Wesele w domu a koronawirus

Liczba przyjęć weselnych w domu znacznie wzrosła z powodu koronawirusa. Ograniczenia i zakazy sanitarne nakładane na sale weselne sprawiły, że po raz kolejny zwróciliśmy się w kierunku starych sposobów. Musimy jednak pamiętać, że wesele w domu w czasie pandemii także podlega prawnym regulacjom związanym z koronawirusem. Rządowe zakazy czy ograniczenia odnoszą się także do uroczystości organizowanych w domowym zaciszu. Dlatego jeśli rezygnujecie z dużej imprezy na rzecz przyjęcia weselnego w domu z powodu koronawirusa, sprawdźcie, czy i jakie ograniczenia dotyczą spotkań organizowanych w prywatnych domach i mieszkaniach.  

Przeczytajcie nasz tekst: Wesele a koronawirus – wszystko, co musicie wiedzieć, aby spać spokojnie.

Wesele w domu

Przyjęcie weselne w domu – za i przeciw

Wiele osób może stwierdzić, że nie ma miejsca u siebie na wesele w domu. Ale to nieprawda – kameralne przyjęcie weselne w domu można zorganizować także w mieszkaniu, nie musimy mieć od razu dużego domu z ogrodem. Wszystko bowiem zależy od tego, ile osób zamierzamy gościć oraz jaką formę przyjęcia weselnego w domu przyjmiemy – zamiast eleganckiej kolacji może to być luźna domówka – zwłaszcza jeśli zapraszamy głównie młode osoby. Jeśli planujemy gościć osoby starsze, warto jednak pozostać przy bardziej klasycznej formie.

Jakie są argumenty za przyjęciem weselnym w domu? Przede wszystkim niskie koszty. Nie tylko odchodzi koszt wynajęcia sali. Mniejsza liczba gości to także niższe koszty jedzenia i napojów. Cała reszta oszczędności zależy od rezygnacji ze stałych kosztów imprezy, jak np. kapeli. 

Jakie są minusy wesela w domu? Cóż, oczywistą odpowiedzią jest mniejszy metraż i konieczność ograniczenia listy gości. Nie pozwala ono także zazwyczaj na odbycie się imprezy tanecznej – chyba że dysponujemy naprawdę dużym domem albo organizujemy wesele w ogrodzie. 

Jak więc zorganizować wesele w domu? 

Jak przygotować wesele w domu? 

Organizować wesele w domu można zacząć później niż to na sali weselnej. Przede wszystkim nie musimy szukać wolnych terminów sal weselnych. Niemniej musimy pamiętać nadal o rezerwacji kościoła (jeśli decydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy), znalezieniu fotografa czy DJ-a, jeżeli nie chcemy rezygnować z tych usługodawców.

Pierwszym krokiem do tego, jak przygotować wesele w domu, jest wybór miejsca. Może to być dom rodzinny panny młodej, pana młodego albo dom lub mieszkanie narzeczonych. Nie ma żadnej reguły, gdzie koniecznie musi odbyć się przyjęcie weselne – wybierzcie najbardziej przestronne miejsce. Może wasza ciocia lub babcia ma naprawdę duży dom i chce wam go udostępnić? Trzeba oczywiście podkreślić słowo “chce”, bowiem nie możemy naciskać na żadnego członka rodziny czy znajomego, aby użyczył nam domu na przyjęcie weselne.

Wesele w domu – menu

Wesele w domu wymaga także opracowania menu. Nie jest to zwyczajna kolacja w większym gronie – potraw na wesele w domu musi być wystarczająco, aby zaspokoiły apetyt wszystkich gości na cały czas trwania imprezy (warto więc też zastanowić się, czy planujemy jedynie obiad weselny w domu, czy też zabawę do białego rana). 

Nieważne, na jakie menu na wesele w domu się zdecydujemy, warto wybrać profesjonalny catering. Chyba nikt nie chce spędzić swojego wesela w kuchni albo wymagać tego od innych gości. Zamiast więc zamartwiać się, jak zbudować menu na przyjęcie weselne w domu albo jak samodzielnie wydać wiele dań naraz, warto pozwolić profesjonalistom przejąć stery.

Wesele w domu – dekoracje

Jeśli nie chcemy tracić atmosfery wspaniałego przyjęcia podczas wesela w domu, zadbajmy o dekoracje. Nie musimy zatrudniać florystki, możemy samodzielnie udekorować dom lub mieszkanie. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju balony, girlandy i żywe kwiaty. Zadbajmy o obecność tych ostatnich na stołach. Niezbyt drogą, ale niezwykle efektowną formą dekoracji, są świece – możemy ustawić je w całym domu (chociaż warto uważać na otwarty ogień, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta). 

Dzieci na weselu – tak czy nie? 

Inną kwestią jest zastawa stołowa. Nie każdy ma elegancką zastawę na 20-30 osób. Ale niekoniecznie warto kupować od razu trzydzieści talerzy. Niektóre rzeczy lepiej wypożyczyć – obrusy, bieżniki, talerze, miski, kieliszki czy sztućce. 

Wesele w domu i muzyka

Organizując przyjęcie weselne w domu nie będziemy mieć raczej miejsca dla całej orkiestry – ani parkietu do tańca. Jeśli chcemy potańczyć i mamy gdzie, możemy wybrać DJ-a, którego konsoleta zajmie o wiele mniej miejsca niż sprzęt zespołu. 

Możemy także zrezygnować z DJ-a i samodzielnie zadbać o oprawę muzyczną wesela w domu, przygotowując wcześniej odpowiednią playlistę. Możemy ułożyć nie tylko playliste do tańca, ale i do wspólnego biesiadowania – świetnie sprawdzi się smooth jazz czy bossa nova. Najważniejsze, aby muzyka w takiej sytuacji nie była zbyt głośna. Uważajmy także na domorosłych DJ-ów którzy najchętniej zmienialiby piosenkę co 20 sekund i nie biorą pod uwagę uniwersalności muzyki czy odbiorców. Wprawi to wszystkich jedynie w irytację.

Wesele w ogrodzie w domu

Jeśli kameralne wesele w domu, w którym mieści się maks. 20 osób, to jednak dla nas zbyt mało, możemy zdecydować się na wesele w ogrodzie w domu. Oczywiście imprezy w ogrodzie nie zorganizujemy w każdy miesiąc ze względu na pogodę, ale ogrody często zapewniają o wiele większą przestrzeń. Można ustawić w nich namiot dla gości czy podest do tańca. 

Nie ważne, czy w domu, w ogrodzie, czy na sali – na każde z nich musicie zaprosić swoich gości! Zaproszenia ślubne eleganckie, zaproszenia ślubne minimalistyczne a może zaproszenia ślubne rustykalne – które skradną wasze serca?

Sprawdźcie, jak odmieniać nazwiska na zaproszenia ślubne!

Przeczytaj inne nasze wpisy

Kogo zaprosić na wesele

ZAiKS – opłaty za wesele. Ile kosztuje, jak i kiedy go opłacić?

Kiedy zapytać kogokolwiek o koszty wesela, pierwsze, o czym myślimy, to koszt wynajmu sali, zakupu sukni ślubnej i garnituru, cena zaproszeń ślubnych, koszt zakupu jedzenia czy zapłaty dla fotografa i zespołu/DJ-a. Ale wśród weselnych kosztów są też i takie, które nie są zbyt oczywiste. Jednym z nich jest opłata za ZAiKS.
Ślub i wesele zimą

Ślub zimą – inspiracje, dekoracje, suknia i wiele więcej!

Zima to coraz popularniejszy sezon na organizację ślubów i wesel. Wizja ślubu skąpanego w bieli śniegu potrafi przemówić do wielu. Pytanie tylko, jak zorganizować ślub zimą? Odpowiadamy!
Gwiezdne wojny

Zaproszenia dla geeków i nerdów

Popularne w kulturze książki, gry czy seriale są obecne w życiu każdego z nas i zapewne połączyły już niejedną parę. Uczucie ekscytacji kiedy odkryjemy, że ktoś podziela naszą fascynację danym tematem jest nieporównywalne do niczego innego. Zaintonowanie melodii z Mario czy zrozumienie żartu rodem z Shire spowodują, że nawiążemy nić porozumienia szybciej niż po wielogodzinnej rozmowie. Dla tych par, które właśnie tak rozpoczęły swoją przygodę mamy kilka propozycji, które wyznaczą początek kolejnego etapu wspólnego życia.
miniaturka

Dzieci na weselu – atrakcje, zabawy, koszty, prezenty

Obecność dzieci na weselu to dla niektórych temat kontrowersyjny. Część osób decyduje się na wesele bez dzieci, ale wiele par nie wyobraża sobie bez nich ślubu. Co musicie wiedzieć, zapraszając dzieci na wesele? Ile płaci się za dzieci na weselu, jak je usadzić, jak przygotować kącik dla dzieci i ile kosztuje animator? Na te wiele innych pytań odpowiadamy poniżej!
miniatura