Ślub cywilny – dokumenty i formalności

Ślub cywilny to zdecydowanie najmniej skomplikowana i wymagająca najmniej czasu forma zawarcia związku małżeńskiego. Pierwszym krokiem jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, aby zarezerwować datę ślubu. Jeśli ślub ma odbyć się za ponad rok, zadzwońcie najpierw do urzędu, aby dowiedzieć się, czy przyjmowane już są zapisy na takie terminy. Podczas tej wizyty należy mieć ze sobą dowody tożsamości.

Wesele a koronawirus – sprawdźcie nasz kompletny poradnik!

Druga wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego powinna odbyć się między na pół roku przed a miesiąc przed terminem samego ślubu. Jakie dokumenty do ślubu cywilnego musicie wtedy mieć? Ponownie, dowody tożsamości, ale także skrócone akty urodzenia, dowód opłaty skarbowej. Jeżeli ślub ma być w innym miejscu niż w urzędzie (np. w plenerze), za to również będziecie musieli zapłacić. Podczas tej wizyty podpiszecie dokument potwierdzający brak przeszkód w zawarciu przez was ślubu i wybierzecie, które nazwisko będzie nosić – a także, które nazwisko przejmą wasze dzieci.

To wszystko, jeśli chodzi o ślub cywilny. Dokumenty w większości załatwiacie na drugiej wizycie. Wasze trzecie spotkanie z przedstawicielem Urzędu Stanu Cywilnego będzie już w dniu ślubu. Pamiętajcie o zabraniu dokumentów tożsamości – przez was i waszych świadków!

Sprawdźcie, kiedy zamawiać i wręczać zaproszenia ślubne!

Formalności przed ślubem

Breakup marriage couple with divorce certification

Ślub kościelny – dokumenty i formalności

W odróżnieniu od ślubu cywilnego, ślub kościelny nie ma skutków prawnych. To znaczy, że dla państwa i prawa nie będziecie małżonkami. 

Jak wygląda kwestia formalności w przypadku ślubu kościelnego? Na pierwszą wizytę wybierzcie się ok. rok przed ślubem, aby zarezerwować termin. Możecie to zrobić jeszcze wcześniej, jeśli w wybranej przez was parafii odbywa się wiele ślubów i martwicie się o wolny termin, ale ksiądz i tak każe wam odezwać się na rok przed ceremonią, aby potwierdzić termin. Możecie również po prostu zadzwonić.

W międzyczasie, aby wziąć ślub w kościele, zapiszcie się na nauki przedmałżeńskie. Możecie zapytać o nie księdza podczas pierwszej rozmowy, ponieważ niektórzy uznają nauki odbyte w różnych parafiach, a inni tylko we własnej.

W okresie od trzech miesięcy do miesiąca od planowanej daty ślubu, umówcie się z księdzem na kolejne spotkanie. Jakie dokumenty do ślubu kościelnego musicie wtedy ze sobą mieć?

  • Dowody osobiste.
  • Aktualne metryki chrztu, nie starsze niż 3 miesiące. Pamiętajcie, że nie powinno być na nich wpisu o wcześniej zawieranych ślubach.
  • Świadectwo nauki religii w szkole (w zależności od parafii).
  • Jeśli nie pobieracie się w swojej parafii, musicie mieć zgody księży z waszych parafii.

Inne dokumenty niezbędne do ślubu kościelnego, które możecie dostarczyć nieco później – 1-2 tygodnie przed ślubem – to:

  • Potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi w waszych parafiach.
  • Potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich.
  • Potwierdzenie odbycia kursu w poradni rodzinnej.
  • Zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnej.
  • Dane świadków (imię, nazwisko, data urodzenia, adres).

Warto zapytać księdza, czy któreś z tych dokumentów nie musicie dostarczyć w innym terminie, ponieważ każdy z kapłanów ma swoje przyzwyczajenia. 

Ślub w Sylwestra, w Adwencie, w Boże Ciało i Święta Bożego Narodzenia – czy warto?

Ale dokumenty do ślubu kościelnego to nie wszystko. Od połowy 2020 roku obowiązują nowe zasady przygotowywania się do ceremonii ślubu. Podczas drugiego spotkania, oprócz dostarczenia dokumentów, czeka narzeczonych także długa i wyczerpująca rozmowa, która ma upewnić księdza w tym, że szczerze chcecie się pobrać i że żadne z was nie zataja ważnych informacji. Taką rozmowę może poprzedzić modlitwa i złożenie przysięgi prawdomówności. Ksiądz może także wymagać od narzeczonych nie jednej, a dwóch spowiedzi przedślubnych – na ok. 3 miesiące przed ceremonią i 1-2 dni przed.

Ślub konkordatowy – dokumenty 

Śluby konkordatowe to połączenie ceremonii kościelnej z ślubem cywilnym. Jest to więc zarówno przysięga przed Bogiem, jak i ślub uznawany przez polskie prawo. Ślub konkordatowy łączy więc w sobie dokumenty i formalności z ślubu cywilnego, jak i kościelnego.

Nie udajemy się najpierw do Urzędu Stanu Cywilnego, ale do parafii, w której chcemy wziąć ślub. Dokumenty do ślubu konkordatowego, jakie musimy przygotować dla księdza, są te same, jak w przypadku ślubu kościelnego.

Jakie dokumenty do ślubu konkordatowego jeszcze należy przygotować? Na około pół roku przed ślubem należy pojawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego z dowodami tożsamości, dokumentem potwierdzającym dokonanie opłaty skarbowej i skróconymi aktami urodzenia – wtedy podpisujemy protokół dot. braku przeciwwskazań we wzięciu ślubu. Zaświadczenie z USC do ślubu konkordatowego zanosimy następnie do parafii. 

Sprawdź, jak odmieniać nazwiska na zaproszenia ślubne!

Dokumenty potrzebne do ślubu – nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę!

Z dokumentami potrzebnymi do ślubu nie ma co czekać na ostatnią chwilę. Pierwsze formalności – zarezerwowanie terminu – warto załatwić na rok przed planowana ceremonią. Resztę należy zacząć przygotowywać na ok. pół roku przed ślubem. Jednak z niektórymi dokumentami do ślubu nie ma co się spieszyć, bo mają określony okres ważności, jak chociażby zaświadczenie o chrzcie. 

RSVP – co to znaczy?

H2: Ile kosztują dokumenty do ślubu?

Dokumenty o ślubne formalności to kolejny wydatek dla narzeczonych. Ile kosztują dokumenty do ślubu i inne obowiązki?

  • Nauki przedmałżeńskie – od zera do kilkuset złotych.
  • Nauki w poradni życia rodzinnego – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
  • Poprowadzenie ślubu przez księdza – od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
  • Organista – od stu do kilkuset złotych.
  • Kościelny – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
  • Opłata skarbowa w Urzędzie Stanu Cywilnego – 84 złote.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu