Wesele boho – jak powinno wyglądać?

Aby zrozumieć, jak wygląda styl boho na weselu, należy przede wszystkim poznać źródła inspiracji dla boho samego w sobie. Samo słowo „boho” wywodzi się z francuskiego, „la bohème” i tłumaczy się na polski jako „cyganeria”. Styl ten nawiązuje więc do artystycznej bohemy, ich nonszalanckiego stylu życia, jak i stylu per se, który mu towarzyszył. W stylu boho jaki znamy dzisiaj, wyłapiemy wpływy kultury hipisowskiej, elementów folkowych i etnicznych, w tym także romskich.

Ślub w stylu boho daleki więc będzie od elegancji i perfekcji, ale niech to was nie zwiedzie. Wszystko jest tutaj przemyślane, a każdy element wydający się przypadkowym, właśnie takie wrażenie miał sprawić – choć jego obecność została głęboko przemyślana.

Wesele boho często opisywane jest jako delikatne, przede wszystkim ze względów na silną obecność koronki i jasnych kolorów. Jednak ślub to raczej delikatność z rockową, niezależną nutą. Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie konkretne elementy składają się na takie wesele.

Weselu boho niedaleko także do takiego w stylu rustykalnym – warto także stamtąd czerpać inspiracje. Tych znajdziecie wiele w naszym tekście 5 kroków do wesele rustykalnego.

Gdzie zorganizować rustykalne wesele?

Sala to zazwyczaj pierwszy z elementów ślubu i wesela, który wybierają pary. Warto zauważyć, że nie każda sala nada się na wesele boho. Tak, jak nie każda nada się na ślub rustykalny czy glamour. Ślub w stylu boho wymaga sali, lub inaczej, przestrzeni, nieidealnej, ale i nieprzypadkowej. Najlepiej wybrać miejsce neutralne, będące jak czysta kartka, na której można samodzielnie malować. Najlepiej także, aby było to miejsce silnie związane z naturą.

Jako sala na wesele boho świetnie sprawdzą się namioty, zwłaszcza te w formie jurty. Taki ślub zorganizować można również w ogrodzie. Jeśli jednak wolicie imprezę zadaszoną, szukajcie „nieodnowionych” budynków, a przynajmniej takich, które na stare i zniszczone wyglądają. Ślub w stylu boho możecie urządzić na sali zorganizowanej w stodole czy starym, niegdyś eleganckim dworku, który dzisiaj kusi odkrytą cegłą. Świetnie sprawdzą się miejsca w otoczeniu starego parku lub sąsiedztwie jeziora albo lasu. Warto pomyśleć także o sali, w której głównym materiałem jest drewno.

Wesele w stylu boho

Jaka sukienka na wesele w stylu boho?

Suknia ślubna boho jest niezwykle charakterystyczna – kiedy raz się taką zobaczy, od razu zrozumie się, czym w ogóle jest ten styl. Suknie boho zazwyczaj występują w kolorze złamanej bieli lub kremowym. Są z jednej strony niezwykle zwiewne, o luźnej konstrukcji pozwalających na bardzo swobodne poruszanie się. Nie ma tu wielu warstw tiulu czy sztywnych gorsetów. Z drugiej strony, wybierając suknię z dużą ilością koronek, możecie być zaskoczeni jej ciężarem. Dobrej jakości koronka będzie bowiem swoje ważyć.

Wspomnieliśmy o koronkach – to najpopularniejszy element sukni rustykalnej. Może być jednym z elementów, ale suknie ślubne w stylu boho mogą być w całości zbudowane tylko z koronki i np. delikatnej, cienkiej podszewki umieszczonej w strategicznych miejscach.

Oprócz koronki na sukni mogą znaleźć się także falbany oraz frędzle. Suknie ślubne w stylu boho to także dowolność w kwestii rękawa. Może być długi, średniej długości albo może go nie być w ogóle. Popularne są długie, koronkowe, szerokie rękawy. Dół powinien być luźny, ale na rynku znajdziemy także utrzymane w stylistyce boho sukienki syrenki, o dopasowanym kroju, ale wykonane z wykorzystaniem koronek.

Ale ślubna moda w stylu boho jest niezwykle ważna także w przypadku pana młodego. Garnitur ma być wesoły, na luzie i najlepiej kolorowy – królują tu brąz, granat i bordo. Niezwykle popularna jest krata. Całość może mieć jak najbardziej wydźwięk retro bądź vintage. Pan młody powinien pomyśleć o trzyczęściowym garniturze w stylu boho, z kamizelką. Idealnymi dodatkami będą kolorowa podszewka marynarki, kolorowe szelki, muszka a nawet kapelusz!

Ślub w stylu boho i kwiaty – które będą pasować?

Myśląc o kwiatach w stylu boho, należy wziąć pod uwagę zarówno kwiaty dla panny młodej i pana młodego, jak i te, przeznaczone do dekoracji sali. Żywe kwiaty są bardzo ważnym elementem stylu boho, o którym wspomnieliśmy, że odznacza się silną więzią z naturą.

Zacznijmy od panny młodej – bukiet ślubny boho powinien wyglądać, jakby były to nieco przypadkowe kwiaty, które ktoś przed chwilą zerwał na pobliskiej łące. Oczywiście ta przypadkowość powinna być dokładnie przemyślana. Przede wszystkim nie wybierajcie bukietu ślubnego zbyt pedantycznie zorganizowanego. Jak najbardziej stawiajcie na bukiety bardzo przestrzenne, stworzone z kwiatów o różnej długości łodyg. Może być to zarówno bukiet okrągły (ale nie może być idealnie okrągły), jak i kaskadowy czy horyzontalny. Ważna jest różnorodność – długości kwiatów, wielkości pąków, kolorów. Dodatkowo stylizację panny młodej warto uzupełnić o wianek boho. Wianki boho odznaczają się, podobnie jak bukiet ślubny, różnorodnością.

Żywe kwiaty w kościele i na sali do bardzo ważny element imprezy w tym stylu. Kwiaty, wraz z innymi dodatkami i dekoracjami, mogą być ustawione w koszach, oplecione wokół słupów, powinny zwisać z góry i oczywiście zdobić stoły.

Po jakie kwiaty sięgnąć, aby uzyskać odpowiedni efekt? Bardzo popularnym wyborem wśród osób urządzających wesela boho są przede wszystkim piwonie. Oferują one ogromne, obfite pąki kwiatów, a także eustomy, wrzosy, jaskry, goździki czy margaretki. Ważna jest wspomniana różnorodność, zestawianie kwiatów większych z mniejszymi i bawienie się kolorami. Warto sięgać po kwiaty w odcieniach żółtego, pomarańczowego i czerwonego. W zestawieniu z bielą, kremowym i zielenią, stworzą prawdziwie rustykalny efekt. A jeśli o zieleń chodzi, to nieoceniony będzie oczywiście eukaliptus.

Styl boho i wesele a kwestia dodatków

Wspomnieliśmy już o żywych kwiatach wykorzystanych w formie dekoracji na wesele boho, ale to nie jedyny element, który się na nie składa. Styl boho i weselne dekoracje to przede wszystkim wspomniana już koronka i frędzle. Na przykład w formie makram, łapaczy snów i makatek, co nadaje całości etnicznego charakteru. Świetnie sprawdzą się tu także pióra i kremowa trawa pampasowa. Warto zadbać o oświetlenie z wykorzystaniem dekoracyjnych lampek a także lampionów czy świec. Całość uzupełnić można o dodatki vintage – dywan w orientalny wzór, stare kufry i meble albo meble wykonane z rattanu, kolorowe, dekoracyjne poduchy.

Zaproszenia ślubne z bohemą w tle – nasze propozycje!

Na każdy ślub najpierw trzeba zaprosić gości. Aby od razu wprowadzić ich w planowany klimat wesela, warto sięgnąć po zaproszenia ślubne boho. Nawiązują one do wszystkich wspomnianych już elementów. Ma być więc naturalnie, na przykład z wykorzystaniem motywów kwiatowych – jak zaproszenia ślubne Boho Glamour – w naturalnych, jasnych barwach – jak zaproszenia ślubne Trawa Pampasowa – z dodatkiem zieleni – jak zaproszenia ślubne Dzikie Lilie – albo z wykorzystaniem motywu palm, które stylistyce boho dodają egzotycznego wydźwięki – jak zaproszenia Suszone palmy. Warto także zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale i sam materiał. Zaproszenia ślubne w stylu boho to także te, które stworzone są z ekologicznych materiałów, jak zaproszenia ślubne eko. Więcej inspiracji dla zaproszeń na ślub znaleźć można w naszym wpisie o modnych w 2020 zaproszeniach ślubnych oraz w naszym sklepie!

Przeczytaj więcej wpisów na naszym blogu