Śluby w plenerze – od czego zacząć?

Zacznijmy od tego, że przedstawione tu informacje związane ze ślubem plenerowym, dotyczą sytuacji organizowania takiej uroczystości w Polsce. Nie będziemy więc tu pisać o tym, jak zorganizować na przykład wesele za granicą na plaży. 

Zacznijmy od tego, jakie formalności należy dopełnić, aby zorganizować ślub w plenerze.

Przeczytaj także: Jak zorganizować wesele w domu?

Ślub plenerowy i formalności

Na początku warto zaznaczyć, że łatwiej i taniej jest zorganizować ślub cywilny w plenerze niż ślub kościelny w plenerze – lub konkordatowy. Jednakże obie opcje są możliwe. 

Przeczytaj: Dokumenty i formalności do ślubu cywilnego, kościelnego i konkordatowego

Ślub cywilny w plenerze

Śluby cywilne w plenerze możliwe są od 2015 roku. Do organizacji takiego ślubu potrzebujemy zwyczajowe dokumenty jak przy ślubie cywilnym organizowanym w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz dodatkowe pozwolenie.

 • Rezerwujemy datę ślubu w USC (potrzebne będą dowody osobiste). Składamy wniosek o udzielenie ślubu plenerowego.
 • USC przygotowuje dokument zaświadczający brak przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Wykonanie takiego aktu musimy w USC opłacić (dowód opłaty skarbowej – 84 zł). 
 • Dodatkowo wnosimy opłatę za ślub w plenerze – ok. 1000 zł.
 • USC wymagać będzie od nas umieszczenia w widocznym miejscu godła Polski oraz zapewnienia miejscu odpowiedniej powagi.

Ślub kościelny w plenerze

Organizacja ślubu kościelnego w plenerze jest możliwa – ale jest znacznie trudniejsza. Większość próśb o udzielenie sakramentu w plenerze jest odrzucana. Skąd ta niechęć? Kodeks prawa kanonicznego jasno wskazuje na kościół jako na miejsce udzielenia sakramentu ślubu – ponieważ jest to miejsce uświęcone. Dlatego jedyna szansa, to trafienie na odpowiedniego księdza i mocna argumentacja decyzji o organizacji plenerowej uroczystości. Możemy także spróbować uzyskać zgodę bezpośrednio od biskupa – ale nasza argumentacja musi być naprawdę solidna.

Ile kosztuje ślub plenerowy?

Koszty ślubnych formalności zostały już przez nas wspomniane, ale przypomnijmy:

 • ślub cywilny w plenerze – łącznie 1084 za same formalności;
 • ślub kościelny w plenerze – „co łaska”.

Dodatkowo należy doliczyć koszty dekoracji (wynajem mebli – stołu dla urzędnika i krzeseł dla gości; dywanu, kwiatów, oświetlenia) czy oprawy muzycznej. 

O dokładnych kosztach organizacji wesela piszemy TUTAJ

Ślub i wesele w plenerze krok po kroku

Gdzie urządzić wesele w plenerze?

Odpowiedź na pytanie, gdzie urządzić wesele w plenerze, brzmi – gdziekolwiek chcemy, jeśli tylko możemy – to znaczy jeśli teren należy do nas albo możemy go wynająć. Coraz popularniejszy jest ślub w ogrodzie – tutaj odchodzi nam ogromny koszt wynajmu miejsca. Dodatkowo we własnym ogrodzie możemy robić, co tylko chcemy. Wesele w ogrodzie warto jednak wybrać wtedy, gdy dysponujemy sporym terenem – albo jeśli organizujemy uroczystość na mniejszą liczbę gości.

Ale ślub w ogrodzie to niejedyna opcja. Popularne są śluby nad jeziorem albo na leśnej polanie – jednak musimy w takiej sytuacji uzyskać zgodę właściciela terenu. Świetną opcją jest wynajem ośrodka w lesie lub nad jeziorem, który oferuje rozległy, urokliwy teren.

W jakim miesiącu zorganizować wesele w plenerze?

Statystycznie najbezpieczniejszymi miesiącami na organizację wesela w plenerze są czerwiec i sierpień – oprócz wysokich temperatur, są to miesiące z najmniejszą sumą opadów. Nieco mniej szczęścia możemy mieć organizując wesele w lipcu. Wiosną i jesienią możliwość wystąpienia opadów jest wyższa niż latem – problemem są także niższe temperatury.

Mimo wszystko zawsze warto się zabezpieczyć i mieć w zanadrzu altanę, rozwieszone żagle czy też rozstawiony namiot.

Wesela w plenerze – dekoracje

Jeśli wybrane przez was miejsce jest samo w sobie piękne, bogate dekoracje nie będą konieczne. Warto postawić na naturę – także w ewentualnych dodatkach. Świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju elementy wiszące, które można przywiązać do gałęzi drzew – lampki, światełka, szarfy, kolorowe wstążki, makramy. Pod drzewami można rozstawić vintage dywany i wygodne pufy – jeśli lubimy klimaty boho.

O czym jeszcze pamiętać jeśli chodzi o wesele w plenerze?

Warto zadbać o kwestie praktyczne. Oto pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed organizacją ślubu w plenerze.

 • Gdzie będą siedzieć goście? 
 • Czy teren jest wystarczająco stabilny i płaski, czy jednak potrzebny będzie podest? 
 • Co z podestem do tańca? 
 • Gdzie stać będzie zespół lub DJ – i jak zapewnimy im dostęp do prądu? 
 • Co z nagłośnieniem? 
 • Co z oświetleniem? 
 • Co z jedzeniem – stawiamy na catering, czy rozpalamy wielkiego grilla lub ognisko (nadal przyda się ktoś do obsługi)?
 • Co z dojazdem do miejsca – czy jest ono dobrze oznaczone? Warto tutaj sięgnąć po drogowskazy weselne.
 • Czy zapewniliśmy gościom miejsca parkingowe?
 • Jeśli miejsce jest na odludziu, daleko od wszystkiego, czy zapewniamy gościom transport lub noclegi?
 • W jaki sposób zabezpieczymy się przed ewentualnymi przeciwnościami – deszczem, niską temperaturą, owadami?

Liczymy, że nasz wpis przybliżył wam temat ślubu w plenerze. Mamy nadzieję, że uda wam się zorganizować wszystko dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście!

Przeczytaj inne nasze wpisy

Jak zaprosić gości na wesele

Lista gości weselnych – jak ją przygotować?

Przygotowywanie listy gości na wesele to dla wielu par jeden z bardziej stresujących punktów związanych z organizacją ślubu i wesela. Kogo wypada zaprosić na wesele, a kogo niekoniecznie? Jak skrócić listę gości weselnych tak, aby nikt nie poczuł się urażony? I jak nie pogubić się we wszystkich ustaleniach? Wyjaśniamy!
Liście palmowe - główne zdjęcie

RSVP – co to znaczy? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym skrócie

Na zaproszenie ślubne, jak każde inne, wypada odpowiedzieć. Nie tylko jest to w dobrym tonie, ale znacznie ułatwi to młodej parze oszacować realną liczbę gości. Bo chyba nikt nie chce zjawić się na weselu tylko po to, aby odkryć, że nie ma dla niego miejsca. Ale jaki związek z całą sprawą ma tajemniczy skrót RSVP? Właściwie to... wszystko. 
Złoty eukaliptus na marmurze

Ślub w Sylwestra, w Adwencie, w Boże Ciało i Święta Bożego Narodzenia – czy warto? Za i przeciw!

Najpopularniejszym dniem na wzięcie ślubu jest wciąż sobota – dzień wolny od pracy dla większości z nas. Ale sobót nie ma zbyt wiele w ciągu roku – pięćdziesiąt dwie i to licząc wszystkie, a nie tylko te w cieplejsze miesiące. Nic więc dziwnego, że gdy na termin trzeba czekać kilka lat, pary coraz częściej decydują się na mniej konwencjonalne daty.
Akwarelowe liście - zdjęcie

Zieleń (Greenery), czyli kolor Pantone 2017

Tradycyjnie koniec roku obfituje w podsumowania w różnych dziedzinach, ale jest też czasem ogłaszania nadchodzących nowości. Wczoraj Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2017 - greenery, czyli zieleń i jej odcienie.
Kwiaty vintage
Różowy marmur
Kwiatowy agat - zdjęcie leżące
Kogo zaprosić na wesele