Tanie wesele? To możliwe!

Ślub i wesele potrafią wstrząsnąć każdym domowym budżetem – o tym, ile dokładnie kosztuje organizacja wesela, pisaliśmy już na blogu w tym artykule. Nie znaczy to jednak, że nawet przy trzymaniu się dość klasycznych wyobrażeń na temat polskiego wesela, musicie zacząć oszczędzać kilka lat wcześniej. Okazuje się bowiem, że trików na tanie wesele jest sporo. Nawet jeśli nie skorzystacie ze wszystkich, to już kilka z nich może przynieść wam duże oszczędności.

Tani ślub i tanie wesele

Jak obniżyć koszty ślubu i wesela – 14 sposobów

Pierwszy sposób na tanie wesele – zorganizujcie ślub w mniej oczywistym terminie

Najprostszy sposób na tanie wesele, to wybór mniej obleganego terminu. Zamiast miesięcy letnich, postawcie na wiosnę lub jesień – a jeśli nie straszny wam mróz, na zimę. Przeczytajcie nasze poradniki, jak zorganizować ślub jesienią i jak zorganizować ślub zimą.

Ale kwestia miesiąca to jedno, a drugie to wybór dnia tygodnia. Sposób na tani ślub to wybór innego dnia niż sobota. Może być to piątek, może niedziela, a może być to również środek tygodnia! Owszem, niektórzy mogą być lekko zdziwieni, ale jeśli rozdacie zaproszenia ślubne odpowiednio wcześniej, goście z pewnością załatwią sobie urlop. Mniej oczywisty termin ślubu to nie tylko tańsza sala czy niższe ceny u innych usługodawców, ale także większy ich wybór!

Przeczytajcie także: Ślub w Sylwestra, w Adwencie, w Boże Ciało i Święta Bożego Narodzenia – czy warto? Za i przeciw!

Druga alternatywa dla drogiego wesela – zorganizujcie uroczystość w domu

Koszt sali weselnej to zazwyczaj największa część ślubnego budżetu. Dlatego aby go uniknąć, możecie zorganizować w weseli we własnej przestrzeni. Mało kto ma odpowiednio duży dom na taką uroczystość, ale ogród już szybciej. Imprezę możecie zrobić u siebie, w ogrodzie rodziców, dziadków lub innej bliskiej osoby, która się na to zgodzi. Zabawa w domu to alternatywa dla drogiego wesela, o której często zapominamy. Sprawdźcie, jak zorganizować wesele w domu!

Trzeci sposób na tańszy ślub – ograniczcie liczbę gości

Jak najłatwiej zorganizować wesele za 5 lub 10 tysięcy? Mocno ograniczając liczbę gości. Jeśli wasz budżet jest bardzo napięty, zdecydujcie się na obiad w gronie najbliższych. Jeśli jednak chcecie zorganizować większe wesele, i tak nie rezygnujcie z selekcji gości. Nie ulegajcie presji rodziny czy znajomych – zaproście tych, którzy są wam bliscy. O tym, jak podjąć taką decyzję, pisaliśmy w tekście Od czego zacząć organizację wesela i ślubu? 6 kluczowych kroków!

Czwarty trik na wesele – dokładnie czytajcie umowy

Cena za reportaż ślubny o fotografa to 3000 zł, ale w cenie nie ma dodatkowo płatnych albumów, na których wam zależy? Cena talerzyka na sali to 180 zł/os., ale nie obejmuje ona korkowego, krojenia tortu i miliona innych drobiazgów? Niestety, pierwsza podstawowa cena, którą jesteśmy kuszeni, często odbiega od tego, co zobaczymy na końcowym rachunku. Dlatego dokładnie czytajcie umowy i nie bójcie się pytać, jeśli coś jest dla was niejasne!

Piąty sposób na tani ślub – zamówcie obrączki ze swojego złota

Jakie jeszcze sposoby na tani ślub warto zastosować? Jeśli chodzi o obrączki, najlepiej gdy macie własne złoto. Cena obrączek to w głównej mierze właśnie cena kruszcu. Jeśli jesteście w stanie go sami dostarczyć, zapłacicie jedynie za robociznę, co pozwoli obniżyć cenę obrączek spokojnie o 60-80 procent. Jeśl nie dysponujecie własnym złotem, możecie zaoszczędzić, wybierając obrączki u lokalnego jubilera zamiast w dużej sieci, które zazwyczaj mają o wiele wyższe marże. Ceny dużych sieci jubilerskich są nawet dwa razy wyższe od tych oferowanych przez małych jubilerów.

