Nauki przedmałżeńskie – jak wyglądają, ile trwają i ile kosztują?

Wśród wielu przygotowań do ślubu, nie można pominąć kursu przedmałżeńskiego – zwłaszcza, jeśli planuje się ślub kościelny lub konkordatowy. Czym dokładnie są nauki przedmałżeńskie, ile trwają, kosztują, jak długo są ważne i czy można odbyć je w weekend albo online? Odpowiadamy!

Nauki przedmałżeńskie – co to?

Nauki przedmałżeński, zwane także kursem przedmałżeńskim, to forma przygotowania do wspólnego życia przeznaczona dla przyszłych małżonków. Podczas nauk omawiane są takie zagadnienia jak obowiązki i prawa obojga małżonków, sposoby rozwiązywania konfliktów czy kwestie dotyczące wychowania dzieci. Dlatego też podczas kursu pojawić mogą się psychologowie czy mediatorzy, a także małżeństwa z dużym stażem.

Nauki przedmałżeńskie są wymagane, jeśli planujecie ślub kościelny lub konkordatowy. W przypadku ślubu cywilnego czy humanistycznego nie musicie brać udziału w kursie przedmałżeńskim.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że często zamiennie stosuje się takie określenia jak kurs przedmałżeński, kurs przedślubny, nauki przedmałżeński czy nauki przedślubne. Wszystkie one znaczą mniej więcej to samo, z tym że określenie „nauki” sugeruje dłuższą formułę spotkać, a „kurs” wersję skondensowaną. O tym, ile trwają nauki przedmałżeńskie i kurs przedślubny, piszemy niżej.

Przeczytaj także:

Nauki przedmałżeńskie

Jakie nauki trzeba zrobić przed ślubem?

Jeżeli planujecie ślub kościelny lub konkordatowy, to oprócz nauk przedślubnych musicie także odbyć spotkania w ramach poradni rodzinnej. Spotkania poradni organizowane są przez parafie i prowadzone są przez osobę związaną z kościołem. Są to zazwyczaj 2-3 spotkania. 

Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Forma nauk przedmałżeńskich może różnić się w zależności od tego, czy wybraliście cykl spotkań bardziej rozłożony w czasie, czy też nauki weekendowe. Jednakże niezmienna są tematy poruszane podczas spotkań. Omawiane są kwestie związane z przeszkodami zawarcia związku, powodami rozpadu związku, sposobami rozwiązywania konfliktów i wypracowywania kompromisów. Specjaliści przedstawiają także zagadnienia dotyczące wychowywania dzieci.

Kurs przedmałżeński ma was przygotować do wspólnego życia i przedstawić możliwe scenariusze czy problemy, a także sposoby ich rozwiązywania.

Przeczytajcie nasze teksty o organizacji wesela:

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Zazwyczaj nauki przedmałżeńskie trwają ok. 2 miesięce – choć możecie spotkać się także z naukami trwającymi zarówno 1 miesiąc, jak i 3 miesiące. Przez ten czas będziecie brać udział w 1,5-2 godzinnych spotkaniach dwa razy w tygodniu. Czyli, jeśli wasze nauki trwają 2 miesiące, będziecie mieć zapewne 16 spotkań.

Jednakże istnieje możliwość odbycia nauk w innej formie – przyspieszonego kursu. Takie weekendowe kursy przedmałżeńskie trwają 2-3 dni i wymagając od was całodniowego uczestnictwa w naukach.

Coraz częściej narzeczeni decydują się na nauki przedmałżeńskie w formie online – były one popularne zwłaszcza w czasie wzmożonej pandemii. Jeśli zależy wam na takiej formie nauk, zapytajcie wcześniej w waszej parafii, czy wyrażają zgodę na odbycie nauk przez internet.

Nauki małżeńskie – o co pytają?

Niektórzy mogą się obawiać, że podczas nauk padną w ich stronę niewygodne pytania dotyczące dotychczasowe pożycia czy życiowych decyzji. Pamiętajcie, że z założenia nauki przedmałżeńskie to przestrzeń edukacji i dyskusji – ale zawsze prowadzonej w kulturalny, nieagresywny sposób. Kurs nie powinien być miejscem poddawania kogoś ocenie.

Pamiętajcie także, że nauki przedmałżeńskie nie są tym samym, co protokół przedślubny. To podczas wypełniania protokołu będziecie musieli odpowiedzieć na szereg pytań. Jednakże nie jest to powód do zmartwień.

Ile ważne są nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie – ile są ważne? Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich jest ważne bezterminowo. Nawet, jeśli odbyliście nauki kilka lat wcześniej, nie musicie ich powtarzać.

Z tego też powodu nie warto zwlekać z odbyciem nauk przedmałżeńskich, tym bardziej że organizowane są z różną częstotliwością. Jeśli do ślubu zostało niewiele czasu, możecie nie zdążyć ich odbyć albo będziecie zmuszeni na szybko szukać kursu weekendowego – a taka forma jest niezwykle popularna!

Nie tylko z odbyciem nauk przedmałżeńskich nie warto zwlekać – polecamy zatroszczyć się z odpowiednim wyprzedzeniem o zaproszenia na ślub oraz dodatki ślubne – chociaż oferuje także realizację zamówienia w trybie ekspresowym.

Gdzie można odbyć nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie organizowane są głównie przez parafie (ale nie wszystkie – często w małych parafiach nie odbywają się kursy, a narzeczeni odsyłani są do większej parafii). 

Pamiętajcie, że nie musicie odbywać nauk przedmałżeńskich w parafii, w której zamierzacie wziąć ślub

Nauki przedmałżeńskie organizowane są także przez zakony, na przykład przez dominikanów czy pallotynów.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Niektóre parafie nie pobierają opłat za uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich lub stosują formułę „co łaska”. W innych opłata kształtuje się na poziomie od kilkudziesięciu do 200-300 złotych. Droższe zazwyczaj są kursy weekendowe, które kosztują kilkaset złotych. Jednak zapewne nie będzie to największy ślubny wydatek.

Nauki przedmałżeńskie online – czy są akceptowane?

Jak wspomnieliśmy, nauki przedmałżeńskie przez internet zyskują na popularności. Są wygodne i dostępne dla każdego – także dla osób przebywających za granicą. Jednakże nie w każdej parafii taka forma kursu przedmałżeńskiego zostanie zaakceptowania. Dlatego przed odbyciem kursu przedślubnego online wydrukujcie informacje o kursie i jego organizatorach (w końcu nauki naukom nierówne) i skontaktujcie się z waszą parafią w celu ustalenia, czy akceptuje ona także formułę i danych organizatorów.

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu