Jak poprosić o świadkowanie? 11 sposobów, by zapytać „Czy zostaniesz moją świadkową/moim świadkiem?”

Rola świadka bądź świadkowej to coś więcej, niż stanie u Waszego boku, gdy składacie przysięgę małżeńską. Od osoby, która zostaje świadkiem, bardzo często oczekuje się sporej pomocy – czy to na długo przed ślubem, w trakcie przygotowań, czy też w trakcie uroczystości. Warto więc odpowiednio uhonorować swoją świadkową lub swojego świadka, wybierając odpowiednią formę prośby o świadkowanie.

Prośba o świadkowanie – dlaczego warto?

Świadkowanie w trakcie wesela

Dla niektórych prośba o świadkowanie może brzmieć jak kolejny pomysł branży ślubnej, aby zaoferować nam nowy produkt. Ale czy na pewno? 

Fakt jest taki, że świadkowa lub świadek to, zaraz po państwie młodym, kolejne najważniejsze osoby na ślubie i weselu. Właściwie to jedyne osoby, bez których ślub nie może się odbyć. Ale ich znaczenie jest nie tylko symboliczne czy praktyczne – są one zazwyczaj także ogromnym wsparciem. Świadkowie organizują wieczory panieńskie i kawalerskie, często wyręczają narzeczonych w części obowiązków i towarzyszą im podczas podejmowania ważnych wyborów, jak zakup sukni ślubnej.

Co więcej, pytanie „Czy zostaniesz moją świadkową?” jak i „Czy zostaniesz moim świadkiem?” usłyszą osoby Wam najbliższe. Często jest to rodzeństwo, najbliższy nam kuzyn czy też wieloletnia przyjaciółka. Ludzie, których kochacie i o których dbacie. Ludzie, z którymi chcecie dzielić się tą wspaniałą chwilą. Dlaczego więc nie uhonorować Waszej relacji i nie sprawić, aby prośba o świadkowanie była czymś więcej, niż prostym pytaniem?

Przeczytajcie nasze teksty o organizacji wesela:

Prośba o świadkowanie – tekst

Co powiedzieć osobie, którą chce się poprosić o bycie świadkiem? Oczywiście pierwszym, co przychodzi do głowy jest  „Czy zostaniesz moją świadkową?” lub „Czy zostaniesz moim świadkiem?”. Ale zanim to pytanie padnie, warto dodać coś jeszcze.

Zanim przejdziesz do clue rozmowy, podkreśl, jak ważna dla Ciebie jest dana osoba. Nawiąż do tego, jak długo się znacie i ile razem przeszliście. Być może w historii Waszej znajomości są momenty, które warto przypomnieć? Wspomnij, jak wiele osoba ta dla Ciebie znaczy i daj mu/jej do zrozumienia, że nie wyobrażasz sobie nikogo innego przy swoim boku w tak ważnym dniu.

Przeczytaj:

Prośba o świadkowanie dla świadka – 5 pomysłów

1. Spersonalizowane zaproszenie

Czasem najprostsze rozwiązanie jest tym najlepszym. Przygotuj specjalne zaproszenie na ślub dla swojego świadka, w którym zawrzesz prośbę o świadkowanie. Większy format, dodatkowy tekst czy też specjalne pudełko sprawią, że zaproszenie stanie się świetną pamiątką.

2. Cygaro

Jeśli Twój świadek lubi takie klimaty, możesz sprezentować mu dobrej jakości cygaro – ciekawe propozycje znajdziesz już w cenie kilkudziesięciu złotych. To z pewnością będzie niespodzianka.

3. Skrzyneczka z ulubionym alkoholem

Z pewnością wiesz, jaki alkohol lubi Twój świadek – oczywiście jeśli go pije. Ulubiona whisky, dobre wino albo dobrej jakości gin to z pewnością propozycje godne rozważenia, jeśli chodzi o prośbę o świadkowanie dla niego.

4. Pudełko pełne drobiazgów

Box prezentowy to idealna propozycja na prośbę o świadkowanie dla niego, jak i dla niej. Pudełko zapełnij rzeczami, które Twój świadek lubi najbardziej – mogą być to rzeczy do jedzenia i picia (słodkości, kawa, herbata, alkohol), drobiazgi związane z waszą znajomością lub jego zainteresowaniami.

5. Wspólne wyjście

Jak najbardziej lubicie spędzać czas? Bez względu na to, czy będzie to rowerowa wyprawa, wyjście do kina czy też na kręgle, każda taka okazja będzie świetnym momentem, do zadania tego pytania.

Prośba o świadkowanie dla świadkowej – 6 pomysłów

Świadkowanie

1. Specjalne zaproszenie

Klasyczna, ale sprawdzona propozycja prośby o świadkowanie dla niej to oczywiście specjalnie przygotowane, indywidualne zaproszenie. Takie zaproszenie dla świadkowej wraz z prośbą o świadkowanie może być dodatkowo ozdobione i dekoracyjnie zapakowane.

2. Box prezentowy

Pudełko pełne drobiazgów, które nie tylko uprzyjemnią Twojej świadkowej czas, ale także pokażą, jak dobrze ją znasz – doskonale wiesz, co sprawia jej radość! Co można umieścić w takim boxie? Sprawdzą się z pewnością wszelkiego rodzaju słodkości, kolorowe herbaty lub aromatyczna kawa w ziarnach, mini buteleczki z winem, miniaturki kosmetyków czy drobna biżuteria.

3. Wisiorek-celebrytka

Wisiorek typu celebrytka to prosty, ale łatwo rozpoznawalny kształt i płaska powierzchnia, która pozwala na wygrawerowanie tekstu. Taki wisiorek w kształcie serca i z wygrawerowanymi Waszymi imionami będzie strzałem w dziesiątkę.

4. Zdrapka-niespodzianka

Forma zdrapki pozwala na wprowadzenie w proces proszenia o świadkowanie elementu tajemnicy i zabawy. Taka zdrapka powinna być oczywiście odpowiednio udekorowana i podpisana, aby nawet po zdrapaniu stanowiła wspaniałą pamiątkę.

5. Fotoksiążka

Jak przekonać kogoś do zostania Twoją świadkową? Podkreślić, jak ważna dla Ciebie jest relacją z tą osobą. A jak zrobić to lepiej, niż poprzez przedstawienia wszystkich najwspanialszych chwil, które razem spędziłyście? Idealnym sposobem będzie album ze zdjęciami lub fotoksiążka!

6. Wspólne wyjście

Nie ma lepszego pomysłu, niż obdarowanie przyszłej świadkowej wspólnie spędzonym czasem. Idźcie do restauracji, do kina lub na wspólny masaż! Razem spędźcie czas tak, jak najbardziej lubicie. W trakcie spotkania po prostu zapytaj bliską Ci osobę, czy zostanie Twoją świadkową.

Co zrobić, gdy ktoś nie chce być świadkiem?

Przede wszystkim – nie obrażać się! Powodów może być wiele. Nie każdy ma czas czy odpowiedni zmysł organizacyjny, aby wesprzeć Was w przygotowaniach do ślubu i wesela. Nie ma w tym nic złego! W razie spotkania się z odmową, zapewnijcie bliską osobę, że nie czujecie urazu. I zastanówcie się, kto w takim razie mógłby nim/nią być!