Szósty sposób na tanie, skromne wesele – nie szyjcie na miarę

Owszem, wiele kobiet ma w głowie projekt swojej wymarzonej sukni ślubnej. Jeśli jednak jesteście gotowe pójść na pewne ustępstwa, możecie sporo zaoszczędzić. Zamiast płacić 4-5 tysięcy za suknię szytą na miarę, możecie zdecydować się na odkupienie sukni z drugiej ręki, wynajem a nawet zamówienie sukienki przez internet za kilkaset złotych. Podobnie jest z garniturem. Jak jeszcze zaoszczędzić na ubraniach? Najlepiej kupować je po zakończeniu sezonu, czyli zimą, kiedy wiele miejsc wyprzedaje stare kolekcje, by zrobić miejsce na nowe.

Siódmy trik na tanie wesele – unikajcie słowa „ślubny”, zamawiając usługi

Ślubny bukiet, ślubny makijaż, ślubne buty – określenie „ślubny” często sprawia, że cena automatycznie szybuje pod sam sufit. Nasz trik na tanie wesele to zamawianie usług i zakup przedmiotów, nie zdradzając, że to na ślub. 

Ósmy sposób na tańsze wesele – negocjujcie ceny

Kto powiedział, że trzeba zgadzać się na zaproponowaną cenę? Każdą z nich można negocjować! Oczywiście nie macie gwarancji, że usługodawca sie zgodzi, nie liczcie także na spektakularne spadki cen, ale w przypadku dużych zamówień nawet niewielka obniżka może dać sporą kwotę – która zostanie w waszej kieszeni!

Dziewiąty sposób na to, jak zrobić tanie wesele – pożyczcie auto, zamiast je wynajmować

Tanie, skromne wesele można osiągnąć także poprzez rezygnację z wynajmu drogiego auta dla pary młodej. Być może wśród waszych bliskich jest ktoś, kto ma nowy, ładny samochód i zgodzi się was zawieźć pod kościół a potem pod salę? Zawsze warto zapytać!

Dziesiąty trik na tanie wesele – zróbcie coś sami, zamiast kupować

Jak jeszcze obniżyć koszty ślubu i wesela? Jak najwięcej rzeczy przygotować samodzielnie. Wystarczy trochę czasu, kreatywności i zdolności manualne, by wyczarować przepiękne dekoracje. Jeśli jednak nie macie czasu albo umiejętności, sprawdźcie naszą ofertę tanich dodatków weselnych.

Jedenasty sposób na tańsze wesele – wynajmujcie, nie kupujcie

Organizując wesele wiele par wpada w przekonanie, że wszystko, czego do organizacji wesela potrzebują, muszą kupić – od wspomnianej sukni ślubnej przez instaxa do robienia przez gości zdjęć na weselu po podtalerze na stoły. Tylko co później z tym wszystkim zrobić? Dlatego zamiast kupować, wynajmujcie i pożyczajcie. Będzie nie tylko taniej, ale dodatkowo po weselu nie zostaniecie z całą górą pięknych rzeczy, z którymi nie wiadomo co zrobić.

Dwunasty sposób na mniejszy koszt – poproście o pomoc znajomych

Być może wasza koleżanka robi świetne zdjęcia? A może wasz kolega to urodzony florysta? Może przyjaciółka jest mistrzynią make-upu albo wykonuje piękne upięcia włosów? Nie bójcie się pytać bliskich o przysługi. Możecie umówić się, że ktoś wykona dla was jakąś usługę w ramach prezentu ślubnego. Jeśli ta osoba nie jest zaproszona na wesele, zaoferujcie zapłatę – cena, jaką wam zaproponuje, na pewno będzie niższa od rynkowej.

Trzynasty trik na tańsze wesele – zrezygnujcie z części usług lub wybierzcie tańsze alternatywy

Czy na pewno chcecie na weselu sześcioosobowy zespół zamiast DJ-a? Czy na uroczystości musi być kamerzysta, a nie tylko fotograf? Czekoladowa fontanna, drink bar, pokaz fajerwerków, fotobudka – czy potrzebujecie tego wszystkiego? Nie mówimy, że macie przekreślić wszystkie wasze pomysły, ale jeśli szukacie sposobu na tańsze wesele, musicie podjąć pewne decyzje.

Czternasty sposób na obniżenie kosztów ślubu i wesela – zrezygnujcie z poprawin

Tanie wesele to krótsze wesele – zresztą dzisiaj coraz mniej par decyduje się na poprawiny, zastępując je śniadaniem. Jeśli nie zależy wam na dwudniowej zabawie, po prostu odpuście poprawiny.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu