Lista gości weselnych – jak ją przygotować?

Przygotowywanie listy gości na wesele to dla wielu par jeden z bardziej stresujących punktów związanych z organizacją ślubu i wesela. Kogo wypada zaprosić na wesele, a kogo niekoniecznie? Jak skrócić listę gości weselnych tak, aby nikt nie poczuł się urażony? I jak nie pogubić się we wszystkich ustaleniach? Wyjaśniamy!

Lista weselnych gości – jak zacząć?

Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii, która trapi bardzo wiele par – od słów „kogo wypada zaprosić na wesele”. Jest to temat o tyle delikatny, że niezwykle złożony. Organizując wesele, możecie poczuć się zobligowani do zaproszenia na uroczystość osób, których być może sami byście nie zaprosili. Sytuacje są niezwykle różne. Jednak fakt jest taki, że coraz więcej par decyduje się na tworzenie takich list gości weselnych, na których mniej jest osób, które „wypada” zaprosić, a więcej takich, które Młodzi naprawdę chcą gościć na swoim weselu. Dlatego też w tym tekście nie zamierzamy przekonywać Was, że kogoś musicie zaprosić, a jedynie przedstawimy najbardziej popularne rozwiązania. Jeśli czujecie, że nie chcecie zaprosić na ślub i wesele kogoś, kto według wszystkich poradników powinien być obecny na Waszej uroczystości, nie bójcie się postawić na swoim – to ostatecznie Wasz dzień. 

Od czego zależy liczba gości na weselu?

Przejdźmy do tego, jak w ogóle zacząć tworzenie listę gości na wesele. Co powinniście wziąć pod uwagę?

  • Budżet – nawet, jeśli marzycie o ogromnym weselu, ale ogranicza was budżet, będziecie musieli mocno okroić listę gości weselnych. 
  • Wielkość sali – tutaj wszystko zależy od tego, czy najpierw sporządziliście wstępną listę gości i znaleźliście salę, która pomieści ich wszystkich, czy też w pierwszym kroku zarezerwowaliście salę i okazało się, że jest ona zbyt mała. Wtedy niestety musicie podjąć decyzję o niezaproszeniu niektórych osób. W takiej sytuacji możecie pomyśleć o organizacji poprawin i zaproszeniu tych osób na zabawę dzień po weselu.
  • Liczba noclegów – jest to ważne głównie w przypadku, gdy większości lub wszystkim gościom chcecie albo też musicie – ze względu na odległość – zapewnić nocleg. Jeśli wybrane przez Was miejsce uroczystości dysponuje niewielką bazą noclegową, a w okolicy nie ma innych pensjonatów, hoteli czy moteli, to będziecie musieli mocno ograniczyć swoją listę.
  • Osobiste preferencje – być może nie chcecie dużego wesela. Być może takie wam się marzy. Być może nie chcecie zapraszać nikogo, oprócz świadków. Każda z tych decyzji jest dobra, jeśli jest tym, czego chcecie.

Przeczytaj:

Kogo zaprosić na wesele? 

Kogo zaprosić na wesele

Nie ma jednego gotowego wzoru na to, kogo należy zaprosić na wesele. Jednak zazwyczaj wskazuje się, że najbliższe osoby, które powinny znaleźć się na liście, to:

  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dziadkowie,
  • rodzice chrzestni,
  • świadkowie.

Uznaje się, że w pierwszej kolejności na liście gości weselnych powinno zarezerwować się miejsce dla najbliższej rodziny, a także najbliższych przyjaciół. W dalszej kolejności można myśleć o dalszej rodzinie (wujkach i ciotkach, kuzynostwie) i znajomych (znajomi, współpracownicy, pracodawca). U niektórych osób funkcjonują także tzw. przyjaciele rodziny –  osoby, które znamy od dziecka i które traktujemy jak rodzinę. Kolejną grupą są osoby, które w przeszłości zaprosiły nas na swój ślub i którym chcielibyśmy móc odwdzięczyć się tym samym.

Prawda jest jednak taka, że każda lista gości będzie inna – jedne rodziny są niewielkie, inne niezwykle liczne. Każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie. Przygotowując listę weselnych gości, odpowiedzcie sobie na kilka pytań:

  • Czy dana osoba należy do najbliższej rodziny?
  • Czy dana osoba jest najbliższym przyjacielem?
  • Czy utrzymuję z tą osobą dobry kontakt?
  • Czy czułabym się/czułbym się źle, gdyby ta osoba nie zaprosiła mnie na swój ślub?

Kogo zaprosić na ślub cywilny?

Tak naprawdę jedynymi osobami, które muszą być na ślubie cywilnym – oprócz urzędnika i Państwa Młodych – są świadkowie. Jeśli chcecie mieć jak najmniejszy ślub cywilny, wystarczy, że zaprosicie właśnie ich. 

Jeśli po ślubie nie planujecie żadnej uroczystości, możecie rozważyć ograniczenie listy goście do minimum. Oprócz świadków możecie zaprosić swoich rodziców, dziadków czy rodzeństwo.

Kogo zaprosić na małe wesele?

Wszystko zależy od tego, jak małe wesele to będzie. Przy weselu na 20-30 osób, lista zamknie się na Was, świadkach, rodzicach, rodzeństwie i dziadkach. Możecie rozważyć także zaproszenie swoich rodziców chrzestnych i 2-3 najbliższych przyjaciół.

Goście na weselu – jak zmniejszyć listę?

Sytuacje są różne i czasem trzeba podejmować decyzje, które niekoniecznie nas cieszą. Ograniczenia budżetowe czy te związane z salą, a ostatnio także spowodowane obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, zmuszają do okrojenia listy gości. Jak do tego podejść?

Czytaj: Wesele a koronawirus – wszystko, co musicie wiedzieć, aby spać spokojnie

  1. Jeszcze raz przejrzyjcie listę – zacznijcie od ponownego przejrzenia listy i postarajcie się zastosować nieco surowsze kryteria. Czy ciocia, której nie widzieliście od 10 lat, musi zostać zaproszona? Czy na pewno chcecie zapraszać znajomych waszych rodziców?
  2. Ograniczcie liczbę znajomych – absolutnie nie sugerujemy niezapraszania Waszych przyjaciół, ale nie każdy znajomy zasługuje na to miano. 
  3. Zrezygnujcie z zaproszenia pracodawcy i współpracowników – czasem wynika to z poczucia konieczności zaproszenia tych osób, czasem mamy po prostu dobry kontakt z kolegami i koleżankami z pracy. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy po zakończeniu pracy w tym miejscu, dalej będziecie utrzymywać z nimi kontakt? Czy wynika on tylko z faktu, że widzicie się niemal codziennie?
  4. Zaproszenia bez osób towarzyszących – coraz częściej spotkać się można z sytuacją, że narzeczeni zapraszają swoich znajomych, którzy są singlami, bez osoby towarzyszącej. Znajomi nadal mogą bawić się w swoim towarzystwie, a nadprogramowa osoba towarzysząca zazwyczaj jest kimś dla Pary Młodej zupełnie obcym.
  5. Zaproszenie bez dzieci – dzieci i wesele to delikatny temat. Obecność dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych, na weselu ma tylu zwolenników, co przeciwników. Jednak z pewnością niezaproszenie dzieci jest pewnym sposobem na zmniejszenie listy gości. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście Dzieci na weselu – tak czy nie?.
  6. Część osób zaproście tylko na ślub – jeśli nie macie możliwości zaproszenia kogoś na wesele, ale czujecie, że będzie Wam tej osoby brakować, możecie zamiast zaproszenia wręczyć mu/jej zawiadomienie o ślubie. 

Przeczytaj: Zawiadomienie czy zaproszenie na ślub? Najważniejsze różnice

  1. Nie zapraszajcie kogoś tylko dlatego, że byliście na jego/jej ślubie – istnieje pewien niepisany zwyczaj, że za bycie zaproszonym na czyjeś wesele, powinno się w przyszłości odwdzięczyć tym samym. Jednak w sytuacji, gdy między uroczystościami minęło sporo czasu, a Wy nie utrzymujecie ze sobą kontaktu, warto zastanowić się, nad zasadnością wpisania takiej osoby na listę gości.

Kogo nie trzeba zapraszać na wesele?

Lista gości na wesele

Tak naprawdę jedyna odpowiedź, która sprawdzi się zawsze, brzmi: nie musicie zapraszać na ślub wszystkich tych osób, których nie chcecie zapraszać. Jeśli jednak szukacie informacji o konkretnych grupach osób, to z pewnością na ślub i wesele nie trzeba zapraszać:

  • dalszych znajomych,
  • pracodawcy i współpracowników,
  • sąsiadów,
  • znajomych rodziców.

Jak stworzyć listę gości weselnych? Kwestie praktyczne

Wiecie już, czym się kierować, tworząc listę gości weselnych. Jak podejść do tego od strony praktycznej?

Jak stworzyć listę gości weselnych?

Najpopularniejsze sposoby na stworzenie takiej listy to:

  • utworzenie listy gości w arkuszu typu Excel czy Arkusze Google. W dokumencie możecie zawrzeć takie informacje, jak: imię i nazwisko gościa, imię i nazwisko osoby towarzyszącej, numer stolika, informacja, czy zaproszenie zostało już wręczone, informacja, czy gość potwierdził swoje przybycie.
  • stworzenie listy odręcznie, na przykład w dedykowanym weselnym planerze.

Kiedy ułożyć listę gości weselnych?

Wstępną listę gości najlepiej jest stworzyć jeszcze przed wyborem miejsca na wesele, aby ostatecznie podpisać umowę z takim miejscem, które pomieści wszystkich, na których Wam zależy. Po dokonaniu rezerwacji, najważniejszym gościom i tym, którzy mieszkają daleko od miejsca uroczystości, warto wysłać Save the Date – wstępne powiadomienie o dacie ślubu (więcej tutaj: Save The Date, czyli „zarezerwuj datę” – co to jest i kiedy jest konieczne?). Ostateczną listę gości należy ułożyć przed wręczaniem zaproszeń ślubnych. 

Kiedy zaprosić gości na wesele?

Pierwszym krokiem jest wysłanie wspomnianego Save The Date – ma to miejsce ok. rok przed planowaną datą ślubu. Zaproszenia na ślub powinno wręczać się ok. 3 miesiące przed ślubem – można wcześniej, ale starajcie się nie robić tego zbyt późno – wiele osób może mieć już plany. Więcej piszemy w tekście Kiedy zamawiać i wręczać zaproszenia ślubne?.

Jak zaprosić gości na wesele?

Tradycyjnie zaproszenia ślubne powinno się wręczać gościom osobiście. Jest to oczekiwane zwłaszcza w przypadku najbliższych osób. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Klasyczne, papierowe zaproszenia ślubne możecie więc wysłać listownie. Wskazany będzie wtedy także dodatkowy kontakt telefoniczny, aby upewnić się, że zaproszenia dotarły. Wśród młodszych osób, które nie przywiązują tak dużej wagi do tradycji, zaproszenia ustne czy poprzez poprzez media społecznościowe, nie są postrzegane zazwyczaj negatywnie.

Jak odwołać zaproszonych gości weselnych, aby nikogo nie urazić?

Przede wszystkim najważniejsze jest wyjaśnienie Waszej sytuacji – żaden gość nie będzie winić was za to, że, na przykład, tuż przed weselem zwiększono obostrzenia i zmniejszono dopuszczalną liczbę gości. Warto podkreślić, jak bardzo jest wam przykro i że jest to równie smutna i niekomfortowa sytuacja dla was. Z pewnością warto umówić się z danym gościem na spotkanie po ślubie, aby móc wspólnie spędzić z nim/nią czas.

Czy warto stworzyć listę gości rezerwowych?

Jak najbardziej! Część osób z pewnością Wam odmówi – i to z różnych powodów. Jeśli ustalicie termin na RSVP na odpowiednio wczesną datę, będziecie mieć możliwość zaproszenia w to miejsce inną bliską wam osobę.

Przeczytaj: RSVP – co to znaczy? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym skrócie

Co, jeśli gość odmówi w ostatniej chwili?

Zdarza się i tak – choroba, niefortunny wypadek, niestawienie się opiekunki do dziecka (jeśli wesele jest bez dzieci). Najważniejsze to być świadomym, że kilka osób może się na Waszym ślubie i weselu nie pojawić, choć potwierdzili wcześniej swoją obecność, i nie obrażać się z tego powodu. Życie pisze różne scenariusze i warto być w stosunku do swoich gości wyrozumiałym.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu