Ślub w czasie Covid-19

Wesele a koronawirus – wszystko, co musicie wiedzieć, aby spać spokojnie

Ślub i wesele to dla dla par jeden z najważniejszych dni w życiu. W jego organizację wkłada się wiele wysiłku, emocji, czasu i pieniędzy. To oczywiste, że każdemu zależy na tym, aby wszystko było perfekcyjne. Dlatego rozumiemy emocje, jakie towarzyszyły wam, przyszłym małżonkom, kiedy słuchaliście o kolejnych zakazach, nakazach i obostrzeniach związanych z koronawirusem. W tym wpisie mamy nadzieję rozwiać wasze wątpliwości, co do tego, jak może wyglądać ślub i wesele w dobie koronawirusa, co zrobić w przypadku niespodziewanych zmian i jak nie stracić głowy w całym tym szaleństwie.

Ślub w czasie pandemii – przysięga w kościele lub urzędzie, a Covid-19

Czy musicie mieć maseczkę w kościele na ślubie? Tak, jak i każdy gość. Jednak nie ma limitu osób, które mogą przebywać podczas ślubu w kościele. Należy jednak nadal pamiętać o zachowaniu dystansu. Ksiądz zapewne poda wam komunię na dłoń, a nie do ust. Kościoły zapewniają możliwość zdezynfekowania rąk nie tylko u wejścia do świątyni, ale także tuż przed przyjęciem komunii.

A co ze ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego? Tutaj najlepiej na bieżąco sprawdzać wytyczne waszego urzędu, w którym będziecie brać ślub. 

Wesele w 2020 w czasie koronawirusa – aktualizacja wytycznych dla stref czerwonych i żółtych

Coraz większa liczba zachorowań na koronawirusa, a także obawa przed jeszcze większą zachorowalnością związaną ze zbliżającym się okresem jesienno-zimowym, przekonała rząd do wprowadzenia nowych rozwiązań. Od 8 sierpnia 2020 roku obowiązuje w Polsce podział na wpisane w obręb powiatów strefy zielone, żółte i czerwone.

 • Strefa czerwona – są to powiaty, w których zanotowano więcej niż 12 zachorowań na covid-19 na każde 10 tys. mieszkańców.
 • Strefa żółta – są to powiaty, w których zanotowano od 6 do 12 zachorowań na każde 10 tys. mieszkańców.
 • Strefa zielona – są to powiaty, w których zanotowano mniej niż 6 zachorowań na każde 10 tys. mieszkańców.

To, w jakiej strefie znajduje się dany powiat, zmienia się co dwa tygodnie. Informacja na ten temat znajduje się na stronie rządowej TUTAJ.

Od tego, w jakiej strefie znajduje się powiat, w którym odbywa się wesele, zależy, ilu gości może w nim uczestniczyć.

 • W strefie czerwonej, oprócz obsługi, może być do 50 gości.
 • W strefie żółtej, oprócz obsługi, może być do 75 gości.
 • W strefie zielonej, oprócz obsługi, może być do 100 gości.

Podczas wesela, w każdej z tej stref, goście nadal nie muszą zakrywać nosa i ust. Taki obowiązek ma oczywiście obsługa.

Aktualizacja wytycznych dla wesel obowiązujących od 19.10.2020

Z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań, rząd postanowił wprowadzić kolejne obostrzenia, także dla organizacji wesel. Od 19 października 2002 (poniedziałek) w strefie żółtej w weselu może wziąć udział maksymalnie 25 osób. Zakazane są zabawy taneczne. Goście przez cały czas muszą mieć założone maseczki, oprócz momentu spożywania posiłków przy stole. Jeszcze ostrzejsze obostrzenia dotyczą stref czerwonych, w których całkowicie zakazano wesel.

Aktualizacja wytycznych dla wesel obowiązujących od 17.10.2020

Do 16 października 2020 roku w strefie żółtej na weselach może być obecnych do 100 gości (nie licząc obsługi). Od 17 października 2020 w strefach żółtych na weselach może bawić się do 75 gości. Dodatkowo wszyscy uczestnicy imprezy mają obowiązek zakrywania ust i nosa przez cały czas, aż do zajęcia miejsc przy stołach, gdzie będą spożywać posiłki. 

Wesele w 2020 w czasie koronawirusa – wytyczne obowiązujące od 6 czerwca 2020

Zacznijmy od najważniejszych obowiązujących wytycznych, czyli tego, jak obecnie może wyglądać wasze wesele w dobie pandemii koronawirusa.

 • Na weselu może być maks. 150 osób.
 • W weselu nie mogą brać udziału: osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji.
 • Przy stoliku powinni siedzieć członkowie rodziny mający ze sobą na co dzień kontakt.
 • Jeśli przy stole siedzą osoby niebędące rodziną, odstęp między nimi powinien zostać zwiększony o 20% (inaczej, liczba gości przy stoliku powinna zostać zmniejszona o 20% – np. 8 zamiast 10 osób).
 • Nie usadzajcie gości bezpośrednio na wprost siebie, ale „na ukos”. 
 • Odstępy między stolikami (ich blatami) powinny wynieść min. 2 matery, chyba, że oddzielone są one przegrodami o min. 1 metrze wysokości – wtedy odległość może wynieść metr.
 • Wy, jako organizatorzy, powinniście mieć pełną listę gości i obsługi z danymi kontaktowymi, na wypadek, gdyby potrzebne były one organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 • Musicie zapewnić dostęp do środków dezynfekcji na sali oraz w toaletach.
 • Na jednego kelnera przypada maks. 15 gości.
 • Miejsca dotychczas samoobsługowe, jak wiejski stół czy słodki kącik, teraz muszą mieć przypisaną osobę do obsługi danego miejsca.
 • Obsługa musi przez cały czas pozostać w maseczkach i rękawiczkach.
 • Goście nie muszą mieć zakrytych twarzy na sali podczas wesela.
 • Nie ma przepisów nakładających regulacje związane z zachowaniem dystansu podczas tańca.

Pamiętajcie jednak, że opisane tutaj wytyczne dot. wesel w dobie koronawirusa mogą ulec zmianie, tak, jak i zmienia się sama sytuacji z wirusem. Najbardziej aktualną wersję rozporządzeń dot. organizacji ślubów i wesel zawsze znajdziecie na stronie rządowej.

Musieliśmy odwołać lub przełożyć wesele przez koronawirusa – co zrobić?

Drugą niezwykle istotną kwestią interesującą przyszłych małżonków, jest sytuacja, w której musieliście radykalnie zmienić swoje plany. Część z was zdecydowała się wesele odwołać, inni przełożyć na inny termin. Co musicie wiedzieć?

1. Odwołanie wesele przez Covid-19

Pary, które musiały odwołać wesela z powodu koronawirusa z powodu obowiązującego wcześniej zakazu, obawiały się przede wszystkim utraty wpłaconych już usługodawcom pieniędzy. Niepotrzebnie. Niezależnie od tego, jak wyglądała wasza umowa, macie pełne prawo do zwrotu wszystkich zaliczek. Po pierwsze, w umowie mógł znaleźć się zapis o tzw. “sile wyższej”, która uniemożliwia wykonanie usługi. Zapewnia ona zwrot poniesionych kosztów, czyli np. zaliczki. Ale nawet jeśli w waszej umowie takiego zapisu nie ma, polskie prawo stoi po waszej stronie. Jak stanowią art. 475 i art. 496 Kodeksu Cywilnego, zobowiązanie opisane w umowie wygasa, kiedy jest niemożliwe do wykonania, a żadna ze stron nie ponosi za to winy, a więc strona, która częściowo zapłaciła już za usługę, może te pieniądze odzyskać.

Co jednak z sytuacją, kiedy wesela nie są już zakazane z powodu koronawirusa, ale nadal chcecie odwołać swoją uroczystość? Tutaj zastosowanie ma przede wszystkim art. 15 tzw. “tarczy antykryzysowej” z dnia 31 marca 2020 roku, który określa, że jeśli rozwiązanie umowy jest bezpośrednio związane z koronawirusem, strona, która otrzymała już zapłatę, jest zobowiązana do zwrócenia jej w ciągu 180 dni.

2. Przełożenie wesele przez Covid-19

Ale nie każdy decyduje się na odwołanie uroczystości, wiele par woli ją przenieść na inny termin. To oczywiście najlepsze rozwiązanie dla branży ślubnej. Usługodawcy z chęcią zgodzą się na zmianę daty. Problemem może być zgranie ich wszystkich i znalezienie takiego terminu, który pasować będzie każdemu. Jeśli wam się uda, przynajmniej z większością, musicie zrobić jeszcze jedną rzecz – poinformować swoich gości o zmianie daty ślubu i wesela.

Zaproszenia ślubne mają to do siebie, że widnieje na nich… data. Czy to znaczy, że musicie ponownie zamówić cały zestaw zaproszeń i dwa razy ponieść ten sam wydatek? Nie, przygotowaliśmy bowiem dla was szereg rozwiązań, o czym informowaliśmy was w naszym wpisie o ślubie i weselu w czasie pandemii koronawirusa. Jeśli przez Covid-19 musieliście przełożyć wesele, możecie:

 • pobrać gotowe darmowe grafiki do druku informujące gości o konieczności zmiany daty uroczystości – jeśli chcecie je spersonalizować dodając swoje imiona, napiszcie do nas na adres pracownia@slubipapier.pl lub na Facebooku;
 • wydrukować karty z nową datą, które dołączycie do poprzednich zaproszeń lub zupełnie nowe zaproszenia z dużym rabatem;
 • zamówić dodatki ślubne i zaproszenia z pustym miejscem na datę do samodzielnego wpisania – idealne, kiedy wiecie, że musicie przełożyć wesele z powodu wirusa, ale nie wiecie jeszcze na kiedy;
 • zamówić zaproszenia ślubne teraz, korzystając tym samym z rabatu, ale wstrzymać ich druk do momentu, kiedy będziecie pewni nowej daty – nie martwcie się, poczekamy za wami.

Rozumiemy też, że możecie mieć wiele pytań i wątpliwości, dlatego czekamy na wszelkie wasze wiadomości, na które będziemy na bieżąco odpowiadać. 

Czy koronawirus zmienił to, jak wygląda dzisiaj organizacja ślubu i wesela i sama uroczystość? Nie da się ukryć. Czy pandemia pokrzyżowała plany wielu par? Niestety tak. Ale żaden wirus nie zmienia waszej miłości i tego, że pragniecie i możecie celebrować początek nowej drogi życia. Z wielką przyjemnością pomożemy wam w spełnieniu waszych marzeń, nie ważne w jakich okolicznościach.

Źródło:

 1. https://www.prawo.pl/prawo/odwolane-wesela-a-epidemia-koronawirusa-odzyskanie-pieniedzy,500350.html
 2. https://www.prawo.pl/prawo/odwolane-wesela-a-epidemia-koronawirusa-odzyskanie-pieniedzy,500350.html