Ślub i wesele to niezwykle radosne momenty w naszym życiu – przez wielu uważane za, jeśli nie najważniejszy, jeden z najważniejszych dni. Zdecydowana większość par postanawia spędzić ten czas na wspólnej celebracji z gośćmi weselnymi. Ale co jeśli ktoś bardzo nam bliski właśnie odszedł? Jak uczcić pamięć zmarłego na ślubie i weselu?
Upamiętnienie zmarłej osoby – kiedy się na nie zdecydować?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii – upamiętnienie zmarłej osoby to bardzo indywidualna kwestia i powinna zależeć jedynie od nas samych. Wiele osób wyznaje zasadę, że żałobę i pamięć po zmarłym nosi się w sercu. Część osób może także nie czuć się na siłach, aby wspominać swoich bliskich zmarłych podczas ślubu. Nie mamy więc obowiązku upamiętniać tego faktu w widoczny sposób. Nie znaczy to jednak, że nie możemy. Dla niektórych podtrzymywanie żywej pamięci o bliskich zmarłych ma ogromne znaczenie. Stąd pojawiające się pytanie, co można zrobić dla zmarłego w kontekście ślubu i wesela. Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo – od drobnych, prywatnych gestów, po publiczne upamiętnienie.
Źródło: https://pin.it/2bQQjtJ
Zmarli rodzice, ale nie tylko – kogo możemy chcieć upamiętnić?
Kiedy myślimy o uczczeniu pamięci zmarłego, instynktownie bierzmy pod uwagę sytuację, że zmarłą osobą jest rodzic panny młodej lub pana młodego. Rzeczywiście, to, jak upamiętnić zmarłego rodzica na weselu, jest zazwyczaj niezwykle ważne dla nowożeńców. Następuje to często podczas tradycyjnego podziękowania dla rodziców, które wciąż głównie odbywa się podczas wesela. Jak mogłyby wyglądać podziękowania dla zmarłego taty albo zmarłej mamy na weselu? Tak naprawdę wszystko zależy od nas. Może to być kilka ciepłych słów o zmarłym, może być to pokaz zdjęć z użyciem rzutnika, a może być to wybór ulubionej piosenki zmarłego na taniec po podziękowaniach. Podziękowania dla nieżyjących rodziców można zorganizować także w sposób bardziej prywatny. Zamiast oficjalnych przemówień podczas imprezy, para młoda może wybrać się na groby bliskich przed ślubem lub po uroczystości.
Jednak upamiętnienie zmarłej osoby nie dotyczy jedynie rodzica. Dziadkowie, rodzeństwo, inny nam bliski krewny czy przyjaciel – uczcić możemy każdego. Wszystko zależy od naszej indywidualnej decyzji. Oto kilka przykładowych możliwości, jak upamiętnić zmarłego na weselu i ślubie.
1. Wizyta na cmentarzu
Jeśli pragniemy uczcić pamięć zmarłego w samotności, możemy odwiedzić grób przed ślubem lub po weselu. Bukiet kwiatów, symboliczne światełko i choć chwila poświęcona na wspomnienie bliskiej nam osoby z pewnością przyniosą nam ukojenie w tęsknocie. Jeśli chcemy, możemy umieścić na nagrobku ślubne kwiaty – bukiet panny młodej albo też kwiaty wykorzystane do wcześniejszej dekoracji.
2. Wspomnienie zmarłego podczas mszy
Jeśli decydujemy się na ślub kościelny bądź konkordatowy, możemy poprosić celebrującego mszę księdza o wygłoszenie kilku słów podczas ślubu. O zmarłym można wspomnieć zarówno w kazaniu, jak i w trakcie modlitwy powszechnej. Ksiądz z pewnością uszanuje taką prośbę.
3. Pożyczenie rzeczy należącej do zmarłego
„Coś pożyczonego” głosi jeden ze ślubnych przesądów – podczas uroczystości warto mieć przy sobie coś, co do nas nie należy. Może być to także pamiątka po zmarłej osobie. Po wewnętrznej stronie stroju możemy wszyć fragment ubrania należący do zmarłego albo do kieszeni włożyć jego/jej zdjęcie. Można też pójść o krok dalej i założyć drobiazg bliskiej osoby – kolczyki po babci czy krawat po ojcu.
4. Wspomnienie zmarłego na zaproszeniach
Wiele par decyduje się umieścić na zaproszeniach ślubnych inspirujący cytat – słowa z ulubionej piosenki, fragment modlitwy lub wiersza. Ale może być to coś jeszcze innego – na przykład słowa, które bardzo kojarzą nam się z bliską osobą.
Przeczytaj także: 54 cytaty na zaproszenia ślubne – najpiękniejsze sentencje ślubne
5. Wisiorek ze zdjęciem zmarłej osoby przy bukiecie ślubnym
Niezwykle ciekawym pomysłem jest dołączenie do ślubnego bukietu gustownego, niewielkiego wisiorka ze zdjęciem zmarłego. W ten sposób panna młoda może mieć bliską jej osobę nieustannie przy sobie. Elegancki medalik będzie z jednej strony prezentować się niezwykle gustownie, z drugiej jest to prywatny drobiazg, który można zachować na pamiątkę.
Źródło: https://discoveringthedarling.com.au/
6. Pozostawienie pustego miejsca przy stole
Jak jeszcze uczcić pamięć zmarłego? Znanym nam z wigilijnej kolacji zwyczajem jest pozostawienie pustego miejsca przy stole. Chociaż podczas świątecznej kolacji symbolizuje ono zazwyczaj nieznajomego przybysza, który może potrzebować naszej gościny i pomocy, wiele osób zaznacza w ten sposób obecność bliskich zmarłych. Podobnie możemy zrobić podczas wesela. Jeśli chcemy w ten sposób uczcić jedną, konkretną osobę, możemy umieścić obok talerza winietkę ślubną w imieniem i nazwiskiem zmarłego oraz jego/jej zdjęcie. Jeśli miejsce ma przypominać nam o kilku osobach, możemy umieścić przy nim zapaloną świecę.
7. Kącik pamięci
Upamiętnić zmarłą osobę lub zmarłe osoby możemy także przygotowując niewielki kącik pamięci. Na stoliku wystarczy umieścić zdjęcia bliskich oraz kilka świeczek. Jeśli chcemy, możemy umieścić tam również słowa modlitwy albo naszych podziękowań dla zmarłych.
8. Światełko do nieba ku pamięci zmarłej osoby
Popularną atrakcją wielu wesel jest pokaz fajerwerków oraz zimne ognie. Można jednak zdecydować się na nieco odmienną formę i nadać jej zupełnie nowego, osobistego znaczenia. Taką propozycją jest światełko do nieba ku pamięci bliskich zmarłych. Forma może być różna – od sztucznych ogni po lampiony. Najważniejsze, to wyjaśnić gościom znaczenie tego gestu.
9. Przemówienie lub toast za zmarłego
Jeśli czujemy się na siłach, możemy w trakcie wesela wznieść za zmarłą osobę toast poprzedzony krótkim przemówieniem. Warto wyjaśnić, jak wielkie znaczenie miała dla nas dana osoba i co jej zawdzięczamy. Pamiętajmy jednak, że może być to bardzo emocjonująca chwila. Nie każdy też będzie potrafił przemówić do wszystkich gości bez wcześniejszego przygotowania.
10. Ulubiona piosenka bliskiej nam osoby
Pamiątką po zmarłej osobie nie musi być przedmiot – równie dobrze może być to ulubiona piosenka. Możemy poprosić zespół lub DJ-a, aby znalazła się ona w repertuarze. Wtedy będzie miało to bardziej prywatny charakter. Ale możemy także poprosić, aby piosenkę poprzedzała dedykacja. Wtedy wszyscy goście będą świadomi znaczenia piosenki.
Tak naprawdę piosenka to tylko jedna z możliwości – jeśli dobrze znaliśmy gusta zmarłej osoby, możemy zadbać, aby w menu obecna było jego/jej ulubione danie albo aby wśród dekoracji pojawił się ulubiony kolor zmarłej osoby.
Przeczytaj także: Kolory i motywy przewodnie wesela 2021/2022 – najmodniejsze trendy ślubne
11. Pokaz zdjęć lub krótki filmik
Coraz więcej par wyświetla podczas wesela krótki filmik albo pokaz slajdów. Czasem jest to nagranie od pary młodej dla gości bądź konkretniej dla rodziców czy dziadków, czasem są to nagrane wcześniej życzenia od gości dla pary młodej. Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest wykorzystanie tej formy, aby uczcić pamięć zmarłych bliskich.
Źródło: Unsplash
12. Sesja zdjęciowa
Co jeszcze można zrobić dla zmarłego? Jedną z opcji jest upamiętnienie go podczas sesji ślubnej. Można poprosić fotografa, aby wykonał kilka zdjęć, na których będziemy trzymać zdjęcie bliskiej osoby.
13. Ślub w rodzinnym domu
Jeśli zmarłą osobą jest rodzic bądź rodzice, a warunki na to pozwalają, para może zdecydować się na organizację wesela w rodzinnym domu. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, ale jeśli ta akurat istnieje, warto się chwilę zatrzymać przy tym pomyśle. Obecność miejsc i przedmiotów, które kojarzą nam się ze zmarłym, mogą sprawić wrażenie, jakby nasz bliski towarzyszył nam w tym ważnym dniu.
Czytaj także: Jak zorganizować wesele w domu?