Wesele w domu a koronawirus
Liczba przyjęć weselnych w domu znacznie wzrosła z powodu koronawirusa. Ograniczenia i zakazy sanitarne nakładane na sale weselne sprawiły, że po raz kolejny zwróciliśmy się w kierunku starych sposobów. Musimy jednak pamiętać, że wesele w domu w czasie pandemii także podlega prawnym regulacjom związanym z koronawirusem. Rządowe zakazy czy ograniczenia odnoszą się także do uroczystości organizowanych w domowym zaciszu. Dlatego jeśli rezygnujecie z dużej imprezy na rzecz przyjęcia weselnego w domu z powodu koronawirusa, sprawdźcie, czy i jakie ograniczenia dotyczą spotkań organizowanych w prywatnych domach i mieszkaniach.
Przeczytajcie nasz tekst: Wesele a koronawirus – wszystko, co musicie wiedzieć, aby spać spokojnie.
Przyjęcie weselne w domu – za i przeciw
Wiele osób może stwierdzić, że nie ma miejsca u siebie na wesele w domu. Ale to nieprawda – kameralne przyjęcie weselne w domu można zorganizować także w mieszkaniu, nie musimy mieć od razu dużego domu z ogrodem. Wszystko bowiem zależy od tego, ile osób zamierzamy gościć oraz jaką formę przyjęcia weselnego w domu przyjmiemy – zamiast eleganckiej kolacji może to być luźna domówka – zwłaszcza jeśli zapraszamy głównie młode osoby. Jeśli planujemy gościć osoby starsze, warto jednak pozostać przy bardziej klasycznej formie.
Jakie są argumenty za przyjęciem weselnym w domu? Przede wszystkim niskie koszty. Nie tylko odchodzi koszt wynajęcia sali. Mniejsza liczba gości to także niższe koszty jedzenia i napojów. Cała reszta oszczędności zależy od rezygnacji ze stałych kosztów imprezy, jak np. kapeli.
Jakie są minusy wesela w domu? Cóż, oczywistą odpowiedzią jest mniejszy metraż i konieczność ograniczenia listy gości. Nie pozwala ono także zazwyczaj na odbycie się imprezy tanecznej – chyba że dysponujemy naprawdę dużym domem albo organizujemy wesele w ogrodzie.
Jak więc zorganizować wesele w domu?
Jak przygotować wesele w domu?
Organizować wesele w domu można zacząć później niż to na sali weselnej. Przede wszystkim nie musimy szukać wolnych terminów sal weselnych. Niemniej musimy pamiętać nadal o rezerwacji kościoła (jeśli decydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy), znalezieniu fotografa czy DJ-a, jeżeli nie chcemy rezygnować z tych usługodawców.
Pierwszym krokiem do tego, jak przygotować wesele w domu, jest wybór miejsca. Może to być dom rodzinny panny młodej, pana młodego albo dom lub mieszkanie narzeczonych. Nie ma żadnej reguły, gdzie koniecznie musi odbyć się przyjęcie weselne – wybierzcie najbardziej przestronne miejsce. Może wasza ciocia lub babcia ma naprawdę duży dom i chce wam go udostępnić? Trzeba oczywiście podkreślić słowo “chce”, bowiem nie możemy naciskać na żadnego członka rodziny czy znajomego, aby użyczył nam domu na przyjęcie weselne.
Wesele w domu – menu
Wesele w domu wymaga także opracowania menu. Nie jest to zwyczajna kolacja w większym gronie – potraw na wesele w domu musi być wystarczająco, aby zaspokoiły apetyt wszystkich gości na cały czas trwania imprezy (warto więc też zastanowić się, czy planujemy jedynie obiad weselny w domu, czy też zabawę do białego rana).
Nieważne, na jakie menu na wesele w domu się zdecydujemy, warto wybrać profesjonalny catering. Chyba nikt nie chce spędzić swojego wesela w kuchni albo wymagać tego od innych gości. Zamiast więc zamartwiać się, jak zbudować menu na przyjęcie weselne w domu albo jak samodzielnie wydać wiele dań naraz, warto pozwolić profesjonalistom przejąć stery.
Wesele w domu – dekoracje
Jeśli nie chcemy tracić atmosfery wspaniałego przyjęcia podczas wesela w domu, zadbajmy o dekoracje. Nie musimy zatrudniać florystki, możemy samodzielnie udekorować dom lub mieszkanie. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju balony, girlandy i żywe kwiaty. Zadbajmy o obecność tych ostatnich na stołach. Niezbyt drogą, ale niezwykle efektowną formą dekoracji, są świece – możemy ustawić je w całym domu (chociaż warto uważać na otwarty ogień, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta).
Dzieci na weselu – tak czy nie?
Inną kwestią jest zastawa stołowa. Nie każdy ma elegancką zastawę na 20-30 osób. Ale niekoniecznie warto kupować od razu trzydzieści talerzy. Niektóre rzeczy lepiej wypożyczyć – obrusy, bieżniki, talerze, miski, kieliszki czy sztućce.
Wesele w domu i muzyka
Organizując przyjęcie weselne w domu nie będziemy mieć raczej miejsca dla całej orkiestry – ani parkietu do tańca. Jeśli chcemy potańczyć i mamy gdzie, możemy wybrać DJ-a, którego konsoleta zajmie o wiele mniej miejsca niż sprzęt zespołu.
Możemy także zrezygnować z DJ-a i samodzielnie zadbać o oprawę muzyczną wesela w domu, przygotowując wcześniej odpowiednią playlistę. Możemy ułożyć nie tylko playliste do tańca, ale i do wspólnego biesiadowania – świetnie sprawdzi się smooth jazz czy bossa nova. Najważniejsze, aby muzyka w takiej sytuacji nie była zbyt głośna. Uważajmy także na domorosłych DJ-ów którzy najchętniej zmienialiby piosenkę co 20 sekund i nie biorą pod uwagę uniwersalności muzyki czy odbiorców. Wprawi to wszystkich jedynie w irytację.
Wesele w ogrodzie w domu
Jeśli kameralne wesele w domu, w którym mieści się maks. 20 osób, to jednak dla nas zbyt mało, możemy zdecydować się na wesele w ogrodzie w domu. Oczywiście imprezy w ogrodzie nie zorganizujemy w każdy miesiąc ze względu na pogodę, ale ogrody często zapewniają o wiele większą przestrzeń. Można ustawić w nich namiot dla gości czy podest do tańca.
Nie ważne, czy w domu, w ogrodzie, czy na sali – na każde z nich musicie zaprosić swoich gości! Zaproszenia ślubne eleganckie, zaproszenia ślubne minimalistyczne a może zaproszenia ślubne rustykalne – które skradną wasze serca?
Sprawdźcie, jak odmieniać nazwiska na zaproszenia ślubne!