Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Jak wygląda styl retro? To podchwytliwe pytanie. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki historyczny okres staramy się przywołać. Inaczej będzie wyglądać vintage wesele w stylu lat 20., a inaczej w stylu lat 50. Postaramy się więc przywoływać różne przykłady i kreślić dość ogólne kierunki, które sprawdzą się niemal zawsze.

Wesele w stylu retro – o tym musisz pamiętać!

Najważniejsza zasada stylu vintage? Wszystko ma być tak, jak kiedyś i musi wyglądać to autentycznie. Nie ma więc tu miejsca na półśrodki czy nowe przedmioty. Zajrzyjcie na pchli targ, strych czy do piwnic. Styl retro mocno bazuje na dekoracjach, skupcie się więc na zgromadzeniu jak największej liczby pasujących przedmiotów. Stare skórzane kufry, mosiężne świeczniki pokryte patyną, vintage dywany czy nawet stary aparat lub maszyna do pisania – to wszystko pomoże wam stworzyć wyjątkowy klimat waszego wesela.

Sprawdź, jak zorganizować wesele w stylu rustykalnym.

Wesele w stylu vintage w 4 krokach

Jak w praktyce przygotować wesele retro? Najważniejsze są te cztery kwestie?

1. Miejsce na wesele w stylu retro

Ślub w stylu vintage wymaga odpowiedniego miejsca. Jeśli szykujecie imprezę w stylu lat 20. a nawet nawiązującą do jeszcze starszych czasów, poszukajcie w okolicy pałacyków i dworków. Ale wesele w stylu retro nawiązujące już do okresu PRL-u lepiej sprawdzi się… w autentycznej remizie czy nawet w szkole – czyli w miejscach, w których wesela organizowali nasi dziadkowie i rodzice! Jeśli żaden z tych pomysłów nie przypadł wam do gustu, pomyślcie o alternatywnych miejscach, jak odnowiony wiejski domek z drewnianym podestem, na którym tańce trwają do białego rana.

2. Dekoracje na ślub w stylu vintage

Dekoracje weselne w stylu retro czekają na was na targach staroci, na poddaszach domów czy w schowanych w piwnicach pudłach. Pamiętajcie także, że różne lata to różne dekoracje. Lata 20. charakteryzują się luksusem i bogactwem – złoto i srebro, lustra, frędzle, wielkie żyrandole, ciężkie kotary, okrągłe stoły. Lata 50., przynajmniej te zachodnie, to elegancja, ale i luz, pastelowe barwy czy grochy.

Niezwykłą dekoracją na ślub w stylu retro będzie także stary, stylowy samochód dopasowany do okresu, który kochacie.

Zobacz, jak wygląda wesele w stylu glamour.

Wnętrze pałacu w stylu vintage
Suknia ślubna w stylu vintage

3. Sukienka na wesele w stylu retro

Co jasne, nie istnieje jedna – idealna sukienka na wesele vintage. Jej krój i wykonanie zależeć będzie od przyjętego okresu, który chcemy naśladować. Przykładowo sukienka retro na wesele nawiązująca do lat 20. będzie miała długość do ziemi, luźny krój z obniżoną lub lekko zaznaczoną talią, długim rękawem oraz masą koronek. Warto postawić na welon nawiązujący wyglądem do okresu międzywojennego. Ważnym elementem stylizacji są też fryzury w stylu retro. W omawianym przypadku ułożenie włosów panny młodej powinno nawiązywać do tak modnych w latach 20. fal. Natomiast pan młody może postawić na elegancki frak, który będzie idealnym uzupełnieniem klimatu.

Inną opcją jest sukienka w stylu klepsydra o skróconej długości – tak charakterystycznej dla lat. 50. Panom polecamy wówczas garnitury w kratę – w granacie, kolorze bordowym i ciemnej zieleni.

4. Zaproszenia na ślub w stylu vintage

Ślub w stylu retro nie może obejść się bez odpowiednich zaproszeń ślubnych. Będą one doskonałym wstępem do całej uroczystości, który wprowadzi gości w odpowiednią atmosferę. Oto nasze typy zaproszeń ślubnych vintage na nasze retro wesele.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu