Zwierzęta na ślubie i weselu – argumenty za i przeciw

Nawet, jeśli dla was wasz pupil jest oczkiem w głowie, rozważcie wszystkie za i przeciw obecności zwierzęcia na ślubie i weselu. 

Zacznijmy od argumentów za. Dla wielu osób zwierzę jest jak członek rodziny. Jest to ważny element życia pary, która nie wyobraża sobie tego dnia bez swojego pupila i bardzo przeżywałaby jego brak. Co więcej, do tego dochodzi stres, ponieważ zwierzaka trzeba zostawić z inną osobą – a nie każdy ma zaufanego znajomego, który jest chętny wziąć pod swój dach na kilka dni naszego milusińskiego. Po drugie zwierzęta na ślubie i weselu często sprawiają, że uroczystość nabiera dodatkowego uroku. Wystrojony pies na ślubie „niosący” obrączki nie tylko zachwyci gości, ale i uwieczniony na zdjęciu będzie wspaniałą pamiątką. Na obecność zwierzęcia na weselu mogą zdecydować się osoby, których pupil jest nie tylko grzeczny i ułożony, ale także nie boi się zmiany otoczenia czy dużej liczby nieznanych mu osób. Towarzyski milusiński może wtedy bawić się równie dobrze jak my!

Czas na argumenty przeciw obecności zwierzęcia na ślubie i weselu. Po pierwsze dla wielu zwierząt to po prostu ogromny stres. Z tego też powodu mogą zachowywać się inaczej niż zazwyczaj – być wystraszone, a nawet agresywne! Po drugie zachowanie zwierzęcia jest nie do przewidzenia. Jeśli zależy nam na idealnym scenariuszu naszego ślubu, zwierzak może nas zaskoczyć – i to niekoniecznie miło. Warto także, aby na weselu była osoba, która mogłaby zajmować się naszym pupilem, gdy my nie będziemy w stanie. Do tego dochodzi kwestia logistyczna – czy sala w ogóle dopuszcza obecność zwierząt na sali? Czy pozwala na to nasz hotel? I w końcu – goście. Wśród nich mogą znaleźć się osoby z alergią na sierść albo takie, które boją się niektórych zwierząt. 

Dzieci na weselu – tak czy nie? 

Zwierzęta na ślubie i weselu

Co, gdy nie zdecydujecie się na zwierzę na weselu i ślubie?

Powiedzmy, że pies na weselu to nie wasza bajka i zdecydowaliście się na jego brak podczas uroczystości. Warto, abyście z dużym wyprzedzeniem zadbali o bezpieczny nocleg dla pupila. Najlepiej zdecydować się na kogoś, kto zwierzę zna i miał już z nim do czynienia – i komu ufacie. Może to być wasz znajomy czy sąsiad. Możecie także skorzystać z usług hoteli dla zwierząt – ale sprawdźcie wcześniej opinie. Do braku zwierzęcia na ślubie warto także przygotować samego milusińskiego. Jeśli do tej pory nie zostawialiście zwierzęcia samego na dłużej niż kilka godzin, warto spróbować go do takich sytuacji przyzwyczaić. 

A co, jeżeli wybraliście obecność zwierzęcia na weselu?

Zwierzę na weselu – o czym pamiętać, jeśli zdecydujecie się na jego obecność?

Jeśli postawicie na zwierzę na weselu, musicie pamiętać o kilku kwestiach.

Upewnijcie się, że zwierzęta mogą być na ślubie i weselu. Jeśli decydujecie się na ślub kościelny, może być problem ze zgodą księdza na obecność zwierzęcia. Większe szanse macie na zwierzę na ślubie cywilnym, na przykład w plenerze. Sprawdźcie także nastawienie sali weselnej i miejsca, w którym będzie spać.

Postarajcie się o obecność kogoś, kto pomoże wam z waszym zwierzakiem. Może to być któryś z gości lub dodatkowa osoba.

Upewnijcie się, że wasi goście nie mają nic przeciwko. Zapytajcie o alergie. Informację o obecności zwierzęcia możecie umieści na zaproszeniu ślubnym!

Wiele zależy od tego, jakie zwierzę chcecie włączyć do celebracji waszego specjalnego dnia. Małe zwierzęta na weselu mogą wydawać się mniejszym problemem, ale na szczura, jeża czy fretkę trzeba szczególnie uważać – aby nie spłoszyły się, nie uciekły, nie ukryły w trudno dostępnym miejscu. Warto mieć przygotowaną dla takiego zwierzaka klatkę w pokoju.

Duże zwierzęta na weselu też stanowią wyzwanie – o ile pies czy kot nie powinny sprawić problemu, to koń już tak. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie ślub i wesele w plenerze. Inaczej może być trudno włączyć pupila w obchody.

Jak zaangażować zwierzę w ślub i wesele?

Warto odpowiedni zwierzaka odziać. O ile ubranka dla psów są dość popularne i znajdziemy wiele propozycji, to z innymi pupilami może być trudniej. Pamiętajmy także, że nie każde zwierzę lubi nosić ubranko. Może wystarczy jeden dodatek, elegancki akcent, jak lekko zawiązana pod szyją muszka? Pamiętajmy także, że nie warto ryzykować zdrowia, wygody czy bezpieczeństwa pupila dla naszej przyjemności.

Zwierzęta najczęściej biorą udział w orszaku weselnym. W zależności od tego, jak dobrze są ułożone i odporne na stres, mogą być prowadzone na smyczy albo iść bez niej. 

Alternatywy dla obecności zwierzaka na ślubie i weselu

Co jeśli obawiacie się obecności zwierzaka na weselu, ale chcecie go mieć przy sobie w jakiejś formie? Są alternatywy!

Zaproszenia ślubne z waszym zwierzakiem

Uwzględnijcie pupila w wyborze i tworzeniu dodatków ślubnych. Możecie umieścić jego podobiznę na zaproszeniach ślubnych i innych elementach weselnej papeterii. 

Sesja zdjęciowa ze zwierzęciem

Możecie także zorganizować sesję zdjęciową z psem i każdym innym pupilem. Taką sesję zdjęciową ze zwierzęciem możecie zorganizować już po ślubie, aby nie martwić się, że zwierzak uszkodzi sukienkę lub garnitur. Warto wynająć do takiej sesji fotografa, który ma doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Dzięki temu będziecie mieć cudowną pamiątkę!

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu