Ślub w czasie Covid-19

Wesele a koronawirus – wszystko, co musicie wiedzieć, aby spać spokojnie

Ślub i wesele to dla dla par jeden z najważniejszych dni w życiu. W jego organizację wkłada się wiele wysiłku, emocji, czasu i pieniędzy. To oczywiste, że każdemu zależy na tym, aby wszystko było perfekcyjne. Dlatego rozumiemy emocje, jakie towarzyszą kwestii koronawirusa, wesel i obostrzeń związanych z pandemią. Zastanawiacie się, co z weselami w 2022? W tym wpisie mamy nadzieję rozwiać wasze wątpliwości, co do tego, jak może wyglądać ślub i wesele w dobie koronawirusa, co zrobić w przypadku niespodziewanych zmian i jak nie stracić głowy w całym tym szaleństwie.

Wesela 2022 – aktualne obostrzenia (styczeń 2022)

Obecnie możliwe jest organizowanie wesel zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, ale limit osób wynosi 100. Pamiętać należy jednak, że do tego limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych (taka osoba musi okazać unijne, cyfrowe zaświadczenie COVID lub zaświadczenie zaszczepienia dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta). 

Dodatkowo takie miejsca jak kościół, hotele czy restauracje również obejmują limity – zajętych może być maksymalnie 30% miejsc. Jak wcześniej, do tego limitu nie wliczają sie osoby zaszczepione przeciw COVID-19, a także osoby, które  zaświadczenie o wyniku testu lub wyzdrowieniu.

Podczas wesela obowiązuje ścisły reżim sanitarny. Zajęty może być jedynie co drugi stolik, a odstęp między stołami powinien wynosić min. 1,5 m. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy między stolikami znajduje się przegroda, ale musi mieć ona min. 1 metr, licząc od wysokości blatu stolika.

Koronawirus i wesela – gdzie szukać aktualnych informacji?

Szukając aktualnych informacji na temat aktualnych obostrzeń dot. wesel, koniecznie sprawdźcie strony rządowe. Informacje potrafią zmieniać się niezwykle dynamicznie, zwłaszcza podczas kolejnych fal koronawirusa, dlatego zawsze warto upewnić się, porównując komunikaty z kilku źródeł. Docelowym miejscem, które zawiera informację o nowych obostrzeniach dot. wesel, jest rządowa strona Ministerstwa Rozwoju i Technologii – TUTAJ

 

Ślub w czasie pandemii – przysięga w kościele lub urzędzie, a Covid-19

Czy musicie mieć maseczkę w kościele na ślubie? Tak, jak i każdy gość. Pamiętajmy też, że w kościele obowiązuje limit 30% zajętych miejsc. Sprawdźcie na stronie internetowej parafii, w której bierzecie ślub, ile osób limit ten wynosi w przypadku konkretnego kościoła. Należy także nadal pamiętać o zachowaniu dystansu. Ksiądz zapewne poda wam komunię na dłoń, a nie do ust. Kościoły zapewniają możliwość zdezynfekowania rąk nie tylko u wejścia do świątyni, ale także tuż przed przyjęciem komunii.

A co ze ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego? Tutaj najlepiej na bieżąco sprawdzać wytyczne waszego urzędu, w którym będziecie brać ślub. 

Skąd wziąć zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19?

Obecnie aby dana osoba nie wliczała się do limitu osób, musi okazać zaświadczenie szczepienia przeciwko koronawirusowi. Takie zaświadczenie otrzymujemy  po pełnym zaszczepieniu (obecnie Polacy i Polki mogli już zaszczepić się trzema dawkami). Gdzie je znajdziemy?

  • Zaświadczenie szczepienia znajdziecie na swoich kontach w Internetowym Koncie Pacjenta.
  • O takie zaświadczenie możecie poprosić w trakcie wizyty w punkcie szczepień.
  • Dostępne jest ono także w aplikacji mObywatel.

Kto może się zaszczepić, a co za tym, kto może nie być liczonym do limitu? Zaszczepić się może każda osoba dorosła, a także, za zgodą rodzica/opiekuna prawnego, każde dziecko, które skończyło 5. rok życia. 

Co z weselami, gdy obostrzenia się zmieniają? 

Przede wszystkim – nie panikujcie. Koronawirus jest już z nami od jakiegoś czasu i wszyscy – zarówno usługodawcy, jak i wasi gości – zdają sobie sprawę z obowiązujących obostrzeń i z tego, że w wyniku wzrostu liczby zachorowań, mogą one się bardzo dynamicznie zmieniać. 

To, ile osób będzie mogło być na waszym weselu, zapewne będzie się zmieniać przez koronawirusa. Najważniejsze, abyście:

  • byli świadomi, że obostrzenia będą się zmieniać i najpewniej w dniu odbywania się ślubu i wesela będą one inne, niż te, które obowiązywały, gdy zaczynaliście organizację uroczystości;
  • trzymali rękę na pulsie i informowali na bieżąco waszych gości o najważniejszych zmianach;
  • mieli przygotowany plan B w razie najcięższych obostrzeń – np. zakaz organizacji wesel;
  • dokładnie wczytywali się w podpisywane umowy i szczegółowo wypytywali usługodawców o potencjalne scenariusze covidowe.

Zanim obostrzenia na wesela sprawią, że postanowicie odwołać usługodawców, najpierw z nimi porozmawiajcie. Covidowa rzeczywistość jest trudna nie tylko dla narzeczonych i ich gości, ale także dla całej branży ślubnej. Zawsze można dojść do porozumienia. Ale co, jeśli będzie to niemożliwe?

Musieliśmy odwołać lub przełożyć wesele przez obostrzenia i koronawirusa – co zrobić?

Drugą niezwykle istotną kwestią interesującą przyszłych małżonków, jest sytuacja, w której musieliście radykalnie zmienić swoje plany. Część z was zdecydowała się wesele odwołać, inni przełożyć na inny termin. Co musicie wiedzieć?

1. Odwołanie wesele przez Covid-19

Pary, które musiały odwołać wesela z powodu koronawirusa z powodu obowiązującego wcześniej zakazu, obawiały się przede wszystkim utraty wpłaconych już usługodawcom pieniędzy. Niepotrzebnie. Niezależnie od tego, jak wyglądała wasza umowa, macie pełne prawo do zwrotu wszystkich zaliczek. Po pierwsze, w umowie mógł znaleźć się zapis o tzw. „sile wyższej”, która uniemożliwia wykonanie usługi. Zapewnia ona zwrot poniesionych kosztów, czyli np. zaliczki. Ale nawet jeśli w waszej umowie takiego zapisu nie ma, polskie prawo stoi po waszej stronie. Jak stanowią art. 475 i art. 496 Kodeksu Cywilnego, zobowiązanie opisane w umowie wygasa, kiedy jest niemożliwe do wykonania, a żadna ze stron nie ponosi za to winy, a więc strona, która częściowo zapłaciła już za usługę, może te pieniądze odzyskać.

Co jednak z sytuacją, kiedy wesela nie są już zakazane z powodu koronawirusa, ale nadal chcecie odwołać swoją uroczystość? Tutaj zastosowanie ma przede wszystkim art. 15 tzw. „tarczy antykryzysowej” z dnia 31 marca 2020 roku, który określa, że jeśli rozwiązanie umowy jest bezpośrednio związane z koronawirusem, strona, która otrzymała już zapłatę, jest zobowiązana do zwrócenia jej w ciągu 180 dni.

Pamiętajcie, że w takiej sytuacji nie przysługuje wam zwrot podwójnej kwoty zadatku, ale otrzymacie tyle, ile zostało wpłacone.

2. Przełożenie wesele przez Covid-19

Ale nie każdy decyduje się na odwołanie uroczystości, wiele par woli ją przenieść na inny termin. To oczywiście najlepsze rozwiązanie dla branży ślubnej. Usługodawcy z chęcią zgodzą się na zmianę daty. Problemem może być zgranie ich wszystkich i znalezienie takiego terminu, który pasować będzie każdemu. Jeśli wam się uda, przynajmniej z większością, musicie zrobić jeszcze jedną rzecz – poinformować swoich gości o zmianie daty ślubu i wesela.

Zaproszenia ślubne mają to do siebie, że widnieje na nich… data. Czy to znaczy, że musicie ponownie zamówić cały zestaw zaproszeń i dwa razy ponieść ten sam wydatek? Nie, przygotowaliśmy bowiem dla was szereg rozwiązań, o czym informowaliśmy was w naszym wpisie o ślubie i weselu w czasie pandemii koronawirusa. Jeśli przez Covid-19 musieliście przełożyć wesele, możecie:

  • pobrać gotowe darmowe grafiki do druku informujące gości o konieczności zmiany daty uroczystości – jeśli chcecie je spersonalizować dodając swoje imiona, napiszcie do nas na adres pracownia@slubipapier.pl lub na Facebooku;
  • wydrukować karty z nową datą, które dołączycie do poprzednich zaproszeń lub zupełnie nowe zaproszenia z dużym rabatem;
  • zamówić dodatki ślubne i zaproszenia z pustym miejscem na datę do samodzielnego wpisania – idealne, kiedy wiecie, że musicie przełożyć wesele z powodu wirusa, ale nie wiecie jeszcze na kiedy;
  • zamówić zaproszenia ślubne teraz, korzystając tym samym z rabatu, ale wstrzymać ich druk do momentu, kiedy będziecie pewni nowej daty – nie martwcie się, poczekamy za wami.

Rozumiemy też, że możecie mieć wiele pytań i wątpliwości, dlatego czekamy na wszelkie wasze wiadomości, na które będziemy na bieżąco odpowiadać. 

Czy koronawirus i zmieniające się obostrzenia zmieniły to, jak wygląda dzisiaj organizacja ślubu i wesela i sama uroczystość? Nie da się ukryć. Czy pandemia pokrzyżowała plany wielu par? Niestety tak. Ale żaden wirus nie zmienia waszej miłości i tego, że pragniecie i możecie celebrować początek nowej drogi życia. Z wielką przyjemnością pomożemy wam w spełnieniu waszych marzeń, nie ważne w jakich okolicznościach.

 

Description: Ślub i wesele w czasie koronawirusa ✔ Aktualne obostrzenia i limity ✔ Organizacja, przełożenie, odwołanie wesela przez Covid-19

Źródło:

  1. https://www.prawo.pl/prawo/odwolane-wesela-a-epidemia-koronawirusa-odzyskanie-pieniedzy,500350.html
  2. https://www.prawo.pl/prawo/odwolane-wesela-a-epidemia-koronawirusa-odzyskanie-pieniedzy,500350.html