Ślub w stylu romantycznym – czyli jaki?

Delikatne, zwiewne, dziewczęce, lekkie, subtelne, jasne, pełne słońca i ciepła – kiedy myślimy o ślubie i weselu w stylu romantycznym, właśnie te określenia jako pierwsze przychodzą nam do głowy. I choć wiemy, że dla każdej pary młodej własne  wesele będzie romantyczne, to warto wyróżnić coś takiego, jak właśnie styl romantyczny. 

Romantyczny styl wesela i jego cechy charakterystyczne wywodzić możemy z kilku źródeł. Jednym z nich jest romantyzm sam w sobie, a może nawet bardziej wyobrażenie na temat XIX-wiecznego romantyzmu. Obraz Wędrowca nad morzem mgły Caspar Davida Friedricha łączy w sobie tajemniczość, nostalgię, ekspresję, umiłowanie natury. Również te elementy odnajdziemy w stylu romantycznym wesela, z naciskiem na pozytywne i radosne aspekty romantycznej emocjonalności. 

Ślub i wesele w stylu romantycznym łączą więc w sobie pewną elegancję, ale i swobodę; klasyczne z naszego punktu widzenia rozwiązania, ale często z nieoczekiwanym twistem; jasną, ale nie nudną paletę kolorystyczną; harmonię, ale z nutą szaleństwa.

Oczywiście styl romantyczny często przenika się z innymi stylami – niektórzy używają także takich określeń jak „styl wiejsko-romantyczny” czy „ślub w stylu francuskim”. 

Sprawdź, jak zorganizować wesele w stylu rustykalnym

Styl romantyczny – wesele

Konkretne style weselne osiąga się dzięki odpowiedniemu doborowi kolejnych elementów uroczystości. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Jak będzie wyglądać ślub i wesele romantyczne?

1. Paleta kolorów w stylu romantycznym

Skoro zwiewność i delikatność, to romantyczne kolory będą głównie jasne. Dlatego też paleta kolorów w stylu romantycznym to przede wszystkim biel (także złamana), kremy, beże, jasne szarości i oczywiście pastele – przede wszystkim pudrowy róż, i błękitny. Mniej oczywiste barwy to herbaciany żółty i pomarańczowy. Mocniejsze akcenty kolorystyczne to oczywiście zieleń, ale także „szlachetne” kolory – bordowy, ciemny fiolet, szmaragd czy granatowy – przede wszystkim jako akcenty.

2. Miejsce wesela w stylu romantycznym

Romantyczne wesele odbywać może się w wielu miejscach. Świetnym wyborem jest dworek lub pałacyk. Pozwolą one stworzyć niesamowitą atmosferę rodem z przeszłości. Wnętrza takich miejsc będą także same w sobie idealną dekoracją wesela w stylu romantycznym. Wysokie sufity, ozdobne stiuki, kolumny, stare meble, kominek – wszystkie te elementy znajdziemy w miejscach tego typu.

Ale ślub w stylu romantycznym z łatwością zorganizujemy także w plenerze, również pod namiotem. Białe płótno namiotu wznosi element zwiewności i delikatności i jest idealnym tłem dla reszty dekoracji. Przeniesienie wesela na zewnątrz pozwala także nawiązać do natury. Miejsce wesela w stylu romantycznym może być więc wszędzie!

Wesele boho – jak je zorganizować?

3. Dekoracje weselne w stylu romantycznym

Najlepsze dekoracje weselne w stylu romantycznym to kwiaty, ale o nich zaraz. Jakie inne dekoracje uznać można za romantyczne? Przede wszystkim sięgnijmy po lejące się, zwiewne materiały w jasnych kolorach, którymi możemy obwiązać np. krzesła. Wszelkiego rodzaju materiałowe wstążki do dekoracji elementów na stołach także świetnie się sprawdzą. Jeśli chodzi o konkretne przedmioty, postawmy na prostotę i nutkę vintage. Stare, mosiężne świeczniki nadadzą wytworności, a liczne świece wprowadzą atmosferę tajemnicy, gdy zapadnie zmrok. To prawdziwie romantyczne dekoracje.

4. Kwiaty w stylu romantycznym

Wspomnieliśmy już o kwiatach w stylu romantycznym. Paletę kolorystyczną znamy, wskażmy więc konkretne odmiany. Z pewnością będą to różne i piwonie, a więc kwiaty o dużych, okazałych pąkach. Świetnie sprawdzi się także modna eustoma. Gipsówka doda całości rustykalnego charakteru. Bez będzie idealnym wyborem dla osób biorących ślub w maju, które marzą o ślubie romantyczno-wiejskim. 

A jaki powinien być bukiet w stylu romantycznym? My optujemy za opcją nie do końca idealną i nie tak uporządkowaną – zamiast małego, mocno związanego bukietu wybierz rozłożystą wiązankę, w której duuuużo się dzieje. 

Zobacz, jak wygląda wesele w stylu glamour.

5. Stylizacja panny młodej w stylu romantycznym

Jaka powinna być romantyczna suknia ślubna? Przede wszystkim stawiamy na lekkość i zwiewność. Idealnie sprawdzi się jedwab i muślin, ale także tiul, choć konstrukcja typowe książniczki z bogato dekorowaną górą może być nieco zbyt ciężka dla sukni ślubnej w stylu romantycznym. Suknia powinna być także dziewczęca, warto zrezygnować więc z głębokich dekoltów czy mocnych wcięć z boku. Świetnym wyborem jest sukienka z długim, zwiewnym rękawem. 

Ale nie tylko o suknię chodzi. Stylizacja panny młodej w stylu romantycznym to także fryzura i makijaż. Co do tego pierwszego sprawdzą się lekkie upięcia, niby w nieładzie, eleganckie, proste koki oraz rozpuszczone włosy. Warto postawić na delikatną ozdobę do włosów z kryształkami lub perełkami. Makijaż natomiast powinien być w miarę naturalny i lekki.

6. Zaproszenia ślubne w stylu romantycznym

Dochodzimy w końcu do zaproszeń. Tutaj królują delikatne barwy i motyw natury. Oto nasze typy jeśli chodzi o zaproszenia w stylu romantycznym. 

Subtelne
Białe magnolie
Minimalistyczny eukaliptus
Dzikie lilie
Pastelowe

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu