Ślub konkordatowy krok po kroku – co musicie wiedzieć?

Kiedy oboje wiecie już, że chcecie wziąć ślub, warto zadać sobie jeszcze jedno ważne pytanie – jaki ślub dokładnie? W tym tekście skupimy się na ślubie konkordatowym – co to jest, jakich dokumentów i formalności wymaga, kto go może zawrzeć i ile trzeba za niego zapłacić.

Ślub konkordatowy – co to?

Co to jest ślub konkordatowy? Najprościej mówiąc, ślub konkordatowy to połączenie ślubu kościelnego i ślubu cywilnego. Ślub konkordatowy czyni was żoną i mężem zarówno dla polskiego prawa, jak i dla kościoła katolickiego. Dlatego nie musicie organizować dwóch uroczystości – jednej w kościele, a drugiej w urzędzie. Ślub odbywa się jedynie w kościele, ale uznany jest także przez Urząd Stanu Cywilnego – wystarczy dopełnić odpowiednich formalności.

Przeczytajcie także: Ślub humanistyczny – co to, ile kosztuje i jak go zorganizować? (podlinkować do wpisu)

Ślub konkordatowy a kościelny – różnice

Ślub konkordatowy i kościelny mają pewne podobieństwa – obie uroczystości odbywają się w kościele, ślub udzielany jest przez księdza i sprawia, że stajecie się mężem i żoną w oczach Kościoła. Ale ślub kościelny a konkordatowy nie są tym samym. Przede wszystkim ślub kościelny jest jedynie uroczystością religijną – nie ma skutków prawnych. Aby zostać prawnie uznanym za małżeństwo i otrzymać akt ślubu z USC, musicie dodatkowo zawrzeć ślub cywilny – lub też od razu zdecydować się na ślub konkordatowy.

Ślub rzymski a konkordatowy – różnice

Ślub rzymski to inaczej ślub z mszą – tak, możliwe jest zorganizowanie ślubu kościelnego lub konkordatowego bez mszy. Określenie „ślub rzymski” odnosi się więc jedynie do formy, a nie konsekwencji prawnych. W formie ślubu rzymskiego może być zorganizowany zarówno ślub kościelny, jak i konkordatowy.

Przeczytajcie inne nasze teksty o organizacji wesela:

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy – dokumenty

Jakie dokumenty należy przygotować do ślubu konkordatowego? Takie, jakie należy przygotować do ślubu kościelnego oraz do ślubu cywilnego. Część formalności załatwić trzeba w parafii, a część w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Dokumenty w parafii:

 • dowody osobiste;
 • dostarczenie metryki chrztu i bierzmowania;
 • świadectwo nauki religi w szkole (wystarczy świadectwo szkolne z oceną z religii);
 • zaświadczenie wygłoszenia zapowiedzi (jeśli ślub brany jest w innej parafii, niż wasza);
 • odbycie nauk przedmałżeńskich;
 • odbycie kursu w poradni rodzinnej;
 • zaświadczenie odbycia spowiedzi przedślubnej (czasem wymagane są dwie);
 • dane świadków imię, nazwisko, data urodzenia, adres);
 • zgody z waszych parafii, jeśli ślub bierzecie w innej.

Dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego – w USC podpisuje się protokół dot. braku przeciwwskazań we wzięciu ślubu, który następnie należy dostarczyć do parafii – do jego podpisania niezbędne są:

 • dowody osobiste;
 • skrócone akty urodzenia;
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej (84 zł).

O wszystkich rodzajach formalności piszemy w tekście Dokumenty i formalności do ślubu cywilnego, kościelnego i konkordatowego

Urząd Stanu Cywilnego a ślub konkordatowy

Jak wyżej wyjaśniliśmy, chcąc wziąć ślub konkordatowy, niezbędne jest dopełnienie formalności także w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na 6 miesięcy przed ślubem – bo tyle ważny jest dokument – należy podpisać protokół dot. braku przeciwwskazań we wzięciu ślubu. Dokument ten następnie dostarczamy do parafii, w której bierzemy ślub.

