Ślub w czasie Covid-19

Wesele a koronawirus – wszystko, co musicie wiedzieć, aby spać spokojnie

Ślub i wesele to dla dla par jeden z najważniejszych dni w życiu. W jego organizację wkłada się wiele wysiłku, emocji, czasu i pieniędzy. To oczywiste, że każdemu zależy na tym, aby wszystko było perfekcyjne. Dlatego rozumiemy emocje, jakie towarzyszyły wam, przyszłym małżonkom, kiedy słuchaliście o kolejnych zakazach, nakazach i obostrzeniach związanych z koronawirusem. W tym wpisie mamy nadzieję rozwiać wasze wątpliwości, co do tego, jak może wyglądać ślub i wesele w dobie koronawirusa, co zrobić w przypadku niespodziewanych zmian i jak nie stracić głowy w całym tym szaleństwie.

Ślub w czasie pandemii – przysięga w kościele lub urzędzie, a Covid-19

Czy musicie mieć maseczkę w kościele na ślubie? Tak, jak i każdy gość. Jednak nie ma limitu osób, które mogą przebywać podczas ślubu w kościele. Należy jednak nadal pamiętać o zachowaniu dystansu. Ksiądz zapewne poda wam komunię na dłoń, a nie do ust. Kościoły zapewniają możliwość zdezynfekowania rąk nie tylko u wejścia do świątyni, ale także tuż przed przyjęciem komunii.

A co ze ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego? Tutaj najlepiej na bieżąco sprawdzać wytyczne waszego urzędu, w którym będziecie brać ślub. 

Wesele w 2020 w czasie koronawirusa – wytyczne obowiązujące od 6 czerwca 2020

Zacznijmy od najważniejszych obowiązujących wytycznych, czyli tego, jak obecnie może wyglądać wasze wesele w dobie pandemii koronawirusa.

 • Na weselu może być maks. 150 osób.
 • W weselu nie mogą brać udziału: osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji.
 • Przy stoliku powinni siedzieć członkowie rodziny mający ze sobą na co dzień kontakt.
 • Jeśli przy stole siedzą osoby niebędące rodziną, odstęp między nimi powinien zostać zwiększony o 20% (inaczej, liczba gości przy stoliku powinna zostać zmniejszona o 20% – np. 8 zamiast 10 osób).
 • Nie usadzajcie gości bezpośrednio na wprost siebie, ale “na ukos”. 
 • Odstępy między stolikami (ich blatami) powinny wynieść min. 2 matery, chyba, że oddzielone są one przegrodami o min. 1 metrze wysokości – wtedy odległość może wynieść metr.
 • Wy, jako organizatorzy, powinniście mieć pełną listę gości i obsługi z danymi kontaktowymi, na wypadek, gdyby potrzebne były one organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 • Musicie zapewnić dostęp do środków dezynfekcji na sali oraz w toaletach.
 • Na jednego kelnera przypada maks. 15 gości.
 • Miejsca dotychczas samoobsługowe, jak wiejski stół czy słodki kącik, teraz muszą mieć przypisaną osobę do obsługi danego miejsca.
 • Obsługa musi przez cały czas pozostać w maseczkach i rękawiczkach.
 • Goście nie muszą mieć zakrytych twarzy na sali podczas wesela.
 • Nie ma przepisów nakładających regulacje związane z zachowaniem dystansu podczas tańca.

 

Pamiętajcie jednak, że opisane tutaj wytyczne dot. wesel w dobie koronawirusa mogą ulec zmianie, tak, jak i zmienia się sama sytuacji z wirusem. Najbardziej aktualną wersję rozporządzeń dot. organizacji ślubów i wesel zawsze znajdziecie na stronie rządowej.

Musieliśmy odwołać lub przełożyć wesele przez koronawirusa – co zrobić?

Drugą niezwykle istotną kwestią interesującą przyszłych małżonków, jest sytuacja, w której musieliście radykalnie zmienić swoje plany. Część z was zdecydowała się wesele odwołać, inni przełożyć na inny termin. Co musicie wiedzieć?

1. Odwołanie wesele przez Covid-19

Pary, które musiały odwołać wesela z powodu koronawirusa z powodu obowiązującego wcześniej zakazu, obawiały się przede wszystkim utraty wpłaconych już usługodawcom pieniędzy. Niepotrzebnie. Niezależnie od tego, jak wyglądała wasza umowa, macie pełne prawo do zwrotu wszystkich zaliczek. Po pierwsze, w umowie mógł znaleźć się zapis o tzw. “sile wyższej”, która uniemożliwia wykonanie usługi. Zapewnia ona zwrot poniesionych kosztów, czyli np. zaliczki. Ale nawet jeśli w waszej umowie takiego zapisu nie ma, polskie prawo stoi po waszej stronie. Jak stanowią art. 475 i art. 496 Kodeksu Cywilnego, zobowiązanie opisane w umowie wygasa, kiedy jest niemożliwe do wykonania, a żadna ze stron nie ponosi za to winy, a więc strona, która częściowo zapłaciła już za usługę, może te pieniądze odzyskać.

Co jednak z sytuacją, kiedy wesela nie są już zakazane z powodu koronawirusa, ale nadal chcecie odwołać swoją uroczystość? Tutaj zastosowanie ma przede wszystkim art. 15 tzw. “tarczy antykryzysowej” z dnia 31 marca 2020 roku, który określa, że jeśli rozwiązanie umowy jest bezpośrednio związane z koronawirusem, strona, która otrzymała już zapłatę, jest zobowiązana do zwrócenia jej w ciągu 180 dni.

2. Przełożenie wesele przez Covid-19

Ale nie każdy decyduje się na odwołanie uroczystości, wiele par woli ją przenieść na inny termin. To oczywiście najlepsze rozwiązanie dla branży ślubnej. Usługodawcy z chęcią zgodzą się na zmianę daty. Problemem może być zgranie ich wszystkich i znalezienie takiego terminu, który pasować będzie każdemu. Jeśli wam się uda, przynajmniej z większością, musicie zrobić jeszcze jedną rzecz – poinformować swoich gości o zmianie daty ślubu i wesela.

Zaproszenia ślubne mają to do siebie, że widnieje na nich… data. Czy to znaczy, że musicie ponownie zamówić cały zestaw zaproszeń i dwa razy ponieść ten sam wydatek? Nie, przygotowaliśmy bowiem dla was szereg rozwiązań, o czym informowaliśmy was w naszym wpisie o ślubie i weselu w czasie pandemii koronawirusa. Jeśli przez Covid-19 musieliście przełożyć wesele, możecie:

 • pobrać gotowe darmowe grafiki do druku informujące gości o konieczności zmiany daty uroczystości – jeśli chcecie je spersonalizować dodając swoje imiona, napiszcie do nas na adres pracownia@slubipapier.pl lub na Facebooku;
 • wydrukować karty z nową datą, które dołączycie do poprzednich zaproszeń lub zupełnie nowe zaproszenia z dużym rabatem;
 • zamówić dodatki ślubne i zaproszenia z pustym miejscem na datę do samodzielnego wpisania – idealne, kiedy wiecie, że musicie przełożyć wesele z powodu wirusa, ale nie wiecie jeszcze na kiedy;
 • zamówić zaproszenia ślubne teraz, korzystając tym samym z rabatu, ale wstrzymać ich druk do momentu, kiedy będziecie pewni nowej daty – nie martwcie się, poczekamy za wami.

Rozumiemy też, że możecie mieć wiele pytań i wątpliwości, dlatego czekamy na wszelkie wasze wiadomości, na które będziemy na bieżąco odpowiadać. 

Czy koronawirus zmienił to, jak wygląda dzisiaj organizacja ślubu i wesela i sama uroczystość? Nie da się ukryć. Czy pandemia pokrzyżowała plany wielu par? Niestety tak. Ale żaden wirus nie zmienia waszej miłości i tego, że pragniecie i możecie celebrować początek nowej drogi życia. Z wielką przyjemnością pomożemy wam w spełnieniu waszych marzeń, nie ważne w jakich okolicznościach.

Źródło:

 1. https://www.prawo.pl/prawo/odwolane-wesela-a-epidemia-koronawirusa-odzyskanie-pieniedzy,500350.html
 2. https://www.prawo.pl/prawo/odwolane-wesela-a-epidemia-koronawirusa-odzyskanie-pieniedzy,500350.html