Przysięga małżeńska: słowa przysięgi na ślubie cywilnym, kościelnym, jednostronnym i humanistycznym

Moment, w którym państwo młodzi wypowiadają słowa przysięgi małżeńskiej, to z pewnością jeden z najbardziej wzruszających w trakcie całej uroczystości. Niektórym gościom po policzku spływa wtedy łza, a i małżonkom czasem zadrży głos w trakcie zapewniania się wzajemnie o dozgonnej miłości – ale nie każda przysięga będzie taka sama. Jak brzmi przysięga małżeńska cywilna, a jak kościelna? I czy taką przysięgę małżeńską można ułożyć samodzielnie, według własnego pomysłu?

Przysięga małżeńska – ślub cywilny

Tekst przysięgi małżeńskiej na ślubie cywilnym jest dość krótki i zapowiadany jest przez urzędnika. Pierwszy przysięgę małżeńską składa Pan Młody, mówiąc:

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Następnie te same słowa wypowiada Panna Młoda:

„Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Obustronne złożenie cywilnej przysięgi małżeńskiej podsumowuje urzędnik słowami:

„Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński pani (imię) i pana (imię) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.”

Po tej części następuje wymiana obrączkami, podpisanie aktu małżeńskiego, a narzeczeni stają się małżeństwem.

Czy przysięgę małżeńską na ślubie cywilnym można zmieniać? Można ją rozbudować – nie można pominąć oficjalnej przysięgi małżeńskiej, ale można powiedzieć wcześniej kilka słów od siebie. Jeśli marzy Wam się romantyczna, wzruszająca przysięga małżeńska, to w przypadku ślubu cywilnego macie na nią szansę. Nie zapomnijcie jednak uzgodnić tego wcześniej z urzędnikiem.

Przeczytaj także:

Przysięga małżeńska – ślub kościelny i konkordatowy

Inaczej brzmi tekst przysięgi małżeńskiej składanej w kościele. Formułą przysięgi jest nieco dłuższa niż w przypadku cywilnej uroczystości.

ślub humanistyczny

Moment składania przysięgi małżeńskiej rozpoczyna ksiądz, zadając parze młodej trzy pytania:

  1. „Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”

  2. “Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”

  3. “Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”

Po każdym z tych pytań państwo młodzi odpowiadają: „Chcemy”.

Po tej części następuje modlitwa, po której ksiądz wypowiada słowa:

„Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej”.

Po tych słowach państwo młodzi stają naprzeciwko siebie i podają sobie prawe dłonie, które ksiądz owija stułą.

W tym momencie rozpoczyna się składanie kościelnej przysięgi małżeńskiej. Słowa przysięgi najpierw, partiami, wymawia ksiądz, a każde z małżonków je powtarza. Jak w przypadku ślubu cywilnego, pierwszy przysięgę składa mężczyzna.

„Ja (imię) biorę Ciebie (imię) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Następnie te same słowa powtarza panna młoda:

„Ja, (imię), biorę Ciebie (imię) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Fragment ten kończy ksiądz słowami:

„Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”

Teraz czas na obrączki. Czasem podaje je świadek, czasem służący do mszy ministrant. W pierwszej kolejności odzywa się ksiądz:

„Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności” W dalszej części kapłan święci obrączki i wypowiada tekst: „Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki”.

Teraz każdy z małżonków sięga po obrączkę i zakłada je drugiej osobie na palec serdeczny prawej dłoni. Rozpoczyna pan młody, a nakładając obrączkę, wymawia takie słowa:

 „(Imię Panny Młodej), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Następnie tę samą czynność powtarza panna młoda, mówiąc:

„(Imię Pana Młodego), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Tak, jak i w przypadku przysięgi, słowa „podpowiada” ksiądz. Nie musicie więc się martwić, że zapomnicie słów przysięgi małżeńskiej podczas ślubu kościelnego czy konkordatowego.

Przeczytajcie nasze teksty o organizacji wesela:

Przysięga małżeńska – ślub jednostronny

ślub

Słowa przysięgi małżeńskiej w przypadku ślubu jednostronnego są niemal takie same, jak przy ślubie kościelnym. Sam tekst różni się jedynie w jednym miejscu, bowiem osoba nie będąca wyznania katolickiego nie wymawia słów: „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”.

Czy są jeszcze jakieś inne różnice? Owszem, osoba niebędąca katolikiem podczas ślubu jednostronnego nie przyjmuje komunii, a także nie wykonuje znaku krzyża.

Własna przysięga małżeńska – kiedy jest możliwa?

Wielu osobom marzy się własna, romantyczna przysięga małżeńska. Sztywne ramy przysięgi na ślubie cywilnym czy kościelnym nie zawsze dają szansę na powiedzenie wszystkiego, co chcielibyśmy wyznać drugiej połowie. Kiedy możemy ułożyć i wypowiedzieć własną przysięgę małżeńską?

  1. Podczas ślubu cywilnego oficjalną przysięgę można poprzedzić kilkoma zdaniami od siebie. Oczywiście wcześniej należy uzgodnić to z urzędnikiem udzielającym ślubu.
  2. Własną przysięgę małżeńską układają osoby, które biorą ślub humanistyczny. Taki ślub nie ma ustalonej przysięgi małżeńskiej. Na szczęście narzeczeni mogą liczyć na pomoc osoby udzielającej ślubu humanistycznego, która może wcześniej podsunąć kilka pomysłów.

Czy własną przysięgę można wypowiedzieć podczas ślubu kościelnego lub konkordatowego? Niestety nie ma takiej możliwości.

Przysięga małżeńska na wesoło – czy wypada?

Nietypowa przysięga ślubna może być także tekstem pełnym… humoru. Ale czy zawsze wypada żartować podczas składania przysięgi? I jaki humor jest odpowiedni? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ale mamy kilka sugestii.

  1. Nie każdej osobie spodoba się śmieszna przysięga małżeńska – jeśli podejrzewasz, że Twoja druga połówka nie będzie zadowolona, odpuść ten pomysł.
  2. Warto zapytać drugą osobę, czy taka forma mu/jej nie przeszkadza.
  3. Układając śmieszną przysięgę małżeńską, pamiętaj, że nie każdy żart będzie odpowiedni. Raczej nie warto poruszać tematów drażliwych, ośmieszających, obraźliwych, kontrowersyjnych, obscenicznych czy wulgarnych. 

Własna przysięga małżeńska – pomysły

Nie zaproponujemy wam gotowego tekstu własnej przysięgi małżeńskiej – jak określenie wskazuje, powinna być ona „własna”. Ale możemy podpowiedzieć, jakie elementy warto w niej zawrzeć albo które z nich mogą być punktem wyjścia waszych słów.

  1. Moment, w którym się poznaliście, zakochaliście w sobie, chwila pierwszego pocałunku.
  2. Wasze ulubione wspólne wspomnienia, najszczęśliwsze chwile w związku.
  3. Rzeczy, za które kochasz i podziwiasz swoją ukochaną/swojego ukochanego.
  4. Nawiązanie do wspólnego ulubionego filmu, ulubionej książki lub piosenki.
  5. Rozpoczęcie cytatem, na przykład fragmentem wiersza.

Mamy nadzieję, że któraś z naszych podpowiedzi okaże się przydatna!

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu