Ile wynoszą koszty wesela?

Przyszli małżonkowie zazwyczaj nie wiedzą, jakie są koszty wesela. Skąd mieliby wiedzieć, jaka jest cena wesela, skoro najpewniej będą organizować je pierwszy raz. I choć temat kosztów wesela mógł pojawiać się z rozmowach z bliskimi czy znajomymi, to jednak dopiero podczas organizacji własnego wesela dowiadujemy się, ile dokładnie kosztuje ślub i wesele.

Koszt wesela nie jest stały – zależy od ogromnej liczby różnych czynników oraz, przede wszystkim, naszego budżetu. Można zorganizować zarówno wesele za 5000 zł, za 20 000 zł, ale i za 100 000 zł. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na takie pytania jak:

 • jak stworzyć weselny budżet;
 • jak zaplanować wydatki na wesele;
 • z jakimi cenami spotkamy się, zamawiając usługi weselne.

Przeczytaj także: Dokumenty i formalności do ślubu cywilnego, kościelnego i konkordatowego

Od czego zależy to, ile kosztuje organizacja wesela?

Wielkie planowanie – tym jest organizacja wesele. Koszty to suma całej masy czynników. Najważniejsze to:

 • miejsce – czy zamierzamy zorganizować wesele w domu, wynająć namiot czy też piękną salę;
 • liczba gości – jeden z najważniejszych elementów składowych ceny wesela. Im więcej osób, tym oczywiście droższe wesele, jako że cena za tzw. talerzyk to ok. połowa całych kosztów wesela;
 • rejon Polski – organizacja wesela w dużym mieście może być droższa niż w niewielkiej miejscowości, bowiem cenniki usługodawców mogą się znacznie różnić; ceny będą różne także m.in. ze względu na województwo;
 • co zrobimy sami – wszystko to, co wykonamy samodzielnie, zakupimy taniej z drugiej ręki czy pożyczymy od bliskich, pozwala obniżyć końcową cenę wesela;
 • rodzaj uroczystości – inna będzie odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ślub kościelny czy konkordatowy, a ile kosztuje mały ślub cywilny – a jeszcze inne na pytanie, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze. Każda forma uroczystości wymaga nieco innych przygotowań, a co za tym idzie – wydatków;
 • dodatkowe atrakcje – noclegi dla gości, pokaz fajerwerków, fotobudka, animatorka dla dzieci – to nie są standardowe elementy każdego wesela, ale na wielu z nich się pojawiają.

Koszt wesela – ile kosztuje organizacja wesela na 50, 100 czy 200 osób?

Jak sfinansować wesele?

Czasem nawet koszt niewielkiego wesela potrafi wstrząsnąć domowym budżetem. Na wesele można oczywiście samodzielnie odłożyć i w całości sfinansować je ze swoich środków. Z pewnością takie rozwiązanie daje swobodę w podejmowaniu decyzji odnośnie samego wesela. Swobodę, którą nie zawsze ma się, jeśli wesele finansują lub współfinansują rodzice. 

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że rodzice płacą za wesele – ale warto przed zgodzeniem się na taką propozycję jasno wyznaczyć warunki i granice. Warto zapytać rodziców wprost, czy w zamian oczekują spełnienia ich konkretnych wymagań, czy chcą brać udział w podejmowaniu decyzji, czy mimo wszystko pozwolą Młodym o wszystkim decydować. Pozwoli to w późniejszym czasie zminimalizować nieprzyjemne sytuacje i stres.

Jest jeszcze trzeci sposób na płatność za wesele – kredyt. Jednakże warto podejść do tej opcji z dużą dozą rozwagi i zadać sobie pytanie, czy na pewno potrzebujemy kredytu na wesele. Być może wystarczy zrezygnować z jednej bądź dwóch rzeczy albo minimalnie ograniczyć listę gości? Oczywiście kredyt na wesele nie jest sam w sobie złym rozwiązaniem – wszystko zależy od tego, na jakich warunkach weźmiemy kredyt i jakie mamy możliwości jego spłaty.

Przeczytaj także: Kiedy zamawiać i wręczać zaproszenia ślubne?

Jak zaplanować płatność za wesele?

Od czego zacząć organizację ślubu i wesela? Od stworzenia weselnego budżetu. Możecie rozpisać go na kartce albo skorzystać z Excela bądź Arkuszy Google. Programy tego typu pozwalają na szybkie sumowanie poszczególnych kosztów czy tworzenie prostych wizualizacji podziału kosztów ślubu i wesela. Tworząc listę wydatków, możemy od razu zaznaczać, na ile płatności rozbity jest dany wydatek, kiedy trzeba zapłacić raty itd.

Koszt wesela – ile za co? Podział budżetu

Rozpoczynają organizację wesela, koszty warto podzielić na kilka głównych obszarów. Znając swój ogólny budżet, możemy wtedy łatwo policzyć, ile na co możemy wydać:

 • Sala i przyjęcie – ok. 50% całego budżetu. To największy koszt wesela. Zawiera w sobie wynajem obiektu, koszty jedzenia i napojów, ale także zakupu alkoholu, tortu, słodkiego czy wiejskiego stołu. Podpisując umowę z salą, warto sprawdzić, co dokładnie jest w cenie talerzyka, co jest dodatkowo płatne, a co możemy zakupić we własnym zakresie i wnieść na salę. Koszt przyjęcia to także muzyka, a więc wynajęcie DJ-a lub zespołu. Dodatkowo w ten koszt zaliczyć należy wiele „drobiazgów”, takich jak upominki dla gości, zaproszenia ślubne, ślubna papeteria, jak winietki ślubne, czy atrakcje na sali. Jak obniżyć te koszty? Można na przykład wynająć salę w mniej oczywistym terminie – pisaliśmy już o tym, kiedy brać ślub – ograniczyć liczbę gości czy zakupić jak najwięcej rzeczy na salę samodzielnie, a nie za jej pośrednictwem (jeśli umowa na to pozwala).
 • Fotograf i/lub kamerzysta – min. 10% całego budżetu. Fotograf czy kamerzysta o wątpliwej jakości umiejętnościach mogą zniszczyć nasze marzenia o pięknej pamiątce ze ślubu i wesela. Ale z drugiej strony warto zachować umiar. Mimo wszystko fotograf to spora część kosztu wesela, a dodatkowe wynajęcie kamerzysty może ten wydatek podwoić.
 • Ubrania – min. 10 % całego budżetu. Sukienka i garnitur, ale też buty, koszula, dodatki, biżuteria, ale też fryzjer i makijaż – ostatecznie potrafi zebrać się całkiem sporo. Oczywiście cena zależeć będzie od tego, czy kupimy gotowy model czy też wybierzemy szycie na miarę. Obniżyć koszt wesela możemy wybierając wypożyczenie sukienki i garnituru lub zakup z drugiej ręki.
 • Dekoracje – ok. 10 % całego budżetu. Tutaj można popłynąć. Na dekoracje można wydać naprawdę dużo, ale też prawie nic. Zależy od tego, czy wybierzemy usługi florystki lub dekoratorki czy też samodzielnie (z pomocą bliskich) zajmiemy się przystrajaniem sali. Oprócz kwiatów w tej kategorii znajdą się też lampiony, rzeczy na stół (podtalerze, serwetki, obrusy, bieżniki), świeczniki, lampki czy dywan do kościoła.
 • Ceremonia – ok. 5 % całego budżetu. Pisaliśmy już, że to, ile kosztuje ślub cywilny a kościelny, to dwie różne kwestie. Ślub cywilny to koszt opłaty (ok. 80 zł), chyba że wybierzemy ślub w plenerze (droższa opcja, ok. 1000 zł). Za ślub kościelny lub konkordatowy zapłacić można od kilkuset do nawet dwóch tysięcy. W ten koszt wchodzą także obrączki – tu duże znaczenie ma to, czy dysponujemy własnym złotem.
 • Inne – ok. 5 % całego budżetu. Wynajem auta dla Pary Młodej, autokaru dla gości, opłacenie noclegów – to dodatkowe koszty wesela.
 • Pozostałe 10% budżetu warto zostawić na nieprzewidziane wydatki lub nieco wyższe koszty wymienionych elementów.

Koszty wesela a liczba osób

Za największy wydatek uważa się… samych gości. Ale czy to kwestia jedynie ceny za „talerzyk”? Niekoniecznie – czasem dochodzi do tego kwestia noclegu a przy większych weselach zmniejsza się także wybór sal – a co za tym idzie, pole manewru jeśli chodzi o wybór sali o najlepszej proporcji cena/jakość. Pamiętajmy także o opłatach stałych, na które liczba gości nie ma wpływu, jak sukienka, DJ czy fotograf.

Przeczytaj także: Dzieci na weselu – tak czy nie?

Ile kosztuje wesele na 50 osób?

Koszt wesela na 50 osób można znacznie obniżyć organizują przyjęcie w domu lub ogrodzie. Przy takiej liczbie goście jest to jak najbardziej możliwe. Tym samym rezygnujemy z największego kosztu. Oczywiście nadal musimy opłacić catering, ale mamy absolutnie wolną rękę odnośnie jedzenia i napojów. Koszty wesela na 50 osób można więc łatwo ograniczyć.

Ile kosztuje wesele na 80 osób?

80 osób to już nieco zbyt wiele na zabawę w domu (chyba że planujemy zabawę w ogrodzie, a ten mamy spory), nadal jednak możemy zamiast klasycznej sali wynająć namiot typu jurta, który zazwyczaj mieści do 70-80 osób. Koszt wesela na 80 osób nadal można więc ograniczyć wybierając alternatywę typowej sali weselnej. Jeśli jednak organizujemy uroczystość na sali, przyjmujemy, że koszt jednego gościa wynosi 200 zł (choć możemy zapłacić też o wiele więcej!). Mnożymy to przez liczbę gości, a następnie przez dwa – przybliżony koszt wesela na 80 osób to ok. 32 tysięcy złotych.

Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Mnożąc 200 zł razy liczbę gości, mamy 20 tysięcy kosztów związanych przede wszystkim z jedzeniem i piciem. Taką kwotę mnożymy razy dwa, otrzymując przybliżone koszty wesela na 100 osób, czyli 40 tysięcy – choć mogą być one także wyższe.

Ile kosztuje wesele na 150 osób?

Koszt wesela na 150 osób to, analogicznie, 200 zł x 150 x 2, czyli 60 tysięcy złotych za całą imprezę. Niemniej pamiętajmy, że nie ma górnej granicy, jeśli chodzi o organizację wesela i jeżeli nie będziemy pilnować budżetu, łatwo go przekroczymy.

Ile kosztuje wesele na 200 osób i więcej?

Koszt wesela na 200 osób to już spory wydatek. Przyjmując, że cena za gościa to 200 zł, za samo jedzenie i napoje zapłacimy 40 tysięcy złotych! Mnożąc razy dwa, mamy 80 tysięcy za całość, choć takie duże imprezy często kosztują około 100 tysięcy złotych.

Cena wesela – przybliżone kwoty

Jakich cen możemy spodziewać się wysyłając pytania o ofertę do usługodawców? Podajemy przybliżone koszty, ale należy pamiętać, że możemy zetknąć się także z wyższymi (lub niższymi) ofertami – zależy to od doświadczenia danego usługodawcy, jakości jego/jej pracy, tego, jak popularna jest dana usługa lub rozchwytywany jest dany usługodawca czy miejsca organizacji wesela. 

 • DJ: 2000-6000 zł;
 • Zespół: od 4000 zł do nawet kilkunastu tysięcy;
 • Fotograf: 2000-7000 zł (plus często dodatkowo płatne są albumy, 300-400 za sztukę);
 • Kamerzysta: 3000-6000 (zazwyczaj jest taniej, gdy wybieramy fotografa i kamerzystę z jednej firmy);
 • Kwiaty, dekoracja kościoła i sali: od ok. 2000 zł do nawet 10 000 (jeśli stawiamy na np. egzotyczne kwiaty w dużej ilości);
 • Obrączki: ok. 2000 zł;
 • Suknia ślubna: 2000-5000 (tańsza opcja to sukienka z drugiej ręki lub aliexpress, powyżej 5000 zł kosztują sukienki znanych polskich ślubnych projektantów oraz sukienki projektantów sprowadzane zza granicy);
 • Garnitur: 1000-6000 (z jednej strony mamy garnitur z outletu, z drugiej garnitur szyty na miarę);
 • Wynajem auta: 500-1000 zł;
 • Fryzura: ok. 200-300 zł + koszt fryzury próbnej;
 • Makijaż: ok. 150-300 zł + koszt makijażu próbnego.

Koszty wesela w 2021 – dodatkowe wydatki

Obecnie koszty organizacji wesela mogą dodatkowo wzrosnąć z powodu pandemii. Przenoszenie wesela na kolejne terminy, utracone zadatki, zmiany usługodawców – to wszystko może dodatkowo wpłynąć na ostateczny koszt wesela w 2021 roku. Z drugiej strony niepewność związana z organizacją wesela sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na małe, kameralne uroczystości. 

Przeczytaj także: Wesele a koronawirus – wszystko, co musicie wiedzieć, aby spać spokojnie

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu