Życzenia ślubne – co napisać nowożeńcom?

Mogłoby się wydawać, że takim wydarzeniem, jak ślub, żyją wyłącznie narzeczeni. Nie jest to do końca prawda. Uroczystość w kościele oraz weselna zabawa wywołują sporo emocji także u osób zaproszonych. Ich głowy zaprzątają pytania dotyczące nie tylko stroju i prezentu dla małżonków rozpoczynających wspólne życie, ale również ślubnych życzeń. Powinny być poważne i wzruszające? A może lepiej nadać im zabawną formę? Spróbujmy wspólnie rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Idealne życzenia na ślub

Nie każdy posiada dar formułowania życzeń bez wcześniejszego przygotowania. Wielu ludzi, stojąc w kolejce do świeżo upieczonych małżonków, gorączkowo szuka w myślach odpowiednich słów. Niestety, stres często nas blokuje, dlatego lepiej pomyśleć o idealnych życzeniach ślubnych wcześniej. W ten sposób można sobie zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów.

Życzenia składamy nie tylko ustnie – przelewamy je też na papier. Dlaczego słowa zapisane na kartce są tak ważne (może nawet ważniejsze od tych wypowiedzianych)? Powód jest prosty – pozostaną z małżonkami przez wiele lat. Ludzie, zwłaszcza sentymentalni, zazwyczaj nie wyrzucają otrzymanych telegramów, ale zachowują je. Kartki z życzeniami ślubnymi często leżą latami schowane w szafie. Któż jednak nie miał w swoim życiu ochoty wrócić do przeszłości? Jeżeli małżonkowie zechcą przypomnieć sobie dzień ślubu, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że nie tylko odpalą na komputerze film z uroczystości, ale też sięgną po telegramy. Wyjątkowe życzenia ślubne z pewnością sprawią, że będzie im miło. To, czy będą długie, czy krótkie nie jest już tak istotne. Ważne, aby były treściwe i szczere. 

Pisanie życzeń

Życzenia ślubne od serca

Myśląc o życzeniach ślubnych, pamiętać warto, że nie istnieje jeden konkretny schemat, którego należy się trzymać za wszelką cenę. Jak to mówią – papier jest cierpliwy, wszystko przyjmie. To jednak nie oznacza, że nie powinny mieć dla nas znaczenia słowa, którymi wypełnimy telegram. Warto chociaż przez chwilę się zastanowić nad życzeniami, zanim przelejemy je na papier. Najbardziej wskazane jest, aby były po prostu od serca. Takie życzenia ślubne sprawią największą radość.

Wiemy, jak ważny jest ton nadawany wypowiadanym słowom. Czy w przypadku życzeń na ślub lepiej postawić na lekkość? A może wskazane jest, aby były one poważne? W tym przypadku wiele zależy od tego, kim są dla nas osoby, które już za chwilę staną na ślubnym kobiercu. Inaczej będą brzmiały te kierowane do brata, siostry lub przyjaciela, a inaczej do dalszego znajomego np. z pracy, szkoły itp. Składanie życzeń bliskiej osobie jest zdecydowanie łatwiejsze. Znamy ją przecież lepiej. W tej sytuacji można śmiało zdecydować się na śmieszne życzenia ślubne. Jeżeli jednak są one kierowane do przełożonego, lepiej zachować bardziej formalny ton. Niech będą serdeczne, ale przy tym oficjalne.

Zobacz też najpiękniejsze teksty z prośbą o błogosławieństwo dla rodziców 

Jakie życzenia na ślub?

Co napisać w telegramie? Nie muszą to być tylko i wyłącznie standardowe słowa „Wszystkiego najlepszego na Nowej Drodze Życia”. Warto jednak zaznaczyć, że ta sentencja zawsze się sprawdza. Jest po prostu uniwersalna i często wypowiadana podczas składania życzeń Młodej Parze. Czego możemy jeszcze życzyć świeżo upieczonym małżonkom? Z pewnością zdrowia, szczęścia i miłości oraz tego wszystkiego, co sami chcielibyśmy otrzymać od losu.

Jeżeli nie przychodzą nam do głowy wyjątkowe życzenia ślubne, możemy posłużyć się cytatami. Ks. Twardowski pięknie mówił o miłości. Warto poszukać natchnienia w jego twórczości. Na uwagę zasługuje wiersz „Miłość”. Ks. Twardowski przedstawił w nim swoją interpretację pojęcia miłości. Można wybrać z niego fragment, np. „Jest miłość, co była ciałem, a stała się duchem” i wpleść go w życzenia ślubne. Mamy do wyboru wiele pięknych, mądrych, wzruszających sentencji oraz swobodny dostęp do nich. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę np. cytaty na ślub, życzenia ślubne cytaty, a wyświetlą nam się setki propozycji. Telegram z piękną sentencją to z całą pewnością przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Ileż książek powstało, w których miłość stanowi najważniejszy wątek. Na uwagę zasługuje „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry. Oto przykładowe cytaty idealne na życzenia ślubne:

Para Młoda - składanie życzeń

„Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.” 

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.” 

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”. 

O miłości pisali i piszą nie tylko poeci. Opowiada o niej wiele piosenek, w tym utwór „Zanim pójdę” zespołu Happysad: 

„Miłość to żaden film w żadnym kinie ani róże, ani całusy małe, duże.

Ale miłość – kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze.”

 

Wiele mądrych słów o miłości powiedział papież Jan Paweł II, np.: 

„Musicie być silni miłością,

która wszystko znosi,

wszystkiemu wierzy,

wszystko przetrzyma,

tą miłością,

która nigdy nie zawiedzie.”

 

„Kocha się naprawdę i do końca tylko wówczas, gdy kocha się zawsze, w radości i smutku bez względu na dobry, czy zły los.”

 

„Dotąd dwoje, choć jeszcze nie jedno.

Odtąd jedno, choć nadal dwoje.”

Na charakter życzeń mają wpływ relacje łączące osobę, które je składa, z Młodą Parą. Inaczej będą brzmiały te od rodziców, inaczej od siostry lub brata. Na śmieszne życzenia ślubne mogą sobie pozwolić osoby pozostające w bliskiej relacji z Panem Młodym lub Panną Młodą, w tym przyjaciele i koledzy ze szkolnej ławki.

Znalezienie odpowiednich słów nie zawsze przychodzi łatwo. Warto skorzystać z gotowych przykładów i wpleść do nic coś od siebie. Jak przykładowo mogą brzmieć życzenia dla Młodej Pary od rodziców? Warto zaznaczyć, że zazwyczaj to właśnie od nich otrzymujemy najwięcej wsparcia. Są przy nas od momentu narodzin, więc nic dziwnego, że znają nas najlepiej i wiedzą, czego pragniemy. Życzenia ślubne od nich mogą być mądre – zawierać życiowe porady. Jeżeli sami po latach tworzą zgodne małżeństwo, na pewno mają niejedną wskazówkę, którą warto się kierować, by żyć w zgodzie długie lata. W telegramie rodzice mogą wspomnieć o tym, jak ważny w związku jest wzajemny szacunek. Miłość to nie tylko romantyczne uniesienia. To również przyjaźń – o tym też rodzice mogą przypomnieć nowożeńcom. Życzenia na ślub od chrzestnej lub chrzestnego także mogą zawierać rady – w końcu są to osoby starsze i bardziej doświadczone życiowo od młodych ludzi, którzy wstępują w związek małżeński.

Wiele osób decyduje się na religijne życzenia ślubne. Umieszczają w telegramie cytaty z Biblii. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy młodzi biorą ślub kościelny. Warto zagłębić się w Hymn o miłości (Nowy Testament, 1 List do Koryntian). Przykładowo możemy w tekście zamieścić pochodzące z niego słowa:

 

„Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i wiarę miał tak wielką, iżbym góry przenosił,

a miłości bym nie miał – byłbym niczym.”

 

„Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość”. 

Każdy wers, z którego się składa, jest tak piękny, że jedynym problemem może być tylko wybór odpowiedniego fragmentu. 

Jak zaprosić gości na wesele? 

Życzenia na ślub cywilny i kościelny

Nieważne, czy idziemy na ślub odbywający się w urzędzie stanu cywilnego, czy też na ten, w którym młodzi składają przysięgę przed Bogiem – w obu przypadkach musimy kupić telegram. Bez względu na sytuację treść może być w zasadzie taka sama, ale nie musi.

Jeżeli narzeczeni chcą pobrać się w kościele, możemy pokusić się o religijne życzenia na ślub. Jak najbardziej będą one wtedy odpowiednie.

Jeśli idziemy na ślub cywilny osób, które nie wyznają wiary katolickiej, możemy skupić się na tym, co w życiu człowieka jest pożądane, a zatem na zdrowiu, miłości i pomyślności. Prawdopodobnie każdy z nas chciałby być po prostu szczęśliwy i tego życzmy innym. Warto wspomnieć o wzajemnym szacunku, bez którego przecież każda miłość (nawet ta najsilniejsza) się wypali. Nie mniej ważne jest wsparcie w trudnych chwilach.

Z całą pewnością warto przede wszystkim podziękować za możliwość udziału w uroczystości i nieważne, czy będą to życzenia ślubne dla siostry, brata lub przyjaciółki. Wyraźmy swoją wdzięczność za to, że zostaliśmy uznani za osoby, których nie może zabraknąć w tym wielkim dniu. 

Czy wiesz, jak poprosić o świadkowanie?

 

Najpiękniejsze życzenia ślubne

W dniu, w którym narzeczeni wstępują w związek małżeński, dzieje się zbyt dużo, by mieli oni czas przejrzeć telegramy od bliskich, przyjaciół i znajomych. Świeżo upieczeni małżonkowie zazwyczaj zapoznają się z ich treścią nieco później. Możemy być pewni, że każda koperta z życzeniami na ślub zostanie przez nich otwarta. W przyszłości sobie poślubieni jeszcze niejeden raz będą wspominać swój wielki dzień. Zadbajmy o oto, aby czytając nietuzinkowe życzenia ślubne, ogarnęła ich radość i wzruszenie. Niechaj poczują, że mają wokół siebie ludzi, którzy ich kochają. Pamiętajmy, że nawet krótkie i proste życzenia ślubne mogą wywołać emocje. Najważniejsze jest to, aby płynęły prosto z serca.

Życzenia ślubne mogą być wzruszające, zabawne, z życiowymi poradami. Można w nich umieścić cytaty znanych osób, a także z piosenek, filmów, książek i wierszy. Warto napisać w telegramie własne życzenia, bez wcześniejszego inspirowania się gotowymi formułkami umieszczonymi np. w internecie (oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z nich skorzystać). Jednak najważniejsze jest to, aby życzenia ślubne były od serca. Możemy być pewni, że nawet te śmieszne, czytane po latach przez małżonków, wzruszą ich do łez. Dzięki telegramom będą oni mogli odbyć sentymentalną podróż w przeszłość.

Pamiętajmy, aby innym ludziom życzyć tego, co sami chcielibyśmy dostać. Takie życzenia są najlepsze, bo któż nie marzy o długim życiu w zdrowiu, szczęściu i miłości?

 

Czytaj także:

Przysięga małżeńska

77 tekstów i wierszyków na zawieszki ślubne na alkohol

Personalizowane czy wypisywane zaproszenia?

54 cytaty na zaproszenia ślubne

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu