem, ale za kilka lat. Dzisiaj ślub jesienią nie dziwi już nikogo – i nie mówimy jedynie o zazwyczaj słonecznym wrześniu, ale i o mniej przewidywalnym październiku czy chłodnym listopadzie.
Ogromną zaletą wesela jesienią jest więc większa dostępność usługodawców – najgorętszy okres w branży mamy bowiem za sobą – jak i często nieco niższe stawki. Ślub jesienny to idealny pomysł dla par, które myślą o delikatnym obcięciu kosztów. Pamiętajmy jednak, że jesienne wesele w słonecznym wrześniu będzie kosztami zbliżone raczej do tego zorganizowanego latem. Na obniżki możemy liczyć bardziej w listopadzie.
Ślub jesienią inspiracje czerpie przede wszystkim z wyobrażenia na temat złotej, polskiej jesieni i też w takiej tonacji będzie utrzymany. Ciepła, elegancka paleta kolorystyczna jest zapewne kolejną zaletą.
Nie można jednak zapominać, że wesele jesienne to także mniej przewidywalna pogoda, co odbije się chociażby na zdjęciach z uroczystości. To także niższa temperatura – ślub i wesele jesienią pod namiotem może okazać się nienajlepszym pomysłem – i szybciej zapadający zmrok.
Sprawdźmy, jak połączyć ślub i wesele z jesienią i gdzie szukać inspiracji dla jesiennego ślubu.
Ślub jesienią – suknia
Zwiewna, delikatna suknia ślubna to rozwiązanie idealne na lato. Sukienka na wesele jesienią powinna być jednak nieco inna. Zacznijmy od materiału i kroju. Nie musimy martwić się upałami, postawić możemy więc na cięższe materiały, jak chociażby kaszmir. Sukienki na wesele jesienią mogą być nieco bardziej zakryte – bez obaw o „ugotowanie się” w takiej kreacji – ale i tak warto zadbać podczas ślubu jesienią o dodatkowe okrycie, jak płaszczyk, szal, etolę czy bolerko. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w pasujący do całości… parasol. Wybierając suknię na ślub jesienią nie zapomnijmy także o trenie i welonie – tren powinien być podwieszany, natomiast welon najlepiej do długości sukienki, chyba że zamierzamy po samym ślubie zamienić go na krótszy. Stylizacja na wesele jesienią to także buty – na wesele jesienią zamiast odkrywających stopę sandałków wybierzmy buty ją zakrywające, najlepiej z materiału, który można szybko i łatwo wyczyścić.
Tyle z praktycznych porad dotyczących tego, w co się ubrać na wesele jesienią. A jak oddać atmosferę tej pory roku? Melancholijnej jesieni pasują koronki, sukienki vintage i retro, dramatyczne drapowania oraz wszelkiego rodzaju dodatki, jak wstążki i kwiaty w kolorach żółci, pomarańczu, czerwieni, brązu, zgaszonej zieleni i fioletu. Stylizacje na wesele jesienią powinny oddawać nastrój pełen nostalgii i pewnej kruchości, ale i ciepła.
Ślub jesienią – dekoracje
Dekoracje na jesienne wesele to prawdziwe pole do popisu i to na wielu polach. Po pierwsze korzystać możemy z pięknej palety kolorystycznej na ślub jesienią – dekoracje powinny być utrzymane w kolorach żółci, pomarańczu, czerwieni i brązu. Możemy postawić zarówno na nieco delikatniejsze, zgaszone barwy, jak i ich żywe odpowiedniki – wszystko zależy od tego, jaki nastrój chcemy uzyskać. Niezaprzeczalną zaletą dekoracji kościoła i sali na ślub jesienią jest fakt, że wiele z tych elementów można wykonać samodzielnie, przy właściwie zerowym nakładzie finansowym. Wystarczy kilka wycieczek do parku i lasu, podczas których zbierzemy kolorowe liście, kasztany, żołędzie czy jarzębinę. W połączeniu z jesiennymi owocami i warzywami ułożonymi w koszach czy na stołach, stworzą iście jesienną atmosferę. Wystarczy dodać do nich naturalne drewno i mamy jesienne wesele w stylu rustykalnym.
Rozważając ślub jesienię i dekoracje na uroczystość, nie możemy zapominać o świecach. Pary decydujące się na wesele inną porą niż lato, muszą liczyć się z tym, że zmrok zapadnie o wiele szybciej, co może być zarówno wadą – mniej czasu na zdjęcia na zewnątrz – jak i zaletą. Przygotowując dekoracje na wesele jesienią zaopatrzmy się w dużą liczbę świec, lampionów i światełek, a efekt z pewnością nas oczaruje.
Jakie kwiaty na ślub jesienią?
Nie ma ślubu i wesela bez kwiatów! Jakie kwiaty jesienią na ślub będą najlepsze? Oczywiście trzymajmy się sezonowych roślin. Jesień należy przede wszystkim do dalii, ale i do róż czy goździków. Wrzosiec i wrzos pozwolą dodać do klasycznej, jesiennej palety kolorystycznej róże i fiolety. Jeśli natomiast zależy nam na delikatnych barwach, sięgnijmy po eleganckie eustomy w jasnej kolorystyce. Kwiaty na ślub jesienią łączyć możemy z powodzeniem z kolorowymi, jesiennymi liśćmi, owocami jarzębiny i gałązkami.
Ale jesienny bukiet ślubny i kwiaty na jesienny ślub można przygotować w jeszcze jednej odsłonie – w formie suszonych kwiatów! To niebanalne i oryginalne rozwiązanie, które jednakże warto przygotować z dużym wyprzedzeniem. Pamiętajmy także, że suszone kwiaty na ślub jesienią nie powinny być łączone ze świeżymi roślinami. Po prostu zdecydujmy się na jeden z wariantów i konsekwentnie się go trzymajmy.
Zaproszenia na ślub jesienią
Na jesienny ślub warto gości odpowiednio zaprosić. Nieocenione będą jesienne zaproszenia ślubne. Króluje tu oczywiście typowa jesienna paleta barw – połączenie bieli z ciepłym żółtym, pomarańczowym i czerwonym oferują takie projekty jak eleganckie zaproszenia ślubne Jesienne Peonie, delikatne zaproszenia ślubne Jesienne Róże czy klasyczne zaproszenia ślubne Barwy Jesieni. Jeśli szukamy nieco bardziej „dramatycznych” zaproszeń na ślub jesienią, to koniecznie sprawdźmy nieoczywiste, bo zaprojektowane na czarnym tle, zaproszenia ślubne Szykowne Kwiaty. A jak najprościej za pomocą zaproszenia na ślub jesienią dać do zrozumienia, czym jest motyw przewodni? Za pomocą zaproszeń ślubnych Jesienny Klon.
Ślub i wesele jesienią – menu
Pozostaje jeszcze kwestia jesiennego menu na wesele. W jaki sposób oddać ducha jesieni na talerzu? Najlepiej sięgając po sezonowe warzywa i owoce. Krem z dynii zamiast rosołu? Pieczone warzywa korzeniowe zamiast klasycznej surówki? Menu na wesele jesienią przede wszystkim może być nieco „cięższe” niż to letnie. Nie musimy także obawiać się ciepłych dań. Warto, aby wybierane przez nas produkty odzwierciedlały jesienny czas. Pamiętajmy też o kolorystyce dań i o przyprawach – zwłaszcza tych rozgrzewających, jak cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa. Także alkoholem możemy nawiązywać do jesiennego czasu. Grzane wino i piwo czy orzechowa nalewka zrobią furorę! A na słodkim stole? Korzenne przyprawy (pasują do wszystkiego, od piernika po lody) i jesienne owoce – jabłka, gruszki czy śliwki w najróżniejszych odsłonach.