Po odbyciu się ślubu, parafia dostarcza do USC dokumenty niezbędne do wystawienia aktu ślubu – taki akt możemy odebrać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce.

Ślub konkordatowy – kiedy do USC?

Do Urzędu Stanu Cywilnego należy udać się najwcześniej pół roku przed zawarciem ślubu konkordatowego, aby podpisać protokół dot. braku przeciwwskazań we wzięciu ślubu. Dokument jest ważny przez 6 miesięcy.

Akt małżeństwa a ślub konkordatowy

Akt małżeństwa po zawarciu ślubu konkordatowego przygotowuje Urząd Stanu Cywilnego na podstawie dokumentów dostarczonych tam przez parafię, w której miała miejsce uroczystość. Duchowny ma obowiązek dostarczyć dokumenty do USC w ciągu 5 dni od ślubu. Akt małżeństwa odebrać można w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce.

Ślub konkordatowy a świadkowie

Ślub konkordatowy wymaga wskazania dwóch świadków – mogą być to zarówno dwie kobiety, dwaj mężczyźni, jak i kobieta i mężczyzna.  Świadkiem może być każdy, niezależnie od wyznania.

Dane świadków należy podać w parafii, w której brany jest ślub. Świadkowie muszą być obecni podczas zawarcia ślubu, muszą także podpisać się na dokumentach zaraz po uroczystości. Pamiętajcie, że świadkowie w dniu ślubu muszą mieć przy sobie dowody osobiste.

Ślub konkordatowy w plenerze – czy jest możliwy?

Coraz popularniejsze są śluby plenerowe – ale czy ślub plenerowy można zorganizować w ramach ślubu konkordatowego? Tak, ale nie jest to proste i należy zacząć starać się o to odpowiednio wcześnie. Jak zorganizować ślub konkordatowy w plenerze?

 1. Pierwszy krok to uzyskanie zgody od biskupa na ślub poza murami kościoła. O taką zgodę warto zacząć starać się ponad rok przed ślubem.
 2. Krok drugi to wystosowanie prośby do kurii o ślub w plenerze. W piśmie należy przedstawić wybrane przez was miejsce i dobrze uargumentować, dlaczego to właśnie tam ma odbyć się ślub.

Co zrobić, gdy wasza prośba zostanie odrzucona? Pomyślcie o kompromisie, jak kaplica czy przykościelny ogród.

Ślub konkordatowy za granicą

Zawarcie ślubu konkordatowego za granicą jest oczywiście możliwe – należy oczywiście zadbać o wszystkie formalności, jak w przypadku ślubu konkordatowego w kraju. Dodatkowo musicie wnieść prośbę o koordynat do polskiego księdza w zagranicznej parafii w której zamierzacie wziąć ślubu (pismo składacie w polskiej placówce dyplomatycznej), natomiast w rodzinnej parafii powinniście wystarać się o tzw. delegaturę.

Ile kosztuje ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy zawiera w sobie zarówno opłaty stałe, jak i te, których kwotę trudno jednoznacznie określić. 

 • Opłata skarbowa – 84 zł.
 • Opłaty za odpisy aktów małżeństwa – pierwszy jest darmowy, ale każdy kolejny to 22 zł.
 • Ofiara dla parafii – „co łaska”. Niektóre parafie mają stałe cenniki, inne nie. Niektórzy księża udzielą wam ślubu nawet za darmo, w innych parafiach zapłacicie nawet ponad 1000 zł.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wasze wątpliwości co do ślubu konkordatowego. Pamiętajcie, że chcąc upewnić się, co do informacji, warto po prostu skontaktować się z parafią, w której zamierzacie wziąć ślub, jak i z Urzędem Stanu Cywilnego.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu